Akıllı Lens Tedavisi Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? | Dr. Y. Yılmaz

Akıllı Lens Tedavisi Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? | Dr. Y. Yılmaz

Akıllı lens tedavisi, katarakt hastalarına uygulanan bir tedavi yöntemidir. İsminde lens geçmesi, kontakt lenslerle sık sık karıştırılmasına neden olur. Akıllı lens tedavisi özünde, gözün kendi doğal merceğinin çıkarılması ve yerine akıllı mercek takılması operasyonudur. Ataşehir Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Operatör Doktor Yasin Yılmaz, akıllı mercek uygulaması hakkında bilgiler paylaştı.

Akıllı Lens Nedir?

Akıllı mercek nedir sorusunun yanıtını anlayabilmek için, daha önceden yapılan uygulamaları incelemek faydalı olacaktır. Geçmiş yıllarda, katarakt hastaları için kullanılan tedavilerde, zarar gören doğal lens çıkarılır, yerine monofokal lens takılırdı. Bu lens, ya yakını ya da uzağı görmeye yarardı. Tek odaklı lens takılmasından dolayı hasta, diğer odakları görebilmek için gözlük ya da kontakt lens kullanırdı. Gelişen tıp teknolojileriyle birlikte multifokal lenslere geçiş yapıldı. Çok odaklı lensler, görme problemlerini her açıdan çözmeyi başararak, hastaların olabildiğince doğal görmesini sağlamaya başladı.

Akıllı mercek tedavisi, hem iki hem de üç odaklı görmek üzerine kuruludur. Üç odaklı görmeye odaklanan türe trifokal akıllı lens denir. Bu tedavi işleminden sonra hastalar, yaşamlarına doğal bir görüşle devam ederler. Tedavi sonrasında hastalar, uzakta bulunan yazıları rahatça okuyabilir ya da günlük yaşamlarında kolaylıkla kitap okuyabilirler. Bu alamda akıllı lens, günümüz teknolojisiyle geliştirilmiş en iyi göz içi lens teknolojisi olarak karşımıza çıkar. Hastanın görüş kalitesi ve göz sağlığı, hasta olmadan önceki haline geri döner.

Akıllı Mercek Kullanım Alanı

Akıllı mercekler, gözün içinde bulunan doğal merceğin bir takım sebeplerle berraklığını kaybetmesi veya işlevsel olarak görevlerini yerine getirememesi halinde kullanılır. En yoğun kullanılan hastalık ise, katarakttır. Katarakt tedavisinde, berraklığı kaybolan gözün içindeki lens çıkarılır ve yerine akıllı lens takılır. 40 yaşını aşmış, uzak, yakın ya da her iki mesafede de görme problemi yaşayan insanlara uygulanabilir. 30 – 40 yaş aralığında ise, lazer tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda tercih edilir. Daha önceden göz içi lens tedavisi olmuş fakat, göz içi lens tahribata uğramışsa, akıllı lens ile değiştirilmesi mümkündür. Fakat, en yoğun kullanım alanı, daha önce de söylediğimiz gibi katarakt akıllı mercek tedavisidir.

Akıllı Lenslerin Çalışma Şekli

Akıllı lensler, göze gelen yakın, uzak ya da orta mesafeli ışıkların içeri girmesiyle ışığı kırarak, retina içerisinde tek bir odağa göndermekle görevlidir. Akıllı lensler sayesinde tek bir lens ile yakın, orta ya da uzak mesafedeki nesnelere aynı anda odaklanmak mümkün hale gelir. Bu sayede gözlük ya da kontakt lens kullanımına gerek kalmaz. Reçeteli gözlük alırken nasıl bu gözlükler size özel hazırlanıyorsa, akıllı göz merceği de size özel olarak hazırlanır.

Akıllı Mercek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akıllı lens ameliyatı, yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Akıllı lens tedavisi aynı anda iki göze birden uygulanamaz. Bu yüzden bir göz tedavi edildikten sonra, iyileşene kadar beklenir. İyileşmesiyle birlikte diğer göz tedavi altına alınır. İşlemden önce, gözlere anestezik damla dökülür ve uyuşturulur. Doktor gerekli bulmadıkça hastaya genel anestezi yapmaya ya da operasyon sonrasında hastanede yatmaya gerek yoktur. Operasyonda, göz içerisinde bulunan doğal lens çıkarılır ve aynı yuvaya akıllı mercek takılır. Operasyonun tamamlanmasıyla, göz bandajlanır ve hasta evine gönderilir. Hasta, gözündeki bandajı bir gece kadar çıkartmaz. Sabah göz bandı çıkarılabilir. Hasta aynı gün içerisinde görmeye başlayabilir. Gözün iyileşmesiyle birlikte, diğer göz için operasyon olmaya hastaneye gidilir.

Üç Odaklı Merceğin En Büyük Özelliği Nedir?

Üç odaklı merceklerin en büyük özelliği, orta mesafe olarak tanımlanabilen mesafelerden de doğal bir görüş elde edilebilmesidir. Örneğin bilgisayar ekranı mesafesi, orta mesafe olarak kabul edilir. Ne kitap okumak gibi yakından ne de uzaktaki bir tabelayı okumak gibi uzaktan bakılır. Televizyon izleme mesafesi de orta mesafe olarak kabul edilir. Bu tarz mesafeler, görme kalitesinin en yüksek seviyede olması gereken uzaklıklardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her gelişen tıp teknolojisi gibi, üç odağı bulunan mercekleri seçerken de bir takım noktalara dikkat etmek gerekir. Glokom, diyabetik maküla ödemi, diyabetik retinopati ya da maküler dejenerasyon şeklindeki göz hastalıklarına sahipseniz, trifokal mercek ya da bifokal mercek kullanımına uygun değilsiniz demektir. Eğer bu hastalıklara sahipseniz, bir göz doktoru ile görüşerek, alternatif tedavi yöntemlerinden birisini tercih edebilirsiniz. Avicenna Göz Hastalıkları uzmanları, hem göz içi lens tedavisi hem de kalıcı lens tedavisinde yanınızda olacaktır.

Akıllı Lens Kullanımı ile Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler

Üç odaklı lens kullanımıyla beraber bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Birden daha fazla mesafeden gelen ışıklara odaklanmakla görevli olan lens, yüksek seviyede görme problemlerine ve ışık olaylarına neden olabilmektedir. Işıklandırmanın az olduğu ortamlarda parlamalara veya geceleri görme problemleri yaşamaya neden olabilir. Hastaların büyük bir bölümü, ışık fenomeni adı verilen bu durumu çok hafif yaşarlar ve hatta bazıları belki de hiç hissetmezler. Fakat hastaların az bir bölümü, ışık fenomenini fazlasıyla yaşayarak, rahatsızlık duyar. Genellikle beklenen sonuç, hastanın ışık fenomenine zamanla alışması ve herhangi bir problem hissetmemesidir.

Akıllı lens tedavisinin bir başka yan etkisi de, görüntü kalitesindeki azalmalardır. Bunun sebebi, çeşitli mesafelerden gelmekte olan ışığın, retina bölgesindeki odaklanma esnasında ayrılmalarıdır. Bu sebeple, üç odaklı etkinin korunabilmesi adına, görüş kalitesinden ödün vermek gerekebilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.