Eğri Boyun Hastalığı

Eğri Boyun Hastalığı Tedavisi

Eğri boyun hastalığı (torticollis), boyun ve başın yan taraflardan birine doğru eğriliği ya da çarpıklığı olarak tanımlanabilen bir hastalıktır. En çok karşılaşılan sebebi, sternokleidomastoideus kasının bir taraftan kısa olmasıdır. Bu da müsküler tortikollise neden olarak boyun eğriliği hastalığı yapar.

Boyun eğriliğine bağlı olarak gün içerisinde devamlı ağrı çekilebileceği gibi, gündelik görevleri yerine getirmede de güçlükler yaşanabilir. Bebeklerde kolayca tedavi edilebilen bu rahatsızlık, yetişkinler için kabusa dönüşebilse de, genellikle zorlamalara ya da tutulmalara bağlı olarak geliştiği için, basit ilaçlarla iyileşebilir. Bazı yetişkinler için egzersiz hareketleri ya da fizik tedavi uygulamaları gerekebilir. Yetişkinlerde ameliyat gerektiren durumlar nadir görülse de, ameliyatların tedavideki başarı oranı yüksektir.

Bebeklerde Eğri Boyun Nedenleri

Öte yandan konjenital, nörojenik, inflamatuvar, psikonörotik ya da travmatik nedenlere bağlı olarak da boyun eğriliği hastalığı oluşabilmektedir. Doğum esnasında yaşanan zorlanmalara ya da beslenme problemlerine bağlı olarak, eğikliğe neden olan kasta kitle oluşabilmektedir. Bu kitle birkaç ay içerisinde kendi kendisine ortadan kaybolsa da, kasın kısa kalmasına neden olmaktadır. 0-3 yaş bebeklerde eğri boyun sendromu genel olarak bu nedenlerle oluşur.

Yetişkinlerde Boyun Eğriliği

Yetişkinlerde en büyük neden kas tutulmalarıdır. Klimalara, soğukta kalmaya, yanlış yastık tercihine ya da aniden yapılan ters hareketlere bağlı olarak kas tutulması ya da kas spazmı yaşanabilir. Bu da kasın tek taraflı olarak eğrilik yaratmasını sağlar. Kas gevşetici ilaçlarla ve egzersizlerle tedavisi mümkündür.

Belirtileri ve Semptomları

Boyun eğriliği hastalığı belirtileri kendisini yavaş yavaş gösterir. Ancak zamanla kötüleşmeye başlayacağı unutulmamalıdır. Hastalarda yaygın görülen boyun eğriliği belirtisi ve semptomları şunlardır:

 • Başı normal şekilde hareket ettirememe
 • Baş ağrısı
 • Boyun sertliği
 • Şişmiş boyun kasları
 • Bir omzun diğer omuzdan daha yukarıda durması
 • Çenenin bir tarafa eğilmesi

Doğuştan boynu eğik doğan bebeklerin yüzlerinde şekilsel bozukluklar olabilir. Öte yandan işitme ve görme ile ilgili motor becerilerde gecikmeler ya da bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Eğri Boyun Nasıl Düzeltilir?

Eğri boyun hastalığı için ilk olarak cerrahi dışı yöntemlerle tedaviler denenmelidir. Ameliyatsız tedavi yöntemleri genel olarak şunlardır:

 • Isı uygulaması
 • Masaj
 • Fizik tedavi ya da kayropraktik tedavi
 • Çekme hareketleri
 • Esneme egzersizleri
 • Özel boyunluklar

Ebeveynlerin büyük bir bölümü boyun eğriliği (torticollis) olan bebekler nasıl yatırılmalı diye sorarlar. Genel olarak bebeğin boynundaki eğriliğin diğer tarafına doğru yatırmaya dikkat etmek gerekir. Bunun için bir oyuncaktan ya da dikkat çeken başka bir nesneden yardım alınabilir.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Çeşitli boyun egzersizleri ile eğri boyun hastalığı (tortikolis) tedavi edilebilmektedir. Yüzün iki omuz hizasında döndürülmesi en basit egzersizlerden birisidir. Gün içerisinde yoğun olarak bebeğe uygulanması gereken bu egzersiz, bir fizyoterapistin kontrolü altında aileler tarafından yapılabilir.

Ailelerin ameliyatsız tedavi yöntemleri konusunda uyarılması gerekir. Egzersizler hiçbir şekilde aksatılmamalıdır. Daha sonra bebekler, 1 veya 2 aylık aralıklarla kontrol edilmelidir. Çoğu bebek, bu tedavi yöntemiyle düzelme elde edebilir. Böylece herhangi bir ameliyata gerek kalmaz.

Eğri Boyun Ameliyatı

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin doğru uygulanmaması ya da bebeğin tedaviye uyum sağlayamaması halinde, hastalığın ilerleyiciliği de göz önünde bulundurularak ameliyat gereği doğar. Kasın kısa kalması ya da yüzde şekil bozukluğu oluşmuş bebeklerde, eğer 12 – 15 aylık döneme gelinmişse ameliyat yapılabilir. Eğer eğri boyun hastalığı olan bir bebek, daha önce hiç tedavi edilmemişse ve 1 yaşından sonra ilk kez doktora getirilmişse, direkt olarak ameliyata alınması gerekir. Çünkü 1 yaşından itibaren egzersizlerle sonuç almak oldukça zordur. Çocukta gelişimsel problemler oluşmaması adına, olabilecek en kısa sürede ameliyatın yapılmasında fayda vardır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.