Eklem Ağrıları Neden Olur? Nasıl Geçer ?

Eklem Ağrıları Neden Olur? Nasıl Geçer ?- eklem detayı gözüken bir diz

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Eklem ağrıları genellikle çeşitli fiziksel aktiviteler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar bazı durumlarda çeşitli hastalıklar veya iltihaplanmalar sebebi ile de olabilir. Çeşitli kaza ve travmalar sonucunda da bu ağrılar ile karşılaşılabilir. Eklem ağrıları basit olarak görülse bile son derece ciddi bir sağlık sorunudur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Eklem Ağrıları Neden Olur? Nasıl Geçer? ” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 

Eklem Nedir?

Eklemler vücudumuzda bulunan iki veya daha fazla kemiğin birleştiği noktada yer alan, hareket etmemizi sağlayan kısımlardır. Eklemler insan iskeletinin en önemli kısımlarından biri olmakla beraber 3 farklı şekilde sınıflandırılmaktadır.

Hareketsiz – oynamaz (fibröz) eklemler: Kafatası bölgemizde bulunurlar.

Az hareketli – yarı oynar  (kartilaginöz) eklemler: Omur ve kaburga.

Hareketli – oynar (synovial) eklemler: Omuz, diz, ayak bileği, dirsek, el bileği, alt çene.

Eklem Ağrıları Nedir?

İnsan ömrü uzadıkça insan eklemleri çok daha fazla aşınmaya, çok daha fazla kazaya, çok daha fazla enfeksiyona ve diğer yaralanmalara maruz kalmaktadır. Ne yazık ki bu durum, eklemlerde artrozlara yani kireçlenmelere (aşınmalara) yol açar. Bu aşınmalar, kireçlenmeler, artrozlar ise çeşitli ağrılara ve hareket kısıtlamalarına yol açmaktadır. Eklemler hareket etmemiz sağlayan en önemli yapıdır. Bu sebeple eklemde meydana gelen sorunlar yaşamın sürdürülebilirliğini oldukça etkiler.

Eklem ağrıları genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Fakat bazı durumlarda çeşitli kaza ve travmalar sonucunda, yanlış ve dikkatsiz yapılan çeşitli fiziksel aktiviteler sonucunda genç bireylerde de ortaya çıkmaktadır.

Yaşlılıkta ortaya çıkan eklem ağrıları çeşitli hastalıklara ya da eklemleri sık kullanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yaşlı bireyler genellikle  eklemin rahat hareket etmesini sağlayan eklem sıvısı miktarında azalma yaşar. Bu azalma sebebiyle eklemler sürtünme sonucunda kireçlenir ve aşınır. Bunun sonucunda ise şiddetli ağrılar, hareket ederken zorlanma durumları ile karşılaşılır. Çeşitli kaza ve travmalar sonucunda oluşan eklem ağrıları ise gerekli röntgen veya tomografi sonucu tespit edilir ve tedavisi gerçekleştirilir.

Eklem ağrıları ile en sık karşılaşılan durumlardan biri ise çeşitli fiziksel aktivitelerin, dikkatsiz yapılmasından kaynaklıdır. Spor yaparken önce ve sonrasında açma germe, ısınma yapmamak, vücuda bir anda kaldıramayacağı kadar yük bindirmek genellikle eklem ağrılarını beraberinde getirir. Bu tarz ağrılar, bölgeye gereken ilk yardımın uygulanması ve dinlenme sonucunda geçmektedir. Geçmemesi halinde eklemde ciddi bir deformasyon olmuş olabileceğinden mutlaka doktora gidilmelidir.

Hangi yaşta veya ne sebeple ortaya çıkmış olursa olsun, eklem ağrılarının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çeşitli ağrı kesiciler ile ancak bir noktaya kadar ağrılar ertelenir fakat eklemdeki o sorun düzeltilmedikçe ağrıların kesilmeden devam edeceği bilinmelidir.  Eklem ağrısı yaşayan bir birey en hızlı şekilde Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktoruna başvurmalıdır.

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Bu ağrılar az önceki paragraflarda da belirtildiği gibi birçok farklı sebepten meydana gelmektedir. Bunlar:

 • Tendirit: Özellikle sporcularda görülmektedir. Aşırı kullanma sonucunda tendon yerlerinde şişlikler ve iltihaplanmalar oluşur. Bu sebeple ortaya çıkan ağrılar genellikle dinlenme sonrasında geçer fakat 3 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Bursit: Eklemlerde bulunan kıkırdaklarda meydana gelen iltihaplardır. Genellikle eklemlerde şişlik ve kızarıklığa sebep olur. Beraberinde ağrı meydana gelmektedir.

 • Kireçlenme: Eklemleri çok fazla kullanma sonucunda eklem kıkırdaklarının yıpranmasına kireçlenme denir. Özellikle ileri yaşlarda bu durumla karşılaşılmaktadır.

 • Kemik kanseri

 • Fibromiyalaji

 • Kemikte kırık veya çıkık

 • Eklem yerinde burkulma

 • İltihaplı eklem romatizması

 • Paget kemik hastalığı

 • Inflamatuar eklem hastalığı

 • Gut hastalığı

 • Septik artrit

 • Kaza ve travma

 • Lösemi

 • Lupus hastalığı

 • Lyme hastalığı

Eklem Ağrısı Belirtileri ?

Eklemlerde meydana gelen ağrılar bazen nöbetler halinde ortaya çıkabilirken bazen ise hiç kesintisiz devam eder. Ağrının sebebine ve eklemin durumuna göre bu ağrılar bazen çok şiddetli bazen ise hafif olur. Ne şekilde olursa olsun kişi kendini huzursuz hisseder çünkü hareket etme yetisinde sorunlar yaşar. Eklemler hareket etmemize yardımcı olan vücudumuzdaki en önemli kısımdır. Eklem ağrıları genellikle şu şekilde belirtiler göstermektedir:

Ağrı olan bölgedeki hareketin kısıtlanması

Eklem bölgesindeki deride kızarıklık

Eklem bölgesindeki deride sertleşme

Ağrı olan eklem bölgesinde şişlik

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Eklem Ağrıları Tanı ve Teşhisi

Eklem ağrıları hangi sebeple meydana gelmiş olursa olsun 3 günden fazla sürdüğü durumlarda mutlaka doktora gösterilmelidir. Ağrının tanı ve teşhisinde öncelikle hastanın öyküsü alınır. Hastadan; ağrı ne zamandır var, ne sıklıkla oluyor, hangi bölgelerde oluyor vs. gibi bilgilerin alınmasının ardından hasta fiziksel olarak muayene edilir. Fiziksel muayene sonrasında çeşitli röntgen, MR (manyetik rezonans), BT (bilgisayarlı tomografi)  veya EMG’ ye başvurulabilir.

Eklem Ağrıları Tedavisi

Tedaviler ağrıların meydana gelme sebebi, boyutu ve yer aldığı yer gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İleri derecede eklemde aşınma, artroz olması durumunda protez ameliyatlarına başvurulmaktadır. Romatizmal kaynaklı olan ağrılarda ise çeşitli ilaçlar ve/veya fizyoterapi kullanılmaktadır.

Çeşitli spor yaralanmaları sonucunda olan eklem ağrılarının tedavisinde çeşitli rahatlatıcı egzersizlerden yararlanılır. Kaza sonucunda oluşan çeşitli kırık ve çıkık durumlarında cerrahi operasyonlara başvurulur. Eklem kıkırdaklarında olan iltihap sebebiyle meydana gelen ağrılarda ise antibiyotik kullanımı ile tedavi sağlanmaktadır.

Bunların dışında başvurulan tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Kollajen destekleri
 • Eklem içi steroid enjeksiyonları
 • Eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonları
 • Yağ dokusundan hazırlanan kök hücre enjeksiyonları
 • Eklem içi radyofrekans uygulaması
 • Ozon tedavisi
 • Kaplıca tedavisi
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyesi
 • PRP

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Diz arkası ağrısı neden olur?

Diz arkası ağrılarının ana sebebi, dizin içerisine ve önüne bağlı rahatsızlıklardır. Eğer diz içerisinde bir kireçlenme ya da eklem sıvısı artışı söz konusuysa, diz içerisinde biriken sıvı, dizin arkasında kist halinde toplanmaya neden olabilir. Tıp dilinde baker kisti olarak da bilinen bu durum, hastaların dizinin arkasında yumurtaya benzer şişlikler oluşmasına neden olur.

Ayak bileği ağrısı tedavisi?

Ayak bileği ağrısının tedavisinde ilk olarak kırık ya da burkulma gibi bir problem olup olmadığına bakılır. Problemin kaynağının tespit edilmesiyle birlikte, tedavi süreci planlanır. Ayak bileği ağrısı tedavisinde ilk kural, ayak bileğinin zorlanmamasıdır.

Dirsek kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Bu rahatsızlığın tedavisinde kireçlenmenin boyutuna ve sebebine bağlı olarak ısı uygulaması, soğuk kompres, ultrason tedavisi, atel uygulaması, kortizon, hyaluronik asit, PRP tedavisi veya cerrahi tedavilere başvurulmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣