Kangren

Kangren Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kangren, kan dolaşımı yetersizliğine, termal hasara ya da mekanik problemlere bağlı olarak dokunun yumuşaması, büzülmesi, kararması ve kuruması halidir. Bir nevi doku kaybı olarak da tanımlanabilir. Bu kayıp, bütün organlarda görülebilmektedir. Ancak en çok kollarda, bacaklarda, apandiste ve ince bağırsakta görülmektedir.

Kangrende cildin bu kayıptan direkt olarak etkilenmesi, dışarıdan bakıldığında gözle rahatlıkla görülebilmesini sağlamaktadır. Kendi içerisinde yaş ve kuru olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Yaş olan türe örnek olarak akıntıları olan bir bacak ülseri verilebilir. Peki, kangren neden olur? Kangren başlangıcı halinde yapılması gerekenler nelerdir? Avicenna Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman hekimleri, bu soruların yanıtlarını paylaştılar.

Gazlı Kangren Nedir?

Gazlı gangren, oldukça hızlı şekilde kas dokusunda ilerleme gösteren, ciddi hayati tehlike yaratan bir myonekroz olarak tanımlanabilir. Kas dokusunun büyük bir hızla yıkıma girmesi olarak da bilinir. Genellikle yaralanmalara ve ameliyatlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Kangren Belirtileri

Peki, kangren olduğu nasıl anlaşılır? Kangrenin ilk evrelerde kızarma, şişlik ve iltihap gibi belirtileri bulunmaktadır. Bir süre sonra iltihaba bağlı olarak kötü kokan akıntılar meydana gelmeye başlar. Bu süreçte yoğun ağrılar ve his kaybı yaşanmaya başlar.

Yaş tür basitçe, kırılgan ve ince bir yapıya sahip siyah renkli çıban benzeri olarak anlatılabilir. Tedavinin aksatılması durumunda yüksek ateş, ağrı ve yorgunluk görülmeye başlar. Eğer ilerlediği halde herhangi bir tedavi uygulanmazsa, kan zehirlenmesi olarak da bilinen sepsis durumu ile karşı karşıya kalınabilir.

Kuru türde ise, ciltte tüylü bölgeler oluşmaya başlar. Derinin üst kısmı genellikle sert ve soğuktur. Zamanla deriyi nasır kaplar ve ten rengi koyulaşmaya başlar. Bir süre sonra cilt ölür ve ilk evrelerde yoğun olarak hissedilen ağrılar ortadan kalkar. Kangren olan bölge ölür ve felçli gibi hissiz bir görünüme gelir.

Tanı Yöntemleri

Kangren teşhisi genel olarak uzman bir doktor tarafından yapılan fizik muayene ile koyulabilmektedir. Ancak doktorlar, hastada farklı rahatsızlıklar ya da bulaşıcı problemler olup olmadığını anlayabilmek için bir takım tetkikler isteyebilirler. Eğer hastanın iç organlarında kangren varsa, sebeplerinin doğru belirlenebilmesi için çok daha detaylı testler yapılabilir.

Yaş kangrenlerde sıkça tercih edilen tanı yöntemlerinden birisi yara kültürüdür. Bu yöntemde doktorlar, hastanın şüpheli bölgesinden örnek alımı yapar ve laboratuvarda bu örnek incelenir. Sanılanın aksine çok basit ve hızlı bir yöntemdir. Laboratuvar değerlendirmesinin ardından, hastanın şüpheli bölgesinde bakteri gibi mikroorganizmalardan olup olmadığı teşhis edilir. Yara kültürü sonuçları her ne kadar birkaç gün sonra elde edilebilse de, hastaya uygulanması gereken en doğru tedaviye ışık tutar. İç organlarda ortaya çıkan kangrenlerin teşhisinde ise, görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.

Kangren Tedavisi

Tedavi sürecinde, kangrenin türüne, tipine ve evresine bakılır. Ancak bütün kangrenlerin acil tedavi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kangren tedavisi, ilk olarak hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılmasıyla başlar. Bu kapsamda hastanın kan lipit seviyeleri ve olması gereken vücut ağırlığına ulaştırılması, kan şekeri seviyelerinin düzeltilmesi, varsa enfeksiyonların tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Hastanın sigara ve alkol gibi bağımlılıkları hemen yasaklanır. Eğer yüksek kan basıncı belirlenirse, düşürülmesi için tedaviler uygulanır. Tedavi süreci, diyabetik ayak kangreni ve kangren alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmalıdır. Sebebe yönelik tedaviyle beraber, ölmüş dokuların da ameliyatla alınması gerekmektedir. Fazlasıyla ilerlemiş vakalarda parmak, ayak ya da bacak tümüyle kesilip alınabilir.

Kangrene Hangi Bölüm Bakar?

Kangren tedavisini Genel Cerrahi bölümü uzmanları yürütürler. Fakat enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji bölümü de tedavi sürecine dahil olabilir. Burada kangren nasıl olur sorusunun yanıtına bakmak gerekir. Kangrene sebep olan etkenler doğru tespit edilmeli ve o etkenlerle ilgili tıbbi bölümlerden destek alınmalıdır.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Peki, kendi kendisine kangren ayak iyileşir mi? Kangren, ölü doku vücuttan alınmadığı durumda kolaylıkla yayılma gösteren bir hastalıktır. Bu yüzden ölen dokular hastadan çıkarılmalıdır. Hastalığın fazla ilerlemesi halinde, bütün bir ayağın ya da bacağın kesilmesi gerekebilir. Ölü doku alınmazsa ya da bir başka deyişle ayak kesilmezse, sepsis adı verilen enfeksiyonun bütün vücuda yayılması durumu yaşanabilir. Sepsis, ciddi seviyede hayati tehlikesi bulunan bir hastalıktır. Ayak kangren başlangıcı halinde sepsise bağlı ölüm tehlikesi dikkate alınmalı ve uzman hekimlerin belirledikleri tedavi planına uygun hareket etmek gerektiği unutulmamalıdır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.