Şakak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Şakak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Şakak dolgusu, şakak bölgesindeki kaybolan hacmi geri getirmek amacıyla uygulanmaktadır. Şakaklar, diğer adıyla temporal yüzün her iki tarafında gözlerin ise hemen yayında bulunmaktadır. Yaş alımı, kas zayıflaması gibi çeşitli faktörler nedeniyle şakaklarda çökme meydana gelebilmektedir. Bu durum kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız edebilen bir durumdur. Ancak şakak dolgusu ile kişiyi mutsuz eden bu durum ortadan kalkmaktadır.

Şakak Dolgusu Nedir?

Şakak bölgesinde, yaş alımı, kemik erimesi veya genetik faktörlere bağlı olarak hacım kaybı görülmektedir. Temporal çökmesi, herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmese de kişiyi olduğunda daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu durum ise kişiyi rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Ancak medikal estetik prosedüründe vücudun birçok bölgesinde uygulanan dolgu uygulamaları, şakak bölgesinde de uygulanmaktadır. Şakağa uygulanan dolgu işlemi yüze hem hacım hem de sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır. Şakak bölgesindeki cilt yapısı ince bir dokuya sahiptir. Bu bölgede yaşa ve fazla mimik kullanımına bağlı olarak kolaylıkla kırışıklık oluşabilmektedir. Şakaklarda çeşitli nedenlere bağlı olarak çöküntülerde meydana gelmektedir. Şakaklara uygulanan dolgu işlemi sayesinde cilt olduğundan daha genç ve dolgun gözükmektedir.

Şakak Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

 • Şakak bölgesinde mimiklere bağlı olarak oluşan çizgileri ortadan kaldırır,
 • Kaşlarda ve alında toparlayıcı, estetik bir görünüm sağlamaktadır,
 • Var olan kırışıklıkları azaltmaktadır, bu sayede daha genç bir görünüm elde edilmektedir,
 • Daha hacimli ve dolgun bir görüntü sağlamaktadır,
 • Yüz daha orantılı ve estetik bir görünüm elde edilmektedir,

Şakak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Bu dolgu işlemi diğer dolgu işlemleri gibi fiziksel gelişimini tamamlamış hemen hemen herkes tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda anti-aging uygulamaları kapsamında olan şakak dolgusu, hem erkek hem de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle yaşlanma etkilerini azalttırmak isteyen genç ve orta yaşlı kişiler için tercih sebebidir. Bununla birlikte dolgunun içeriğinde bulunan hyalüronik asit sayesinde cilt daha genç ve canlı görünmektedir. Dolgu işlemi alanında uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. Aksi takdirde beklenmeyen ve istenmeyen sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Şakak Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

 • Hamileler,
 • Emzirme sürecinde olan kadınlar,
 • Felç geçirmiş olanlar,
 • Kalp rahatsızlığı bulunan kişiler,
 • Dolgu içeriğindeki maddeye alerjisi olan kişiler,
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler,
 • Damar tıkanıklığı olan kişiler,
 • Cilt enfeksiyonu olan kişilere şakak dolgusu uygulanmamaktadır.

Şakak Çökmesinin Nedenleri Nelerdir?

 • Yaş alımı,
 • Genetik faktörler,
 • Derinin incelenmesi,
 • Kas zayıflaması,
 • Kemik erimesi durumu,
 • Yağ dokusunun azalması,
 • Hacim kaybı.

Nasıl Uygulanır?

Şakak dolgusu diğer tüm dolgu işlemlerinde olduğu gibi aynı protokoldür. Dolgu işleminden önce işlem yapılacak olan bölgeye anestezik krem uygulanmaktadır. Böylelikle kişi işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Krem etkisini göstermeye başlayınca da dolgu işlemine geçilir. Sonrasında ise içeriğinde hyalüronik asit bulunan dolgu istenilen bölgeye enjekte edilmektedir. Şakak dolgusu, kısa süreli oldukça pratik ve tekili bir işlemdir. Bir kaç dakika içerisinde de etkisini hemen göstermektedir. Dolgu işlemi alanında uzman kişiler tarafından uygulandığında oldukça güvenli ve etkili bir işlem olmaktadır. Bu nedenle dolgu işlemi için gidilecek yer ve uygulayacak doktoru iyi seçmek oldukça önemlidir.

Şakak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İlk 24 saatte dolgu yapılan bölgeye su temas ettirilmemelidir,
 • Sauna ve hamam gibi sıcak ve ortamlardan uzak durmalıdır,
 • Spor gibi terletecek egzersizlerden kaçınılmalıdır,
 • Ödemleri kolay atabilmek için bol miktarda su içilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Şakak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu dolgu işlemi oldukça kısa süren, pratik ve etkili bir işlemdir. Ortalama olarak 20-30 dakika arasında tamamlanmaktadır.

Şakak Dolgusu Uygulamasının Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Dolgu işleminin kalıcılık süresi, kişinin yüz yapısına, kullanılan dolgu maddesine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak kalıcılık süreleri 9-15 aydır.

Şakak Dolgusu İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Uzman kişilerce ve steril alanlarda uygulandığında herhangi bir yan etkisi olmayan bir işlemdir. Ancak nadiren de olsa hassas ciltli kişilerde işlem sonrası kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi bazı yan etkiler olabilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣