EMAR (MR) Görüntüleme Merkezi

EMAR (MR) Görüntüleme Merkezi

Emar (MR) bir diğer deyişle, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), bedenin detaylı resimlerini elde edebilmek için oldukça güçlü mıknatıslar, radyo dalgaları ve bilgisayar teknolojilerinin bir araya geldiği bir tıbbi görüntüleme merkezi sistemidir. Ataşehir Avicenna Hastanesi MR çekimi yapmaktadır ve bu alanda adete bir MR merkezi gibi çalışmaktadır. Her türlü ihtiyaç halinde hastanemiz, emar çekimi yapabilir, en hızlı şekilde emar sonuçları çıkarabilir. Emar sonucu bilindiği üzere birçok hastalığın teşhisinde oldukça kritik bir yere sahiptir. Emar genel olarak hastalıkların tanı ve teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Röntgen çekimi ya da bilgisayarlı tomografi gibi görüntülemelerin tersine MR sağlığa zararlı olan iyonlaştırıcı radyasyon yaymaz. Peki, emar nasıl çekilir? Emar, görüntü alınacak olan bölgenin boyutuna ve görüntü sayılarına göre değişiklik göstererek, 10 dakika ile 2 saat arasında sürebilen ve ağrı ya da acı olmayan bir tıbbi görüntüleme merkezi sistemidir.

Emar Nedir

Manyetik rezonans görüntüleme hakkında bilgi sahibi olabilmek için emar nedir sorusunun yanıtını vermemiz gerekir. Bedenimizdeki organların ve dokuların detaylı resimlerini hazırlamak adına manyetik alan ve radyo dalgalarından faydalanılan görüntüleme tekniğine emar yani MR denmektedir. Bu aynı zamnanda MR ne demek sorusunun da yanıtı olmuş olur. Manyetik rezonans (MR) ünitesi genel olarak büyük olur ve tüp biçiminde bir mıknatısdır. Bir insan, bir emar cihazının içerisine girdiği zaman, emar cihazı yaydığı manyetik alan ile vücudun içerisindeki hidrojen atomlarını yeniden şekillendirir. Yaydığı radyo dalgaları ile, yerleri değişmiş ve hizaya girmiş olan adomların çok az miktarda sinyaller yaymasına sebep olur. Yayılan bu sinyaller ile bir organın kesit kesit MR görüntüleri oluşturulabilir.

Emar Neden Çekilir

Peki, emar neden çekilir? MR, ile insanların organları, dokuları ve iskelet yapısı, herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadan görüntülenebilmesini sağlar. Bu kapsamda emar oldukça faydalı ve yararlı bir teknik olarak karşımıza çıkar. Emar ile farklı farklı hastalıklar ve sorunlar için tanı koyulabilmektedir. İnsan bedeni içerisinden yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edilebildiği için emar çekilmektedir. MR sonuçları ile herhangi bir hastalık belirlenebilir veya tedavi süreci yakından takip edilebilir. Vücudun çok sayıda bölgesi MR ile görüntülenebilmektedir. Özellikle öne çıkan kısmı ise, hiç şüphesiz dokuların ve sinir sisteminin detaylarını göstermesidir. Emar sonuçları hiç şüphesiz, çok faydalı ve yararlıdır. Ataşehir Avicenna Hastanesi internet sitesi üzerinden hastalar mr sonucu alabilmektedirler.

Emar Nasıl Çekilir

Geldik emar nasıl çekilir sorusuna… Emar çekildiği gün kişinin (Doktorlar tarafından aksi söylenmediği sürece) rutin yeme içme alışkanlıklarına ve ilaç kullanımına devam etmesinde bir sakında yoktur. Öte yandan zaman zaman, hastadan MR merkezi ziyareti öncesinde 4 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemesi istenebilmektedir. Zaman zaman da tam tersi şekilde mr görüntüleme öncesinde hastadan bolca su içmesi rica edilebilir. Bütün bu ayrıntılar, hastanın tarama yapılacağı bölgesine göre değiliklik gösterebilir. Emar çekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde listelenebilir:

 • Emar çekileceği gün takıların, mücevherlerin evde bırakılmış olması oldukça önemlidir. Bir MR merkezine gitmeden önce muhakkak bol ve rahat edilecek kıyafetler giyilmelidir.
 • Sağlık çalışanları zaman zaman hastalardan çekim öncesinde rahat bir elbise ya da önlük giymesini rica edebilir.
 • Önlük gerekmediği durumlarda, düğmelere, sütyenlere, kemerlere, fermuarlara kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Mümkünse bunların olmadığı kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Kapalı alan korkusu yaşayan hastalar, bu durumu doktorlarına bildirmelidirler. Böyle durumlarda hastalara yatıştırıcı bir ilaç verilebilmektedir.

MR Çekiminde Üzerinizde Bulunamayacak Eşyalar

MR, çok ama çok güçlü bir manyetik alan oluşturmasıyla bilinir. Dolayısıyla hastaların üzerlerinde kesinlikle metal eşya bulunamaz. Bu metal eşyalar şunlardan oluşmaktadır:

 • Küpe, kolye, bilezik gibi süs eşyaları
 • Tüm saat çeşitleri
 • Kulak, meme ucu, burun gibi organlara takılan halkalar
 • Protez olarak kullanılan dişler
 • Duyma problemi olan hastaların işitme cihazları
 • Peruklar (Perukların içerisinde metal kalıntıları olabilmektedir)

Eğer vücudunda kalıcı olarak bulunan metal bir protez var ise hastanın bunu doktoruna bildirmesi gerekemektedir. Bu tarz hastalarda emar çekimi yapmak pek mümkün olmayacaktır. Çünkü oluşacak olan manyetik alan ile çekim yaşanabilir ve hastada ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

İlaçlı Emar

İlaçlı emar, normal emar çekimi tarzından farklı olarak vücuda kontrast boya enjeksiyonu yapılarak gerçekleştirilir. İlaçlı MR çekimi, normal MR çekiminden pek de farklı değildir. Tek fark, çekim esnasında kontrast boya kullanıldığı için, MR sonucu renkli olarak alınır. Bu da kimi dokuların ve damarların çok daha net ve ayrıntılı görüntülenmesini sağlamaktadır. Zaman zaman hastalarda ilaçlı emar için verilen kontrast boyanın mide bulantısı ya da baş ağrısı yaptığı görülebilmektedir. Hatta bazı hastalarda deri döküntüsü bile oluşabilir. Bu yan etkilerden korkulmaması ve kısa süreceği bilinmelidir. Fakat böbrek hastası olanların mutlaka doktorlarına durumu bildirmeleri gerekmektedir. Zira, kontrast boyanın böbreklerdeki hasarı ilerlettiği gözlemlenmiştir. Bu tip hastalarda ilaçlı MR öncesi kan testi yapılarak böbrek sonuçlarına bakılabilir. Yine alerjik problemleri olanların ya da kanama, pıhtılaşma sorunları olanların doktorlarıyla bu durumu paylaşmaları gerekmektedir. Doktorlar genel olarak görüntüleme öncesi bu soruları hastalara sormaktadırlar.

İlaçlı MR Neden Tercih Edilmektedir

Bazı doktorlar, çok daha ayrıntılı sonuçlar görmek isterler ve ilaçlı mr çekimi isteyebilirler. Burada ilaç denilen şey özünde kontrast boyadır. Bu boyanın zaman zaman hastalara yan etkiler yaptığı bilinse de bir ilaç gibi etki etmediği ya da zarar vermediği bilinmelidir. Bu boya enjeksiyon sonrasında kan dolaşımı ile birlikte tüm damarlara ve dokulara işler. Bu sayede mr sonucu çok daha detaylı ve ayrıntılı olarak ortaya çıkar. Dokuların varlığı, bulundukları konumu, boyutları ve damar yapıları oldukça net bir biçimde görüntülenebilir. Doktorların çoğu zaman milimetrik hesaplar yapmaları gerekmektedir ve ilaçlı mr bu noktada devreye girer. Tüm bunlar ilaçlı mr neden tercih edilmektedir sorusunu yanıtlar. Öte yandan zaman zaman hareketsiz duramayan hasta bireylere veya küçük çocuklara – bebeklere anestezik madde verilebilmektedir. Fakat bu durum ilaçlı emar ile karıştırılmamalıdır.

Emar Çekiminde Neler Olur

Hastaların bir diğer merak ettikleri soru da, emar çekiminde neler olur sorusudur. Manyetik rezonans (MR) ünitesi, her iki tarafı da açık olan bir silindir şeklindedir. Kendisine ait hareket edebilen bir yatağı bulunur. Hastalar bu yatağa yatarlar ve vücuttaki taranacak bölgeye göre pozisyon alırlar. Daha sonra yatak silindirin içerisine girer. Kimi zaman çekim yapılcacak olan bölgenin üzerine bir çerçeve koyulabilmektedir. Bu çerçeveler sinyalleri yakalayan alıcılar içermektedir ve görüntülemenin daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Cihazın oluşturduğu manyetik alan sebebiyle cihaz, başka bir odada bulunan bilgisayar ile kontrol edilir. Çekim yapılacak odada metal eşya bulunmamalıdır. Hem görüntünün kalitesi açısından hem de bulanık görüntüler elde edilmemesi açısından hastadan tam hareketsizlik istenir. Çekim işlemi 10 dakika ile 2 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Manyetik Rezonans Spektroskopi

Manyetik rezonans Spektroskopi, beyinde ya da omurilikte olduğundan şüphe duyulan tümörlerin tespitinde ya da kimyasal metabolizmasını ölçmede kullanılan bir tıbbi görüntüleme merkezi yöntemidir. Bu yöntem ile hidrojen iyonları ya da protonlar analiz edilebilmektedir.

MR Anjiyografi

MR anjiyografi, yaygın kullanılan bir tıbbi görüntüleme merkezi tekniğidir. Kan damarlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Damarlardaki anormal durumların tespit edilmesini sağlar. Öte yandan aterosklerotik damar hastalığı teşhisi için de MR anjiyografi kullanılmaktadır. İlaçlı ya da ilaçsız şekilde çekilebilmektedir.

Beyin Emarı

MR ağrısı olmayan ve hastaya hiçbir zarar vermeyen bir görüntüleme yöntemidir. Bu nedenle beyin için çekilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Oldukça özel bir cihaz olan MR cihazı, organların, dokuların ve kimlerin görüntüsünü alabildiği gibi beynin de görüntüsünü alabilir. Cranial MR olarak da bilinen beyin emarı, özellikle beyinde tümör olduğu düşünülen hastalarda, sebebi fark edilemeyen baş ağrılarında, çeşitli nörolojik hastalıkları bulunan hastalarda doktorlar tarafından tercih edilebilir. Beyin MR çekimi ile beyinde bulunan metabolitlerin miktarları ve dağılımları ölçülebilir. Ölçümü yapılan metabolitlerin kimyasal kompozisyonlarıyla iglili detaylar ve aralarındaki farklar detaylı bir grafik olarak sunulabilir. Beyin MR çekimi ile habis tümör, abse, demiyelinizan hastalık gibi durumlar birbirlerinden ayrılabilmektedir. Bu sayede tümörlerin derecesi belirlenebilir. Buna göre tedavi haritası çizilir. Öte yandan beyin emarı ile radyoterapi görmüş olan hastalar için ya da cerrahi müdahale görmüş hastalar için de takip yapılabilmektedir. Tümör yeniden nüksetmişse ya da radyasyon hasarı var ise beyin emarı ile ortaya çıkarılabilmektedir.

Beyin MR Çekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyin MR çekimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında hareketsiz durmak bulunmaktadır. Hastanın hiçbir şekilde hareket etmemesi gerekir. Ancak bu sayede kaliteli ve bulanık olmayan bir görüntü elde edilebilmektedir. Beyin MR çekimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

 • MR çekimi esnasında teknisyenin yönlendirmelerine mutlaka uyulmalıdır
 • Beyin MR çekimi esnasında başın oynatılmaması gerekir
 • Çekim esnasında eğer teknisyen nefesin tutulması gerektiğini söylüyorsa buna uyulmalı, tut komutuyla nefes tutulmalı ve bırak komutu gelene kadar bırakılmamalıdır.
 • MR cihazı dev bir mıknatıstır ve çekim öncesi tüm metal eşyalardan ayrılınması gerekir.
 • Kemer, saat, toka gibi bütün ürünler çıkarılmalıdır.
 • Bazı protezler, MR cihazına uyumlu olarak üretilmemiş olabilir. Protezleri bulunan hastaların doktorları ile bu konuyu konuşmaları gerekir.
 • Kalp pili veya kulak implantları MR çekimi için riskli nesnelerdir. Dolayısıyla bunlara sahip olan insanlara MR çekimi gerçekleştirilemez.

Emar Fiyatları

MR ya da halk arasındaki söylenişiyle emar, uzman doktorların hastalarıyla ilgili olarak çok daha detaylı sonuçlar görmek istemeleriyle tercih edilen bir tıbbi görüntüleme merkezi sistemidir. Bu açıdan emar fiyatları oldukça merak edilen ve araştırılan bir konudur. MR çekimi sayesinde vücudun tüm bölümleri adeta bir somun ekmeğin doğranması gibi görüntülenebilmektedir. Ortalama bir MR çekimi 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmektedir. Kimi zaman 10 dakikalık bir emar çekimi olabileceği gibi, 2 saat süren emar çekimleri bile olabilmektedir. Her çekimin süresi nasıl farklılık gösteriyor ise, emar fiyatları da değişkenlik gösterebilir. Emar fiyat farklılıklarına bakıldığı zaman, doktorun istediği çekim, cihazın seviyesi ve kalitesi, raporu hazırlayacak olan doktorun tecrübesi ve hastanenin politikası fiyatları değiştirebilmektedir. Günümüzde ise hemen hemen her hastanede MR cihazı vardır ve fiyatlar ona göre çok daha uygun olmaktadır.

Fonksiyonel Emar

Fonksiyonel emar, özel bir MR türüdür ve beyin aktivitesini haritalamakta kullanılır. Bunun yanında, beyinde ortaya çıkmış olan metabolik değişimleri görüntüler. Beynin kritik fonksiyonları yerine getiren kısımlarını belirlemek için kullanılır. Fonksiyonel emar çekiminde kan akışından faydalanılır. Epilepsi ya da tümör hastalarının ameliyata alınacakları zamanlarda beynin haritasını çıkartabilir. Beyin ameliyatı olacak kritik hastaların beyinlerindeki önemli merkezleri, dil ve hareket kontrol alanlarını belirlemek için oldukça önemli bir görüntüleme tekniğidir.

Difüzyon Emar

Difüzyon emar, fonksiyonel bir emar türüdür. Su moleküllerinin hareketlerini ölçmede kullanılır. Genel olarak tümörlerin karakterlerini belirlemekte ve akut beyin iskemisi için kullanılır. Hasara uğramış olan beyin dokusu görüntülemek için de difüzyon MR tercih edilebilir. Difüzyon mr nedir sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir.

Perfüzyon Emar

Bu emar tekniği ile beynin kan akım miktarı ölçülür. Fonksiyonel MR türlerinden birisidir. Beynin kanlanmasını ortaya koyar. İnme hastalarında difüzyon emar ile karşılaştırılır ve tıkanmış olan beyin damarının anjiografi ile tedavi edilmesini sağlamakta büyük rol oynar. Perfüzyon MR çekiminde hastalara ilaç enjekte edilir. Bu ilaç kontrast boya olarak bilinir. Perfüzyon emar nedir sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir.

Kalp ve Damar Sistemi Emarı

Kalp ve damar sistemi görüntülenmesi için kalp ve damar sistemi emarı çekilmektedir. Bu MR ile birçok şey değerlendirilebilir. Kalp duvarlarının kalıklıkları, kalp odacıklarının boyutları, kalp krizi sonrası ortaya çıkan hasarın seviyesi, aortta bulunan yapısal sorunlar, kan damarlarında ortaya çıkmış olan iltihaplanmalar ve tıkanmalar bu MR tekniği ile görüntülenebilmektedir.

Meme Emarı

Meme emarı, meme kanserinin teşhisinde büyük rol oynar. Genel olarak büyük göğüsleri olan ya da hastalık riski fazla olan kadınlarda, ultrason ve mamografi görüntüleme tekniklerine ek olarak devreye sokulur. Meme emarı şu tip durumlarda kullanılır:

 • Memeye takılmış bir implant var ise, durum değerlendirmesi için
 • Meme kanseri açısından büyük risk taşıyan kadınlarda
 • Kemoterapi tedavisi sonrasında cerrahi operasyon öncesi kitle boyutuna bakma
 • Mamografi ile belirlenmiş olan anormalliklerin detaylarını görebilme
 • Meme kanseri tedavisinin ardından gelen yıllarda kontrol amaçlı

Prostat Emarı

Prostat emarı genel olarak prostat kanseri hastaları için kullanılır. Bu emar yöntemi ile kanserin prostat bezinin dışarısına çıkıp çıkmadığına bakılır. Öte yandan prostatit hastalığı gibi durumlarda da prostat emarına başvurulabilir. Ayrıca, prostat büyümesi, prostat bölgesindeki anormal durumlar ya da prostata uygulanan cerrahi müdahalenin ardından durum değerlendirmesi için de prostat MR çekimi gerçekleştirilebilir. Prostat MR çekimi nedir sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilmektedir.

Kas ve İskelet Sistemi Emarı

Kas ve iskelet sistemi emarı, genel olarak bu bölgelerdeki hastalıkların teşhisinde ve tedavi sonrası değerlendirilmesinde tercih edilir. Eklem anormalliklerinin teşhisinde ya da tedavi sonrasında, omurga fıtığı, bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi hastalıklarda, kemiklerde oluşmuş olan enfeksiyonlarda, uyuşmalarda, karıncalanmalarda ya da kuvvet kaybı gibi nörolojik durumlarda tercih edilebilir. Yine kemik ve yumuşak doku tümörleri için de kas ve iskelet sistemi emarı tercih edilebilir.

Tüm Vücut Emarı

Tüm vücut emarı genel olarak bir kanserin, iltihabın, tıkanıklığın ya da herhangi bir sorunun tespit edilebilmesi için, ayaktan başa kadar bütün vücudun MR çekimi ile incelenmesidir. Genel olarak çekimi 1 saat kadar sürer. İlaçlı olarak yapılmaz. Rutin bir tarama yöntemi olarak kullanılmaz fakat, gizli gizli ilerleme kaydeden kanserlerin tespitinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Tüm vücut MR çekimi, kansere bağlı ölümlerle mücadelede büyük bir yere sahiptir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣