Robotik Cerrahi

robotik cerrahi

Avienna Ataşehir Hastanesi, robotik cerrahi yönteminden üroloji, kalp ve damar hastalıkları, genel cerrahi, kolorektal cerrahi, obezite cerrahisi, jinekoloji cerrahisi, kulak burun boğaz cerrahisi, tiroit hastalıklarının tedavisi gibi alanlarda faydalanmaktadır. Ataşehir Avicenna Hastanesi’nin alanında her biri uzman olan cerrahları, robotik cerrahinin getirdiği avantajlardan yararlanmaktadır.

Robotik Cerrahi ve Avantajları

Robotik cerrahi ve avantajları denildiğinde akla ilk olarak kan kaybındaki azlık ve kan nakli ihtiyacının olabildiğince az olması gelmektedir. Yine, ameliyat esnasında büyük kesiler yapılmadığından, hastanın ameliyat sonrası ağrıları da bir o kadar azalmaktadır. Buna bağlı olarak ağrı kesici kullanımında da ciddi düşüşe neden oluyor. Bunun yanında yine aynı sebeplerden kaynaklı olarak hastanın hastanede yatma süresinde de azalma görülüyor. Robot ile gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra, hastaların günlük fiziksel aktivitelerine dönme hızında da büyük bir artış yaşanıyor.

Enfeksiyon Riski Azalır

Hastaların robotik cerrahi ameliyatı sonrası enfeksiyon riski azalmaktadır. Bunun nedeni olarak karnın büyük bir kesiyle açılmaması ve kanamanın azalmış olması da gösterilmektedir. Hastaların estetik olarak da mutlu olacağı sonuçlar elde ediliyor. Zira, büyük kesilerin vücutta kalacağı izler oluşmuyor, hastaya açılan 3 – 4 adet minik delik ameliyat için yeterli oluyor.

Robotik Cerrahi ve Görüntüleme

Standart kapalı ameliyatlarda görüntüler, tek bir kamera ile elde ediliyorken, robotik cerrahide yüksek çözünürlüklü iki kamera kullanılmaktadır. 12 kata kadar büyütülebilen üç boyutlu görüntüler ile rahat bir ameliyat yaşanır. Bir diğer deyişle robot, doktorunun eliyle giremeyeceği yerlere girebilir, doktorun göremeyeceği küçüklükteki yapıları görebilir. Robotik cerrahi ameliyatını yöneten cerrah, robot sayesinde vücudun herhangi bir yerinde ulaşamayacağı noktalarda dahi ameliyatları rahat rahat yapabilir.

Robotun Özellikleri

Robotik cerrahide kullanılan robotların genel olarak dört kolu olmaktadır. Bu kollardan 3 tanesi cerrahi alet ve cihazlar tutarken, 1 tanesi de yüksek çözünürlüklü görüntü veren kamerayı tutmaktadır. Bu kollardan iki tanesi, doktorun sağ ve sol kolu gibi kabul edilmekte ve çalışmaktadır. Buna bağlı olarak da, sağ ve sol ellerde tutulan cerrahi aletleri tutmaktadırlar. 3. kol ise ameliyat esnasında dokuları tutmak, dokuyu çekmek, dikişe yardımcı olmak gibi yardımcı işleri üstlenmektedir. 4. kol ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere kamerayı tutar ve anlık olarak cerraha yüksek çözünürlüklü görüntü sağlar. Kolların uçlarında özel eklemler bulunur. Bu eklemler sayesinde, iki boyutlu laparoskopik (Kapalı ameliyat) cerrahisinde yaşanan aksaklıkların hiçbirisi yaşanmamaktadır.

Robotik Cerrahi Cerrah Hatasını Azaltır

Robot ile operasyon esnasında cerrahın bütün el hareketleri robota yansıtılmaktadır. Fakat, robotta bulunan özel bir teknoloji ile, cerrahın el titremeleri robota yansıtılmıyor. Bu da büyük hassasiyet gerektiren cerrahi işlemlerde, robotik cerrahinin tercih edilmesine neden oluyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣