Ağrısız Kolonoskopi: Nedir? Nasıl Yapılır?

ağrısız kolonoskopi yapılan hasta ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ağrısız kolonoskopi, bu prosedürün uygulandığı kişiler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Hastaların kolonoskopi işlemi sorasında acı ve ağrı çekmemesi için anestezi veya sakinleştirici kullanılması oldukça önemlidir. Hem teşhis hem de tedavi amaçlı yapılan kolonoskopi işlemi için tercih edilen bazı anestezi dereceleri de vardır.

Peki, ağrısız kolonoskopi nedir ve nasıl yapılır? Yaygın şekilde uygulanan kolonoskopi hakkında merak ettiğiniz her türlü detayı bulacağınız anestezi seçenekleri ve ağrısız kolonoskopi avantajları makalemizde sizlerle birlikte.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Ağrısız Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Anestezili kolonoskopi, özel aletlerle kalın bağırsağın ve rektumun içinin görüntülenmesi prosedürünün adıdır. Kolonoskopi işlemi tanı koymak ve tedavi için kullanılabilmektedir. Alt gastrointestinal sistemin kontrolünde sıklıkla kullanılan işlem erken teşhis sağlanması konusunda önemlidir.

Bağırsaklardaki poliplerde görülen anormalliklerin kontrolü, kolonoskopi esnasında alınan örneklerde tespit edilebilmektedir. Kolonoskopi ağrısı, bu işlemi yaptırmayı düşünenler için en çok merak edilen konulardan biridir. ‘’Kolonoskopi acır mı ? ‘’ veya ‘’Kolonoskopi ağrı yapar mı ?’’ soruları, işlemi yaptıracak kişilerin en çok merak ettikleri arasında oluyor. Ağrısız kolonoskopi ve detayları hakkında ayrıntılara diğer başlıklarımızdan ulaşabilirsiniz.

Anestezili Kolonoskopi Diyeti

Ağrısız kolonoskopi öncesi, kolonoskopi diyeti uygulayarak bağırsak ve rektumların işleme hazır hale getirilmesi ve görüntü almanın sağlanması önemlidir.

Kolonoskopi diyeti uygulamasında, bağırsakların temiz görünümünün olması için bazı yiyecekler birkaç gün önceden sınırlandırılarak, bağırsak temizliği sağlanmaktadır. İşlemin yapılacağı gün katı yiyecek alımı kesilerek hasta kolonoskopiye hazır hale gelir Ağrısız kolonoskopi işlemi için anestezili kolonoskopi uygulaması tercih edilmesi durumunda, doktorunuz bazı tahliller yaparak anesteziye uygunluğunuzu ölçülecektir.

Anestezi almanıza engel olacak bir durum yoksa, uygulama başında anestezi ile uyutularak hiçbir ağrı hissetmeden işlemleriniz tamamlanacaktır. Kalın bağırsak ve rektum görüntülemesi, gerekli biyopsi örnekleri alındıktan sonra normal odaya geçirilerek uyanmanız beklenecektir. Tamamlanan uyutularak kolonoskopi işlemi ardından doktorunuzla birlikte işlem sonrası görüşme sağlayıp, aynı gün evinize dönebilirsiniz. Anestezili kolonoskopi işlemi yapıldığı gün yanınızda bir refakatçi bulunması önerilmektedir.

Anestezili Kolonoskopi Acıtır mı?

Ağrısız kolonoskopi işlemi esnasında sedastasyon veya anestezi istenmediği durumlarda hafif ağrı ve rahatsızlık görülebilir. Acı eşiğine göre hissedilen rahatsızlık artabileceği gibi genellikle uyuşturma işlemi olmadan yapılması önerilmemektedir. Hafif sedasyon veya anestezi uygulanan hastalarda kolonoskopi ağrısı hissetmemekte ve işlem oldukça rahat tanımlanabilmektedir. Acı hissetmeyen hastalar işlemden kısa süre sonra kendine gelerek, günün kalanına devam edebilirler.

Anestezili Kolonoskopi İçin Ne Kullanılır?

Kolonoskopi ağrısı hissetmemek için tercih edebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Doktorunuzla kolonoskopi işleminizi planlarken, sağlık durumunuza göre anestezi seçimi yapabilirsiniz. Alacağınız anestezi düzeyi, doktorunuzun inceleyeceği sağlık geçmişinize göre ayarlanacaktır. İşlem sırasında alacağınız sedasyon dereceleri şu şekildedir:

  • Hafif derece sedasyon: Hastanın bilinci açıktır ve uyaranlara karşı tepki verir.
  • Orta derece sedasyon: Hastanın bilinci baskılanır, ağrısız kolonoskopi sırasında yoğun uyku hissi duyulur.
  • Derin sedasyon: Hastanın bilinci yüksek düzeyde baskılanır, acısız kolonoskopi sırasında hastaya oksijen verilmesi gerekir.
  • Genel anestezi: Hasta uyku halindedir, dış etkenlere karşı uyarılara refleksler yardımıyla yanıt verir.

Uygulanacak anestezi değerleridir. Doktorunuzun sağlık geçmişinize ve tahlil sonuçlarına göre belirleyeceği anestezili kolonoskopi türü, işlemin hem acısız hem de komplikasyonsuz geçmesinde önemlidir.

Anestezili Kolonoskopi Sonrası

Ağrısız kolonoskopi işlemi için sedasyon veya anestezi almanız durumunda işlem sonrası bir süre iyileşme süreciniz olacaktır. Kendinize gelmeniz ve uyku hissinin tamamen giderilmesi adına 30 dakika kadar beklemeniz gerekecektir. İşlem sonrasında şişkinlik ve gaz durumları olabilir ancak yürüyerek bu etkileri üzerinizden atabilirsiniz.

İşlem sonrasında yanınızda bir refakatçi olması öneriler arasındadır ancak olmaması durumunda kendiniz de rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Aynı gün eve dönebilirsiniz ancak araç kullanmak veya ağır işlere devam etmeniz önerilmemektedir. Kolonoskopi işlemi sonrası ağrı, ateşlenme veya kanama durumlarını takipli doktorunuza bildiriniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezi olmadan kolonoskopi yapılır mı?

Anestezi uygulanmadan da kolonoskopi yapılabilir. Ancak işlem sırasında gerginlik ve ciddi karın ağrısı sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle hasta konforu açısından genellikle anestezili kolonoskopi ( Ağrısız Kolonoskopi ) tercih edilir.

Kolonoskopi zor bir işlem mi?

Kolonoskopi işlemi, yaklaşık 30 dakika süren ve anestezi sayesinde hastanın ağrı ve kramp hissetmediği bir işlemdir. Kısa ve ağrısız geçen işlemi 50 yaş üstü herkesin düzenli yaptırması gerekmektedir.

Kolonoskopi sonrası ağrı olur mu?

Kolonoskopi işlemi sırasında hava verilmesine bağlı şişkinlik oluşabilir. Bağırsaklarda gaz krampına benzer ağrılar görülebilir ancak işlemden sonraki bir saat içerisinde geçmesi beklenmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣