ağrısız kolonoskopi yapılan hasta ve doktor

Ağrısız Kolonoskopi: Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağrısız kolonoskopi, bu prosedürün uygulandığı kişiler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Yaygın şekilde uygulanan kolonoskopi hakkında, anestezi seçenekleri ve ağrısız kolonoskopi detayları makalemizde sizlerle birlikte.

Ağrısız Kolonoskopi Nedir?

Anestezili kolonoskopi, özel aletlerle kalın bağırsağın ve rektumun içinin görüntülenmesi prosedürünün adıdır. Kolonoskopi işlemi tanı koymak ve tedavi için kullanılabilmektedir. Alt gastrointestinal sistemin kontrolünde sıklıkla kullanılan işlem erken teşhis sağlanması konusunda önemlidir.

Bağırsaklardaki poliplerde görülen anormalliklerin kontrolü, kolonoskpi esnasında alınan örneklerde tespit edilebilmektedir. Genel cerrahi doktorunuzun uygun görmesi durumunda yapılabilen kolonoskopi işlemi sayesinde nedeni belirlenemeyen kilo kayıpları, kanser şüphesi, tümörler kontrol edilebilir, bağırsak ve rektumdan örnekler alınabilir. Kolonoskopi ağrısı, bu işlemi yaptırmayı düşünenler için en çok merak edilen konulardan biridir. ‘’Kolonoskopi acır mı ? ‘’ veya ‘’Kolonoskopi ağrı yapar mı ?’’ soruları, işlemi yaptıracak kişilerin en merak ettikleri arasında oluyor. Kolonoskopi ağrısı ve detayları hakkında ayrıntılara diğer başlıklarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ağrısız Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan kolonoskopi öncesi, doktorunuz yapılması gerekenleri bir liste halinde size bildirecektir. Öncelikle kolonoskopi diyeti uygulayarak bağırsak ve rektumlarda görüntü almanın sağlanması önemlidir.

 Kolonoskopi diyeti uygulamasında bağırsakların temiz görünümünün olması için birkaç gün önceden bazı yiyecekler sınırlandırılarak, bağırsak temizliği sağlanmaktadır. İşlemin yapılacağı gün katı yiyecek alımı kesilerek, kolonoskopiye hazır olunur. Ağrısız kolonoskopi işlemi için anestezili uygulama tercih edilmesi durumunda, doktorunuz bazı tahliller yaparak anesteziye uygunluğunuzu ölçülecektir.

Anestezi almanıza engel olacak bir durum yoksa, uygulama başında anestezi ile uyutularak hiçbir ağrı hissetmeden işlemleriniz tamamlanacaktır. Kalın bağırsak ve rektum görüntülemesi, gerekli biyopsi örnekleri alındıktan sonra normal odaya geçirilerek uyanmanız beklenecektir. Tamamlanan ağrısız kolonoskopi işlemi ardından doktorunuzla birlikte işlem sonrası görüşme sağlayıp, aynı gün evinize dönebilirsiniz.

 

Aklınızda Bulunsun!

Anestezili kolonoskopi işlemi yapıldığı gün yanınızda bir refakatçi bulunması önerilmektedir. 

 

Anestezili Kolonoskopi Acıtır mı?

Kolonoskopi işlemi esnasında sedastasyon veya anestezi istenmediği durumlarda hafif ağrı ve rahatsızlık görülebilir. Acı eşiğine göre hissedilen rahatsızlık artabileceği gibi genellikle uyuşturma işlemi olmadan yapılması önerilmemektedir. Hafif sedasyon veya anestezi uygulanan hastalarda kolonoskopi ağrısı hissetmemekte ve işlem oldukça rahat tanımlanabilmektedir. Acı hissetmeyen hastalar işlemden kısa süre sonra kendine gelerek, günün kalanına devam edebilirler.

Ağrısız Kolonoskopi İçin Ne Kullanılır?

Kolonoskopi ağrısı hissetmemek için tercih edebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Doktorunuzla kolonoskopi işleminizi planlarken, sağlık durumunuza göre anestezi seçimi yapılabilir. Alacağınız anestezi düzeyi, doktorunuzun inceleyeceği sağlık geçmişinize göre ayarlanacaktır. Alınabilecek sedasyon dereceleri arasında;

  • Hafif derece sedasyon
  • Orta derece sedasyon
  • Derin sedasyon
  • Genel anestezi

uygulanabilecek anestezi değerleridir. Doktorunuzun sağlık geçmişinize ve tahlil sonuçlarına göre belirleyeceği anestezili kolonoskopi türü, işlemin hem ağrısız hem de komplikasyonsuz geçmesinde önemlidir.

Ağrısız Kolonoskopi Sonrası

Ağrısız kolonoskopi işlemi için sedasyon veya anestezi almanız durumunda işlem sonrası bir süre iyileşme süreciniz olacaktır. Kendinize gelmeniz ve uyku hissinin tamamen giderilmesi adına 30 dakika kadar beklemeniz gerekecektir. Muayene sonrasında şişkinlik ve gaz durumları olabilir ancak yürüyerek bu etkileri üzerinizden atabilirsiniz.

İşlem sonrasında yanınızda bir refakatçi olması önerilir ancak olmaması durumunda kendiniz de rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Aynı gün eve dönebilirsiniz ancak araç kullanmak veya ağır işlere devam etmeniz önerilmemektedir. Kolonoskopi işlemi sonrası ağrı, ateşlenme veya kanama durumlarını takipli doktorunuza bildiriniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezi olmadan kolonoskopi yapılır mı?

Anestezi uygulanmadan da kolonoskopi yapılabilir. Ancak işlem sırasında gerginlik ve ciddi karın ağrısı sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle hasta konforu açısından genellikle anestezili kolonoskopi tercih edilir.

Kolonoskopi zor bir işlem mi?

Kolonoskopi işlemi, yaklaşık 30 dakika süren ve anestezi sayesinde hastanın ağrı ve kramp hissetmediği bir işlemdir. Kısa ve ağrısız geçen işlemi 50 yaş üstü herkesin düzenli yaptırması gerekmektedir.

Kolonoskopi sonrası ağrı olur mu?

Kolonoskopi işlemi sırasında hava verilmesine bağlı şişkinlik oluşabilir. Bağırsaklarda gaz krampına benzer ağrılar görülebilir ancak işlemden sonraki bir saat içerisinde geçmesi beklenmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.