Siberkondria hastalığı olan kadın

Siberkondria: Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Modern bir sağlık sorunu olan siberkondria ya da siberkondri, internette hastalık arama hastalığı olarak da tanımlanır. Herhangi bir kaygı belirtisi olmayan kişilerin internetten sağlık bilgileri araması, anksiyete gibi rahatsızlıkların görülmesine neden olur. Peki siberkondria nedir? Siberkondria tedavisi nasıl olmalıdır? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Siberkondria / Siberkondri Nedir?

Bazı kişiler herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ya kendi sağlığı ya da yakınlarının sağlığı ile ilgili araştırma yaparlar. Özellikle son zamanlarda internete kolay erişim bu tür araştırmaların yapılmasını artırmıştır. Ancak bu internet aramalarında edinilen her bilgi, ne yazık ki her zaman doğru ve kesin olmamaktadır. Bu nedenle kişiler, çelişkili, belirsiz hatta yanlış bilgilere maruz kalabilir ve gereksiz stres ve kaygı yaşayabilir. Üstelik onlar için bu tür aramalar bir zaman kaybıdır.

Özellikle hastalıklar ile ilgili kaygı yaşayan bireyler veya hastalık hastası olarak anılan kişiler, internetten yapılan araştırmalar sonucunda daha fazla endişeye ve kaygıya kapılırlar. Bunun neticesinde de bu kişiler siberkondria hastalığına yakalanırlar. Bu hastalığa yakalanan bireyler ise, internetten ulaştıkları bilgiler ile kendi kendilerine teşhis koyarlar ve olmayan bir şey için kaygı bozukluğu yaşarlar.

Siberkondria Nasıl Ortaya Çıkar?

Bireylerin bedensel yakınmaları konusunda verdikleri tepkiler genellikle farklıdır. Bu yakınmalar kişileri, hastalık ile ilgili sürekli olarak düşünmeye iter. Edinilen kaygılar çoğu zaman doktora başvurmaktan kaçmaya neden olurken, çoğu zaman da doktora başvurmalarına rağmen kişideki kaygıların devam etmesine neden olur. Peki siberkondria hastalığına yakalananlar neler yapmaktadırlar?

Kişiler, hastalıkları konusunda internetten araştırma yapmaya devam ederler. Siberkondri hastalığında kişilerin karşılaştıkları bilgiler kaygıyı artıracağı gibi, yaşadığı sıkıntılar yerine daha ciddi ve daha kötü hastalıklara yoğunlaşılır. Örneğin; hastalar günlük eylemlerini ikinci plana atar, sohbetleri sadece hastalıklar ile ilgili olmaya başlar.

Siberkondria Riskleri

İnternetteki herhangi bir bilgi ve yorumlar, bilgi karmaşası yaratır ve bireyi hastalık konusunda yanlış yönlendirebilir. Aynı zamanda kişiyi psikolojik olarak da olumsuz yönde etkileyebilir. Öte yandan siberkondria hastalığı, hipokondriya yani hastalık hastalığı ile yakından ilişkilidir. Ve ayrıca bu durum anksiyete belirtilerine de yol açar.

Zararları

  • Kişiler en ufak belirtinin nedeni olarak onlarca hastalık bulurlar.
  • Bu eylemi rahatlamak için yapsalar da, pek çok olumsuz bilgi ile karşılaşırlar.
  • Buldukları hastalıkları okudukça, endişeleri daha da çok artar.
  • Kişilerin kendilerindeki belirtilerden çıkardıkları sonuç, şu anda olduğundan daha fazladır.
  • Basit bir belirtinin, ölümcül olabileceğine inanılır.
  • Gereğinden fazla vitamin ya da bitki ilaçları kullanılır.
  • Sağlıkla uzaktan yakından alakası olmayan sitelerden alışveriş yaparak kendi sağlıklarını tehlikeye atarlar.
  • Karşılaştıkları reklamlarda, bir seansta tedavi olabileceklerine, 5 günde 10 kilo verebileceklerine veya baş ağrısına kesin çözüm alabileceklerine inanırlar.
  • Tıbbi makalelerdeki Latince, karmaşık ve anlaşılmaz bilgiler yüzünden, kendilerini endişeye sokarlar.
  • Kişilerin kötü deneyimlerini anlattıkları forum sitelerinden, ciddiyetten uzak bilgiler ile karşılaşabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Siberkondria kimlerde görülür?

Genç ve etkin okur – yazar seviyesi olan kişilerde, bu hastalık daha çok görülür.

İnsan düşünerek kendini hasta eder mi?

Evet, düşünceler ki özellikle olumsuz düşünceler, insanda bir hastalığın ortaya çıkmasına yol açar.

 

Avicenna Hastanesi Psikiyatri Bölümü Doktorları

Psikiyatri bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.