Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Faydalı 10 İpucu

Anne ve bebek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yeni annelerin en merak ettiği konulardan biri ‘’ acaba sütüm bebeğime yetiyor mu ? ’’ oluyor. Anne sütü arttırma, anne sütü nasıl arttırılır konusu hakkında araştırma yapan anneler, süt yapan ipuçlarına yazı içeriğinizden ulaşabilirler.

[trobsbanner]

İçindekiler;

  • Bebeğin Yeterince Süt Almadığını Gösteren İşaretler
  • Anne Sütü Azlığı Neden Olur?
  • Anne Sütü Nasıl Artar?

Bebeğin Yeterince Süt Almadığını Gösteren İşaretler

Yeni anneler, kendilerinden çok bebeklerinin sağlığını düşünüp, bu konuda endişe ederler. Anne sütünün bebeğe yetip yetmediği konusu da henüz kendini ifade edemedikleri için bebeklerin bazı hareketleri gözlemlenebilir. Bu konuda dikkat edilebilecekler;

Kuru bebek bezleri

Bebeğinizin yeteri kadar sıvı alıp almadığını anlamanın en iyi yolu düzenli bebek bezi kontrolünden geçiyor. Günlük dışkılama ve idrar yapma sayısına bakarak, bebeğinizin yeterli anne sütü alımını kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizin bezi sık sık kuru çıkıyorsa, ağırlığında azalma varsa veya dışkılama sayısı azaldıysa, yeterince doymuyor olabilir.

Yavaş kilo alımı

Yeni doğan bebeklerin ilk haftasında, doğdukları anki kilolarının %5’i kadarını kaybetmeleri normal,beklenen bir sonuçtur. Ancak giden kilonun yerini 1 haftadan sonra günlük 20-30 g şeklinde almaları ve 15. günlerinde doğumdaki kiloya geri dönmüş olmaları beklenir. Eğer ki yenidoğan bebeğiniz, ilk haftada kilosunun %10’u veya daha fazlasını kaybetti ve kilo alımı durduysa,acil sağlık yardımı almanız gerekmektedir.

Dehidrasyon

Yeni doğan bebeklerde beslenme eksikliği ve sıvı alımı yetersizliği kendini farklı yollarla belli edebilir. Bebeğinizin idrarı koyu renkliyse, cilt renginde sararma mevcutsa veya ağız kuruluğu fark ediyorsanız yeterince sıvı alamadığını anlayabilirsiniz.

Anne Sütü Azlığı Neden Olur?

Aşağıdaki bazı durumlardan kaynaklı anne sütünde azalma olabilir. Anne sütünde azalma nedenleri arasında;

  • Doğum esnasında yaşanan aşırı kan kaybı sebebiyle süt azlığı görülebilir.
  • Doğumda kalan plasenta parçaları, sütünüzün gelmesinde gecikme yaşatabilir.
  • Polikistik over sendromu başta olmak üzere diğer hormonsal bozukluklar, süt üretiminin azlığına sebep olabilir.
  • Doğum kontrol hapı kullanımı
  • Sigara içmek
  • Nadir tıbbi bir durum olan meme hipoplazisine sahip anneler
  • Daha önceden geçirilmiş bir meme ameliyatı, göğüs yaralanması hikayesi süt azlığına neden olabilir.

Anne sütünün yetersizliği durumu ile karşı karşıyasınız, doktorunuzla veya bir emzirme terapistiyle görüşerek sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Kendi kendinize yapabileceğiniz uygulamalar için bir sonraki başlığımıza göz atmalısınız.

Anne Sütü Nasıl Artar ?

Doğal yollarla anne sütü arttırma, aslında birkaç pratik adımda sağlanabilir. Dikkat etmeniz gerekenlere uyarak, bebeğinizin doyacağı kadar süte ulaşmanız muhtemeldir. Anne sütünü arttırıcı ve diğer öneriler arasında;

1. Sık ve Uzun Emzirin

Bebeklerin çoğu ilk doğdukları zaman çok uykuludurlar ve sürekli uyurlar. Bu dönemde, bebeği uykusundan uyandırarak sık aralıklarla emzirmeye çalışmanız önemlidir. 1-2 saat aralıklarla fazladan emzirme işlemi yaparak, sütünüzün artmasına ve bebeğinizin daha fazla süt aldığı konusunda güvende olabilirsiniz.

2. Dinlenmenize Özen Gösterin

Gün içerisinde yaptığınız aktiviteler farkında olmadan bedeninizi yorabilir. Kendinizi  sadece yorgun hissettiğinizde değil, aralıklarla dinlenerek beden sağlığınıza özen göstermelisiniz. Böylelikle daha rahat olup, ürettiğiniz süt miktarında artış görebilirsiniz.

3. Stres Yapmayın

Birçok hastalığın tetikleyen stres, anne sütü kesintisinin önemli sebeplerinden biridir. Yeni doğan bebeklerin ilk günleri anne için oldukça yorucu ve stresli geçebilir. Ancak beden ve ruh sağlığının korunması adına moralinizi yüksek tutmanın ve sütünüzün yetmediğini düşüncesinden uzak olmanız gerekmektedir. Anne sütü arttırma konusunda yapılabilecekleri yapıp, yeterli olmadığı durumda ek gıdalardan faydalanabileceğinizi unutmayıp, rahat olmalısınız.

4. Süt Azaltan Yiyeceklerden Kaçının

Süt yapan besinlerin yeni doğum yapan annelerin tüketilmesi önerilen, süt azaltan yiyecekler için de dikkatli olunmalıdır. Anne sütü arttırıcın besinler önerildiği gibi yenildiği zaman sütte gaz yapan ve sütü azaltabilen aşırı kafein tüketiminden kaçınılması gerekiyor. Bunun yanı sıra nane, maydanoz, mısır, şalgam, turşu gibi ürünler de annelerde süt azaltan yiyecekler arasında. Anne sütü nasıl arttırılır konusunda endişeleriniz varsa, damak zevkinize uysa dahi bir süre bu besinleri az tüketmenizde fayda olacaktır.

5. Bolca Su İçin

Anne sütünün yüzde 90’ını su oluşturduğu için ne kadar çok su içilirse, sütünüzün miktarı ve kalitesi o orada artacaktır. Her gün en az 2 litre su içmeyi unutmamalısınız.

6. Kendinizi Beslemeyi Unutmayın

Yeterli ve dengeli beslenmek, anne sütü miktarını etkileyen önemli faktörler arasındadır. Unutmayın ki yedikleriniz aslında sadece sizin değil, çocuğunuzun da alacağı besinleri içerir. Bu yüzden sağlıklı yiyecekler ve protein alımını dengeleyip, fazla şekerli veya tuzlu ürünlerde kaçarak sütünüzün kalitesini arttırabilirsiniz.

7. Göğüs Pompası Alın

Anne sütünü artırmaya yarayan faktörlerden biri de göğüs pompasıdır. Göğsünüzdeki süt azaldıkça, vücut yenisini üretmek için harekete geçecektir. Göğüs pompası sayesinde anne sütünü saklayabilir, daha fazla süt üretmeye başlarsınız. Anne sütü nasıl artar diye merak ediyorsanız, göğüs pompasını deneyip, farkı gözlemleyebilirsiniz.

8. Göğüslerinizi Harekete Geçirin

Göğüslerinizin hareket etmesi, hızlanan kan dolaşımıyla birlikte daha fazla süt üretimine katkı sağlar. Süt pompası bunu destekler ancak para vermeye gerek kalmadan masaj yaparak da göğüslerinizi harekete geçirebilirsiniz.

9. Her İki Göğüsten Emzirin

Bebeğinizi her beslendiğinizde her iki taraftan emzirme yaparak, göğüslerinizde dönüşümlü hareketliliği sağlayabilirsiniz. Böylelikle tek memede fazla süt birikmesi olmadan emzirmeye devam edebilirsiniz.

10. Bebekle Ten Temasını Arttırın

Bu yöntem genellikle prematüre bebeklerde uygulanan, bebeğin çıplak halde anne göğsüne yatırılmasından gelmektedir. Yapılan araştırmalar anne ve bebeğin ten temasının bebekteki stresi azalttığını ve vücut ısısının düzene girdiğini göstermiştir. Aynı şekilde annene de güven ve stres azaltan eskisi olan ten teması, emzirmeyi tetikler. Süt artırımına faydalı olarak daha fazla hareketliliğe ve emzirmeye teşvik eder.

Yeni doğan bebeklerin süreçlerinde beslenme ve uyuma vardır. Genellikle uyurlar ve uyandıklarında beslenmek isterler. Günce 10-12’yi bulan bebek emzirmeleri, çocuğunuzun aç olduğu anlamına gelmemektedir. Gelişimin en önemli dönemlerinde verdiğiniz sütün yeterliliği sizi korkutmamalıdır. Sık sık beslenme isteği bebeğinizin aç kaldığı anlamına gelmediği için bunu düşünüp stres olmamalısınız. Aynı zamanda bazen kısa bazen uzun emzirme süreleriniz olabilir, bu doğaldır. daha detaylı bilgi almak için Emziren Annelerin Bilmesi Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Anne sütü nasıl arttırılır diye endişeleriniz bulunuyorsa, Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına görülebilir, tüm merak ettiklerimizle ilgili detaylı muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sütümün azaldığını nasıl anlayabilirim?

Bebeğin kilosunda düşüş olması, bezinin az ıslak olması ve memeyi reddetmesi sütünüzün azaldığının göstergesi olabilir.

Sütümün artması için ne yapabilirim? 

Süt  azaldıkça, vücudunuz tekrardan süt üretmeye başlar. Bunun için sıklıkla emzirme, süt pompalama ve göğüslere masaj yapmak önemlidir. Ayrıca süt çoğaltan besinler tüketmek de bu konuda yardımcı olabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣