Spor Yapmak İçin Günün En İyi Zamanı Nedir?

Spor yapmak için günün en iyi zamanı kadın sporcu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Egzersiz yapmak için en iyi zaman nedir?
 • Sabah egzersizinin faydaları
 • Sabah egzersizinin dezavantajları
 • Akşam egzersizinin faydaları
 • Akşam egzersizinin dezavantajları
 • Spor ne zaman yapılmalı?

Sağlıklı yaşamın altın kurallarından biri olan egzersiz yapmak, herkesin günlük yaşam rutinine göre ayarladığı bir aktivite. Peki, spor ne zaman yapılmalı? En verimli egzersiz zamanı nedir? diye merak ediyorsanız, yazımızı incelemeye başlayabilirsiniz.

Egzersiz Yapmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Egzersiz yapmak, yapmamaktan çok daha faydalıdır ancak en verimli sonuç alabilmek için ne zaman egzersiz yapıldığı da önemlidir. Enerjimizin yüksek olduğu, vücudumuzun hazır olduğunu düşündüğümüz saatleri seçerek spor yapmak için en iyi zamanı bulabiliriz. Etkili bir antrenman yaparken, vücudumuzun ve psikolojimizin buna hazır olması, yapılan antremandan keyif almak, performans sonucunu da etkileyecektir. Bu nedenle size en uygun vaktin sabah m? akşam mı yoksa öğlen saatleri mi olduğunu keşfetmeniz gerekmektedir.

Sabah Egzersizinin Faydaları

Spor yapmak için günün en iyi zamanı nedir? diye merak edenler, araştırmalar sonucunda sabah sorunun faydalarıyla ilgili görüşlere rastlayabilir. Birçok araştırmada, erken yapılan egzersizlerin gün boyunca daha üretken olmamızı sağladığını ve daha iyi odaklanma sağladığını gösteriyor. Sabah egzersizinin faydalarını incelemek gerekirse;

 • Bir fitness rutini oluşturmanıza yardımcı olabilir: Egzersizlerini sabah yapan insanların, hayatlarında daha disiplinli olduğu görülmektedir. Sabah ilk iş antrenman yapmanız, bahanelerin arkasına sığınmadan işlerinizi zamanında halletmenize ve kendi rutininizi oluşturarak görevlerinizi zamanında yerine getirmenize yardımcı olacaktır.
 • Uyku döngünüzü iyileştirebilir: Sabah egzersizlerinize ilk başladığınızda, sıcak yatağınızı bırakıp spora girmek zor gelebilir. Ancak, alışma dönemi sonrasında sabah egzersizleri güne zinde başlamanızı ve akşam uykunuzu düzenleyecektir. Güne erken başlamanın sonucu olarak akşam saatlerine doğru kendinizi daha az enerjili hissedip, düzenli uykuya alışabilirsiniz.
 • Daha fazla yağ yakabilir: Sabah egzersizinin faydaları arasında en önemlisi aynı miktarda efor sarf edip daha fazla yağ yakmak geliyor. Yapılan araştırmalara göre sabah aç karnına yapılan egzersizler, yemek yedikten sonra yapılan egzersizlere göre daha fazla yağ yakılmasını sağlıyor. Sporla kilo verme odaklı çalışıyorsanız, sabah egzersizleri daha faydalı olacaktır.
 • Kan şekeri kontrolü: Sabah egzersizlerinin faydası için yapılan araştırmalarda, sabah egzersizlerinin hipoglisemik riskini düşürdüğü yönünde sonuca varılmıştır. Kortizolün artmasıyla birlikte kan şekerini kontrol etmek kolaylaşıyor.
 • Daha iyi ruh hali: Spor yapmak, sadece beden görünümünü iyileştirmek kalmaz aynı zamanda mental sağlığın korunmasında da etkilidir. Spor esnasında beynimiz daha fazla endorfin üretir ve stres seviyemiz azalır. Böylelikle kendimizi daha rahatlamış ve mutlu hissederiz.

Sabah Sporunun Dezavantajları

Spor yapmak için günün en iyi zamanı nedir? sorusunun cevabı birçok kişi tarafından sabah egzersizleri olarak görülebilir. Ancak sabah egzersizlerinin faydaları kadar dezavantajlarından da bahsedebiliriz. Sabah egzersizi dezavantajları arasında;

 • Güçsüz hissedebilirsiniz: Sabah antrenmanlarının daha etkili olabilmesi için aç karnına yapılmaktadır. Bazen bir önceki gün yeterince yemek yemediyseniz, sabah spor yapacak gücü kendinizde bulamayıp bitkin hissedebilirsiniz. Yatmadan önce yemek yemeniz veya proteinli atıştırmalıklar tüketmeniz, sabah için daha iyi enerji verebilir. Çok açken spor yapmanız bayılma gibi sorunlara neden olabilir, kendinizi sakatlayabilirsiniz.
 • Uykudan uyanma şoku: Bazı kişilerin uyku döngüsü, sabah erken saatlerde kalkmakta oldukça zorlanmasına neden olabilir. Kimi insanlar sabah 6 gibi alarmsız uyanabilirken, birçok kişinin kendiliğinden uyanması 10-11 saatlerini bulabilir. Bu durumda sabah egzersizi için erken kalkmak uyku bölünmesi nedeniyle sersemliğe ve kronik yorgunluğa yol açabilir.
 • Fiziksel performans düşebilir: Uyandığımızda eklemlerimizde sertlik, tutulma hissedebiliriz. Bu gibi durumlarda sabah saatlerinde kendimizde hantallık hissetmemiz ve yeterli enerjiyi bulamamak normaldir.
 • Isınmak daha uzun sürer: egzersizlerden önce sakatlanmaları önlemek için ısınmak oldukça önemlidir. Sabah egzersizlerinde vücut ısımızın normalden daha düşük olması sebebiyle ısınma hareketlerine daha fazla vakit ayırmamız gerekebilir.

Öğleden Sonra / Akşam Egzersizinin Faydaları

Vücut düzeninizin alışık olduğu düzene ayak uydurmak isterseniz öğlen veya akşamüstü egzersizlerini tercih edebilirsiniz. Sabah spor yapmak için kalkmakta zorlanmak isiz spor yapmaktan soğutabilir. Bu durumu yaşayıp spordan kopmak istemiyorsanız kendinizi daha rahat hissettiğiniz saatlerde gitmeniz tavsiye edilir. Ayrıca öğlen/akşam spor egzersizleri faydaları da çokça bulunuyor. Sporcu beslenmesi üzerine yediğiniz öğünler akşam egzersizleri için enerji toplamanıza yardımcı olacaktır. Gece egzersizleri avantajları arasında;

 • Fiziksel performans artışı: kendinizi daha enerjik ve esnek hissettiğiniz öğlen-akşam saatlerinde yapılan egzersizler fiziksel performansında artış sağlayacaktır. Ayrıca akşam saatlerinde yapılan egzersizlerde, tükenme noktasına gelmeniz %20 daha uzun sürmektedir. Bu da daha uzun egzersiz süresi, daha fazla fiziksel aktivite olanağı sağlar.
 • Daha sıcak vücut: Spordan önce vücudumuz soğuk olduğunda spor yaralanmaları ve sakatlanmalara davetiye çıkartır. Öğlen ve akşam sporlarından vücudunuz daha sıcak olduğu için daha az ısınma hareketinden sonra spor yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun ısınmadan başlamamanız gerektiğini unutmayın.
 • Hormonlar daha aktif: Kasların gelişimi için önemli olan testosteron, erkeklerde ve kadınlarda öğlen ve akşam saatlerinde, sabaha göre daha fazla üretilir. Bu saatlerde spor yaparak fiziksel aktivitelerin verimini arttırabilirsiniz.
 • Kötü alışkanlıkların değiştirilmesine yardımcı: Öğlen ve akşam saatleri yapacak aktivite bulamadığımızda kendimizi televizyon izlerken veya telefonla oynarken buluruz. Bu aktiviteler, bir şeyler yeme ve içme isteğini arttırabilir. Ancak bu saatler arasında spor aktivitelerine yoğunlaştığında, eski alışkanlıklarınızdan uzaklaşmanız muhtemeldir.

Öğleden Sonra / Akşam Egzersizinin Dezavantajları

Spor aktivitelerinizi öğlen ve akşam saatlerine doğru ayarlamanız durumunda avantajlar kadar dezavantajlar durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Spor yapmak için günün en iyi zamanı nedir? diye karar vermeden önce tüm maddeleri gözden geçirmenizde fayda var.

 • Uykuyu Etkileyebilir: Akşam egzersizleri, genelde uyku üzerinde etki bırakmak ile birlikte, uyumanıza çok yakın saatlerde yapmanız durumunda uyku modundan çıkmasına neden olabilir. Ancak uykudan önce yoga, meditasyon gibi egzersizlerle ilgileniyorsanız, rahatlayıp uykuya dalmanız çok daha basit olacaktır.
 • İşlerinizi ertelemeye sebep olabilir: Gün sonuna doğru genellikle beklenmedik planlar ortaya çıkabilir. Beklenmeyen planlar doğrultusunda ya sporunuzu yada işinizi ertelemek zorunda kalmanız, rutininizi bozmaya neden olacaktır. İkilemde kalmamak ve düzenli spor yapabilmek için antrenmanlarını gündüz saatine çevirebilirsiniz.

Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Başta da bahsettiğimiz gibi spor yapmak , yapmamaktan çok daha iyidir. Spor yapmak için günün en iyi zamanı nedir? sorusunun cevabını, sevdiğiniz sporu sevdiğiniz saate yaparak bulabilirsiniz. Yapmak istediğiniz sporu seçerek başlama motivasyonu bulabilir, beden ve ruh sağlığınızı korumak için spor aktivitelerini aksatmadan yapmalısınız.

Hem sabah hem de akşam aktivitelerinin gücünüzü, vücut ısınızı arttırdığını ve stresinizi arttırdığını unutmayıp, egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz. Spora başlanma ve beslenmenizi düzene sokmak isterseniz, Avicenna Hastanesi Belenme ve Diyet uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular?

Sabah sporu öncesi yemek yenir mi?

Sabah antrenman yapmak için gerekli enerjiyi bulamıyorsanız, spor yapacak enerjiyi sağlamak için hafif, tahıllı ürünler yiyerek güne başlayabilirsiniz. Ancak sabah sporunu aç karnına yapmanın fazladan yağ yakımına yardımcı olduğunu unutmayınız.

Gece spor yapmak uyku kaçırır mı?

Akşam üstü / gece saatlerinde spor yapmak uykuyu kaçırmadığı gibi uyumaya yardımcı olmaktadır. Sadece uykudan hemen önce yapmamaya, araya biraz zaman bırakmaya dikkat etmelisiniz. Sonrasında bedeninizi dinlendirmek için daha hızlı bir şekilde uykuya geçmeniz mümkün.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣