Atriyal Septal Defekt (ASD)

Atriyal Septal Defekt (ASD)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Atriyal Septal Defekt (ASD), kalbin iki üst kulakçığı arasındaki septum duvarında ortaya çıkan deliklere verilen addır. Atriyal septum olarak da bilinen bu duvarda, ostiyum sekundum ve ostiyum primum olmak üzere isimlendirilmiş iki farklı zar yapısı bulunmaktadır. İşte bu zar yapısında doğuştan ortaya çıkan deliklere ASD adı verilmektedir.

Atriyal Septal Defekt Nedir?

Peki, ASD ne demek? ASD açılımı nedir? ASD açılımı Atriyal Septal Defekt olarak yapılabilir. Halk arasında kalp deliği olarak da bilinmektedir. En çok çocuklarda görülen türü olan ostiyum sekundum türüyle karşılaşılır. Bebeklik ya da çocukluk döneminde karşılaşılan kalp delikleri, hiçbir müdahalede bulunmadan kapanabilir.

Kalp deliği, akciğerlerde kan birikmesine neden olabilir. Büyük ve uzun süredir devam eden kalp delikleri, akciğerlere ve kalbe zarar verebilir. Oluşabilecek komplikasyonları önlemek için ameliyat gerekebilir.

Atriyal Septal Defekt Tipleri

Ostiyum Sekundum, en bilinen ASD türüdür. Küçük sekundum atriyal septal defekt olarak da bilinir. Peki, küçük sekundum atriyal septal defekt nedir? Bir çocukluk hastalığı olarak da bilinen bu kalp deliği türü, tüm ASD vakalarının yüzde 80 gibi büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ameliyat gerektirmeden kapanabilmektedir. Diğer ASD türleri ise şu şekildedir:

 • Ostiyum Primum
 • Superiyor sinus venozus
 • Infeiyor sinus venozus
 • Çatısız koroner sinus

Atriyal Septal Defekt Belirtileri Nelerdir?

ASD’li doğan bebeklerde hiçbir belirti ya da semptom görülmez. Belirtiler ve semptomlar genellikle yetişkinlikle ortaya çıkmaya başlar. Genel olarak bu dönemde ortaya çıkabilecek olan belirtiler ise şu şekildedir:

 • Egzersiz anlarında nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Bacak, ayak ve karın şişkinliği
 • Kalp çarpıntısı
 • İnme
 • Stetoskopla duyulabilen kalp uğultusu

Yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da birkaçı ile karşılaşılması halinde doktorlarla iletişime geçmekte fayda vardır.

Komplikasyonlar

Bebeklerinde ya da çocuklarında kalp deliği ile karşı karşıya kalan ailelerin en merak ettiği sorulardan birisi de “ASD kaç yaşına kadar kapanır?” sorusudur. Bu noktada ASD boyutları her ne kadar çok önemli olsa da, genel olarak ailelerin endişe etmemeleri gerekir. Çünkü bu tarz kalp delikleri yine aynı dönemde bir süre sonra kendi kendilerine kapanmaya meyillidir.

Biraz daha büyük ve daha uzun süredir bulunan ASD’lerde, aşağıda yer alan problemlerle karşılaşılabilir:

 • Sağ taraflı kalp yetmezliği (Kalp deliği, kalbin sağ tarafında fazla kan birikmesine neden olarak önce genişleme, sonra da zayıflama yapabilir)
 • Ritim bozuklu (Aritmi)
 • İnme riski
 • Kısa yaşam süresi

Daha az görülen ciddi komplikasyonlar şunlardır:

 • Pulmoner hipertansiyon: Büyük bir atriyal septal kusur tedavi edilmezse, akciğerlerinize artan kan akışı akciğer arterlerindeki kan basıncını artırır (pulmoner hipertansiyon).
 • Eisenmenger sendromu. Pulmoner hipertansiyon kalıcı akciğer hasarına neden olabilir. Eisenmenger sendromu adı verilen bu komplikasyon genellikle uzun yıllar boyunca gelişir ve büyük atriyal septal olan kişilerde nadiren ortaya çıkar.

Tedaviler, yukarıda yer alan komplikasyonların tümü önleyebilir.

Atriyal Septal Defekt Tedavisi

Kalp deliği ya da ASD tedavisi için çoğu zaman hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Hastaların yüzde 80 gibi büyük bir bölümünde, delik kendi kendisine kapanır. Ancak deliğin kapanmadığı hastalarda mutlak tedavi yöntemi ameliyattır. Tedavi süreci kendi içerisinde üçe ayrılır.

Gözlem

Eğer bir hastada kalp deliği ile karşı karşıya kalınmışsa, doktorlar deliğin kendi kendisine kapanıp kapanmayacağını görmek isterler. Buna göre doktor, hastanın durumunu göz önünde bulundurarak, bir tedavi planı hazırlar. Bu tedavi sürecine başlamadan önce, bir süre deliği gözlemlemek gerekmektedir.

İlaçlar

Kullanılabilecek ilaçlarla deliğin kapanması mümkün değildir. Ancak atriyal septal defekt hastalığına eşlik edebilecek ikincil hastalıkların önüne ilaçlarla geçilebilir. İlaçlar ameliyattan sonraki komplikasyonları önlemek için de kullanılabilir.

Atriyal Septal Defekt Ameliyatı

Doktorlar, hastalarda ilerleyen yıllarda ortaya çıkabilecek problemlere karşı, orta ve büyük boyutlarda kabul edilebilecek deliklerin kapatılması için ameliyat önerebilir. Ameliyat, genellikle kulakçık arasındaki anormal deliğin kapatılmasını ya da yamalanmasını içermektedir. Hangi uygulamanın yapılması gerektiğine doktorlar karar verir.

Ameliyat sonrasında hastaların, yaşamları boyunca belirli aralıklarla kontrollerini yaptırmaları gerekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Atriyal septal defekt tedavisi nasıl sağlanır?

Kalp delikleri, çoğunlukla kendiliğinden herhangi bir tedavi olmadan kapanabilmektir. Hastaların büyük kısmında kendiliğinden düzelme gösteren kalp delikleri, kapanmadığı durumda; ilaçlar ve ASD ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Atriyal septal defekt ameliyatı neden yapılır?

Kalpteki deliklerin, gözlem ve ilaç tedavisi sürecinde iyileşmediği durumlarda atriyal septal defekt ameliyatı uygulanmaktadır. Ameliyat ile kalp deliği kapatılarak, olası sağlık sorunlarının önüne geçilmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣