Beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri

Beyin Tümörleri Tedavi Yöntemleri- beyin ameliyatı/cerrahlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyin tümörleri; tümörünün tipi, yerleşim yeri, çapı, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak tedavi edilmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda, beyin tümörü tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Kişiye Özel Tedavi

Beyin tümörü tedavisi kişiye özel olarak planlanmaktadır. Beyin tümörü tedavisinde amaç; hastanın yaşam kalitesini koruyarak tümörle savaşmasına yardımcı olmak ve hastanın yaşamını olabildiğince uzatmaktır. Tümörün tipi, yerleşim yeri, hastanın yaşı ve genel durumu ayrıca hastada ek problemlerin olup olmadığı tedaviyi belirleyici unsurlardır. Kişiye özel tedavilerle başarı riski artar.

Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin tümörü tedavisinde temel anlamda 3 tip tedavi yöntemine başvurulmaktadır.  Bunlar; Cerrahi, Radyoterapi ve Kemoterapi’dir.

1.Beyin Tümörü Cerrahisi:

Beyin tümörü tedavisinde öncelikli olarak tercih edilen yöntemdir. Kranyotomi isminde işlem ile hasta kafatası açılmaktadır. Tamamı çıkarılabilen durumlarda tümörün tamamı çıkarılmaktadır. Diğer yandan eğer ki tümör, beyin dokusunu hasara uğratmadan çıkarılamıyorsa, o kısım bırakılmaktadır. Kalan kısım radyoterapi ve/veya kemoterapi ile tedavi edilir. Tümörün bir kısmının çıkarılmadığı durumlarda bile çıkarılan diğer parçaların beyin basıncını azalttığı görülmektedir. Buna bağlı olarak belirtiler azalır.

Sağlam beyin dokusunu koruyarak, beyin tümörünü tamamen çıkarabilmek için yararlanılan yöntemler ise şunlardır:

Endoskopi: Özellikle hipofiz tümörleri ve ventrikül içi tümörlerinde küçük bir bölgede işlem yapılır. Bu yöntem, işlem sırasında cerraha geniş bir görüş açısı sağlayan yöntemdir.

Uyanık kraniotomi: Motor alan adı verilen kol, bacak hareketlerinden sorumlu hassas bölgelerin cerrahisinde hasta uyanık tutulmakta ve ameliyat bu şekilde gerçekleşmektedir. Bu sayede kişinin konuşma ve kol-bacak hareketleri takip edilir.

İntraoperatif Ultrasonografi:  Beyin tümörü ameliyatı esnasında beyin ultrasonu yapılması yöntemidir. Bu sayede ne kadar tümör çıkarıldığı belli olmaktadır.

Nöronavigasyon: Bu yöntemde hastanın filmi sisteme yüklenmekte ve böylece ameliyat öncesinde tümöre en doğru yönelim belirlenmektedir.

Nöromonitorizasyon: Ameliyat sonrasında oluşabilen yüz, kol ve bacak felcini büyük oranda azaltmak için uygulanan yöntemdir. Bu yöntem ile beyin ameliyatı öncesi hastanın yüzüne, kol ve bacaklarına elektrotlar yerleştirilmektedir. Ardından bu elektrotlardan ameliyat boyunca sinyal alınmakta ve sinyalde düşme olduğunda cerrah bilgilendirilmektedir.

Gliolan Boyama Tekniği: Ameliyat öncesi hastaya içirilen sıvının normal beyin dokusuyla tümör dokusunu farklı renklerde göstermesi yöntemidir. Cerrahi mikroskobun özel filtresi ile bu görüntü elde edilmektedir. Bu yöntemle maksimum seviyede tümör çıkarılması sağlanır. Aynı zamanda beyin dokusu hasarı en aza iner.

İntraoperatif BT: Tekrar ameliyat riskini azaltmak amacıyla ameliyat sırasında bilgisayarlı tomografi çekilmesi yöntemidir.

2. Beyin Tümörü Radyoterapisi:

Radyoterapi, yüksek enerjili radyoaktif ışınlar yardımıyla kanser hücrelerinin tahrip edilmesidir. Bu ışınlar X-ışını, Gamma ışını ya da protonlardır. Bu beyin tümörü tedavisi sayesinde kanser hücrelerinin çoğalması ve büyümesi durdurulmaktadır.

3. Beyin Tümörü Kemoterapisi:

Kemoterapi, kanser hücrelerinin ilaçla öldürülmesine dayanan beyin tümörü tedavisidir. Bir veya birden fazla ilaç ağız yolu ya da damar yoluyla hastaya verilebilir. İlaçlar genellikle kürler halinde verilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, hastalığın istenilen evresinde özel terapi programlardan faydalanılması yararlıdır. Bu terapi programları, hastanın ağrı ve kanser belirtilerini kontrol altına alacak yöntemleri barındırır. Bununla birlikte beyin tümörü tedavisi sürecinin vermiş olduğu duygusal sorunları rahatlatmaya yardımcı olur. Bu programlar sayesinde tedavi süreci kolaylaşmaktadır.

Destek Tedaviler ve Rehabilitasyon:

  • Steroidler

  • Antikonvülsan (Nöbet önleyici) ilaçlar

  • Şant

  • Fizik tedavi

  • Konuşma terapisi

 

Sıkça Sorulan Sorular:

Beyin tümörü tedavisi?

Bu tip tümörlerinin tedavisinde temel anlamda Cerrahi, Radyoterapi ve Kemoterapi olmak üzere 3 tip tedavi yöntemine başvurulmaktadır.

Beyin tümörü tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi hangi tedavi yönteminin uygulandığına ve hastanın durumuna göre değişmektedir.

Beyin tümörü tedavi edilmezse ne olur ?

Beyin tümörünün tedavi edilmemesi durumunda tümör daha çok ilerleyerek başka organlara da yayılmakta ve büyük oranda ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣