derin tms kullanım alanları

Derin TMS Kullanım Alanları Nelerdir?

Derin TMS kullanım alanları nelerdir? yazımızdan, uygulamanın hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını inceleyebilirsiniz.

Derin TMS Nedir?

Derin tms uygulaması, ilaçsız uygulanan ameliyatsız bir tedavi şekli olarak karşımıza çıkıyor. Hastanın bilinci açık şekilde yapılan operasyon kafa derisine yerleştirilen elektronlar sayesinde beynin belirli bölgelerinde uyarım sağlanmaktadır. Elektriksel aktivite ile nöronların uyarımı sağlanmaktadır. Manyetik uyarım sayesinde gerçekleştirilen işlem ile ameliyata gerek kalmadan beyindeki hedef bölgeler uyarılabilir. uygulamanın normal tms uygulamasından farkı, daha derin noktalara ulaşan elektromanyetik sinyallerdir. Etki alanı daha fazla olan derin tms sayesinde daha fazla hastalığın tedavisi sağlanabiliyor. Acısız ve ağrısız bir işlem olan derin tms uygulaması, uzun zamandır devam eden bağımlılıkların ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Anksiyete, depresyon ve OKB gibi hastalıkların tedavisinde uzun süreli ilaç kullanımının yan etkileri kişileri bariz şekilde etkilemekte. Bu durumun oluşmasında, karaciğer ve kalp sorunlarını ortaya çıkmasıyla birlikte derin tmu tedavisi sağlanarak, ilaçsız psikolojik bozuklukların tedavisi sağlanabiliyor. Derin tms kullanım alanları nelerdir? yazımızdan, hangi hastalıkların tedavisinin sağlanabileceğini inceleyebilirsiniz.

Derin TMS Kullanım Alanları Nelerdir?

Derin tms kullanım alanları sayesşnde birçok farklı hastalığın etkili tedavisi sağlanabiliyor. Derin tms kullanım alanları nelerdir? sorusunun cevapları arasında;

 • Majör Depresif Bozukluk (MDB)
 • Depresyon
 • Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB)
 • Sigara Bağımlılığı ve benzer bağımlılıklar
 • Bipolar bozukluk
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)
 • Şizofreni
 • Alzheimer hastalığı
 • Otizm
 • Kronik ağrı
 • Multipl skleroz
 • Parkinson hastalığı
 • İnme Sonrası Rehabilitasyon

Yukarıda bahsedilen hastalıkların tedavisinde uzun süreli ilaç kullanımı gerekmektedir. uzun süreli ilaç kullanımıyla beraber oluşan yoğun yan etkiler ve zamanla görülebilecek kronik hastalıklar tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Kişilerde görülen sağlığı etkileyecek durumlar nedeniyle ilaç kullanımı yerine alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Antidepresanlar tipik olarak nöron büyümesini ve işlevini uyarmayı amaçlar.

Ne yazık ki, bu tedaviler sıklıkla önemli yan etkilerle birlikte gelir. Bununla birlikte, derin TMS , önemli yan etkiler olmaksızın depresyon semptomlarını hafifletir.Psikolojik bozuklukların tedavisinde tms tedavisi ile düzenli seanslar ile tedavi sağlanabiliyor.derin TMS tedavileri alırken rahatınızı sağlamak için her türlü çabayı gösterir . Tedavi, kafanıza büyük bir kask takmaktan ve manyetik dalgaları beyninizin hedeflenen bir bölümüne ileterek makinenin çalışmasına izin vermekten oluşur. Bu his hafif bir dokunuş gibi hissedecektir. Biraz garip gelse de, tms uygulaması esnasında canınız acıtmayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4-5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.