Derin TMS Kullanım Alanları Nelerdir?

derin tms kullanım alanları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Derin TMS kullanım alanları nelerdir? yazımızdan, uygulamanın hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını inceleyebilirsiniz.

Derin TMS Nedir?

Derin tms uygulaması, ilaçsız uygulanan ameliyatsız bir tedavi şekli olarak karşımıza çıkıyor. Hastanın bilinci açık şekilde yapılan operasyon kafa derisine yerleştirilen elektronlar sayesinde beynin belirli bölgelerinde uyarım sağlanmaktadır. Elektriksel aktivite ile nöronların uyarımı sağlanmaktadır. Manyetik uyarım sayesinde gerçekleştirilen işlem ile ameliyata gerek kalmadan beyindeki hedef bölgeler uyarılabilir. uygulamanın normal tms uygulamasından farkı, daha derin noktalara ulaşan elektromanyetik sinyallerdir. Etki alanı daha fazla olan derin tms sayesinde daha fazla hastalığın tedavisi sağlanabiliyor. Acısız ve ağrısız bir işlem olan derin tms uygulaması, uzun zamandır devam eden bağımlılıkların ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Anksiyete, depresyon ve OKB gibi hastalıkların tedavisinde uzun süreli ilaç kullanımının yan etkileri kişileri bariz şekilde etkilemekte. Bu durumun oluşmasında, karaciğer ve kalp sorunlarını ortaya çıkmasıyla birlikte derin tmu tedavisi sağlanarak, ilaçsız psikolojik bozuklukların tedavisi sağlanabiliyor. Derin tms kullanım alanları nelerdir? yazımızdan, hangi hastalıkların tedavisinin sağlanabileceğini inceleyebilirsiniz.

Derin TMS Kullanım Alanları Nelerdir?

Derin tms kullanım alanları sayesşnde birçok farklı hastalığın etkili tedavisi sağlanabiliyor. Derin tms kullanım alanları nelerdir? sorusunun cevapları arasında;

 • Majör Depresif Bozukluk (MDB)
 • Depresyon
 • Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB)
 • Sigara Bağımlılığı ve benzer bağımlılıklar
 • Bipolar bozukluk
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)
 • Şizofreni
 • Alzheimer hastalığı
 • Otizm
 • Kronik ağrı
 • Multipl skleroz
 • Parkinson hastalığı
 • İnme Sonrası Rehabilitasyon

Yukarıda bahsedilen hastalıkların tedavisinde uzun süreli ilaç kullanımı gerekmektedir. uzun süreli ilaç kullanımıyla beraber oluşan yoğun yan etkiler ve zamanla görülebilecek kronik hastalıklar tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Kişilerde görülen sağlığı etkileyecek durumlar nedeniyle ilaç kullanımı yerine alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Antidepresanlar tipik olarak nöron büyümesini ve işlevini uyarmayı amaçlar.

Ne yazık ki, bu tedaviler sıklıkla önemli yan etkilerle birlikte gelir. Bununla birlikte, derin TMS , önemli yan etkiler olmaksızın depresyon semptomlarını hafifletir.Psikolojik bozuklukların tedavisinde tms tedavisi ile düzenli seanslar ile tedavi sağlanabiliyor.derin TMS tedavileri alırken rahatınızı sağlamak için her türlü çabayı gösterir . Tedavi, kafanıza büyük bir kask takmaktan ve manyetik dalgaları beyninizin hedeflenen bir bölümüne ileterek makinenin çalışmasına izin vermekten oluşur. Bu his hafif bir dokunuş gibi hissedecektir. Biraz garip gelse de, tms uygulaması esnasında canınız acıtmayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4-5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣