rtms tedavisi uygulanan kadın

RTMS Tedavisi: Nedir? Nasıl Uygulanır?

rTms (Tekrarlayan Transkraniyal Manyetik Stimülasyon) uygulaması, beynin ruh halini düzenleyen alanlarını uyarmak için manyetik stimülasyon etkileşimini kullanan, depresyon için etkili, ilaçsız, cerrahi olmayan bir tedavidir. Dilerseniz, rTMS hakkında merak edilenleri makalemizden inceleyebilirsiniz.

rTMS Nedir?

Tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyon uygulaması (rTMS), depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için ağrısız, manyetik darbeler kullanır. rTMS için hastaneye yatmanız gerekmez ve uygulama öncesinde sedasyon veya anesteziye ihtiyacınız yoktur. Tipik olarak, tedaviler için haftada beş kez Avicenna Hastanesi’nde uğramanız gerekmektedir. Bir rTMS kursu genellikle dört ila altı hafta kadar sürer. 1985’ten beri, TMS ile bir dizi nörolojik durumu ve psikiyatrik durumların tedavisini sağlamak ve durumu anlamak amacıyla kullanılmaktadır. Son zamanlarda araştırmacılar, majör depresif bozukluk, şizofrenide halüsinasyonlar, bilişsel bozukluklar, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve travma sonrası stres bozukluğu için bir tedavi seçeneği olarak tekrarlayan TMS darbelerinin (rTMS) kullanımına odaklanmış haldeler. Son yıllarda birçok nörolojik ve psikolojik uygulamada kullanılan rTMS tedavisi ile istenilen ilerlemeler sağlanabilmektedir.

Tekrarlayan Transkraniyal Manyetik Uyarım Nasıl Çalışır?

‌rTMS’de kullanılan manyetik alanın gücü, EMAR (MRI) taramasını ile benzerlik göstermektedir. Manyetik darbeler, beyninizin ruh halinizi kontrol eden bölümlerindeki sinir hücrelerini uyarır. Tekrar eden elektronlar nedeniyle tekrarlayan tms uygulaması olarak adlandırılmaktadır.

Tekrarlayan Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (rTMS) Kimler Faydalanabilir ?

rTMS şu anda devam eden araştırma çalışmaları bağlamında birçok kapsamda sunulmaktadır. Majör depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, şizofreni, otizm spektrum bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozuklukları ve sigarayı bırakma gibi birçok psikolojik ve nörolojik durumunda fayda sağlamaktadır. rTMS almak için uygunluk kriterlerini gözden geçirilmesi gerekiyor.. Bunun içinde öncelikle bir nöroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Ancak aşağıdaki durumların bulunması, rTMS uygulamasından faydalanamayacağınız anlamına gelebilir.

RTMS Uygulamasından Faydalanmanızı Engelleyecek Durumlar;

  • epilepsi veya diğer nöbet bozukluğu öyküsü
  • kafatasında herhangi bir demirli metalik implant varlığı
  • son üç ila altı ay içinde uyuşturucu kullanımı öyküsü varsa
  • herhangi bir kararsız tıbbi duruma sahip olmanız
  • hamile olmak veya hamile kalmaya çalışma durumu

rTMS Tedavisi Sırasında Ne Olur ?

‌Tedaviye başlamadan önce metal takılar ve kredi kartları gibi mıknatısa duyarlı olabilecek her şeyi çıkarmanız uygulamaya girmeden önce çıkarmanız gerekiyor. rTMS yüksek bir tıklama sesi çıkardığından, işitme duyunuzu korumak için kulak tıkaçları takmalısınız. rTMS’nin her seansı için rahat bir yatar sandalyeye oturacaksınız. ‌

İlk seans yaklaşık bir saat kadar sürer. Doktor veya teknisyen, manyetik darbeleri iletecek elektromanyetik bobini yerleştirmek için en iyi yeri bulmak için ölçümler yapacaktır. Elektromanyetik bobini kafanıza dayanacak şekilde kafatasınızda konumlandıracaklar. ‌

Tedaviniz için doğru manyetik gücü bulmak için doktor inceleme yapacaktır. Elinizi veya parmaklarınızı seğirten gücü bulana kadar birkaç kısa manyetik darbe uygulayacaklar. Bu, motor eşiğiniz olarak bilinir. ‌

Doktor daha sonra elektromanyetik bobini beynin farklı bir bölümünü hedeflemek için ileriye doğru hareket ettirerek devam edecektir. Motor eşiğinizi bulmak için yapılan ölçümler ve testin her randevuda tekrarlanması gerekmez. Bu nedenle sonraki tms uygulama süresi daha sıra sürecektir. Yaklaşık 20 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanabilen uygulamanın diğer seansları daha rahat geçecektir.

RTMS Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanların çok küçük bir yüzdesinde , rTMS kendi kendini sınırlayan bir nöbete neden olabilir. Bu nedenle nöbet öyküsü olanlar tedavi alamazlar. Yan etkiler arasında istemsiz göz kırpma veya yüz kaslarının kasılması gibi durumlar yer alır. Bir tedaviden sonra baş dönmesi veya sersemlik oluşabilir ve genellikle hızlıca geçmektedir. Stimülasyon bölgesinde ağrı, insanlar tedavinin hissine uyum sağladıkça ortaya çıkabilir. İnsanların yaklaşık dörtte birinde hafif baş ağrısı görülebilir, ancak bu genellikle 24 saat içinde düzelen bir durumdur. Şiddetli baş ağrısı çekilmesi durumunda hastaneden ağrı kesici temin edilmesini isteyebilirsiniz. TMS ve derin tms uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

rTMS nedir?

rTMS uygulaması, tms uygulamasının tekrarlayan sinyaller yollaması nedeniyle kullanılan bir isimdir. Klasik tms uygulaması ile aynı işlem olan rtms uygulaması aynı iki işlemi ifade etmektedir.

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.