Erkek hastalıkları ile ilgili gerçekleşen muayene

Erkek Hastalıkları Nelerdir? Tanı ve Tedavileri

Erkek hastalıkları, prostat hastalıkları, andropoz, sertleşme bozuklukları gibi rahatsızlıkların genel adıdır. Bu tarz hastalıkların erkenden teşhis edilebilmesi ya da engellenebilmesi için yürütülen sisteme ise, erkek sağlığı adı verilmektedir. Nasıl ki bir yaştan sonra görme problemleri, saç beyazlamaları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başlıyorsa, erkek hastalıkları da genellikle bu şekilde ortaya çıkmaya başlarlar.

Erkeklerde gelişen olumsuz durumların genel olarak sebebi testosteron hormonudur. Testosteron, insanların erkek olmasını sağlayan ve erkek karakterini oluşturan hormondur. Bu hormonun vücutta azalması ya da işlev kaybı yaşaması halinde bir takım hastalıklar baş gösterebilir. Sertleşme problemleri, testis küçülmesi, mesane hastalıkları gibi hastalıklarla beraber, depresyon ve obezite gibi problemler de ortaya çıkabilmektedir.

Erkek Hastalıkları Hangi Hastalıklardan Oluşur?

Erkek sağlığı denildiğinde akla gelen hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Geç başlayan andropoz
 • Prostat hastalıkları
 • Varikosel
 • Erkek kısırlığı (İnfertilite)
 • Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları (Cinsel isteksizlik, ejakülasyon problemleri, ereksiyon sorunları, cinsel organın sürekli sertleşmesi)

Sadece erkek cinsel sağlığı üzerine çalışmalar yapan bir erkek cinsel hastalıkları bölümü ya da erkek hastalıkları bölümü bulunmasa da, üroloji bölümü uzman hekimleri bu hastalıklarla ilgilenmektedir.

Erkek Cinsel Organ Hastalıkları Nelerdir?

Peki, erkek cinsel organ hastalıklarına hangi bölüm bakar? Erkek cinsel yapısını ve bunun sağlığını ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisini üroloji uzmanları koyarlar. Bununla beraber, erkeklerde belli bir yaşa gelmeye bağlı olarak bir takım rahatsızlıklar görülebilir. Bunların da tanı ve tedavileri Avicenna Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü tarafından yapılabilmektedir. Ancak erkeklerin cinsel bozukluklarının ayrı bir disiplin gibi değerlendirilmesi çok önemlidir. Tedavi sürecinde modern tekniklerden faydalanılmalı ve bu alanda uzman hekimlerin başarılı ellerine güvenilmelidir. Genel olarak erkek cinsel hastalıkları şunlardır:

 • Testis ve epididim enfeksiyonu
 • Kısırlık
 • Spermatosel
 • Varikosel
 • Hidrosel
 • Mikrocerrahi varikoselektomi
 • Testis hastalıkları
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar
 • Penis protezi
 • Penis ve sünnet derisi hastalıkları
 • Cinsiyet belirsizliği tedavisi
 • Prematür ejakülasyon
 • Diğer ajakülasyon problemleri
 • Vazektomi
 • Cinsel fonksiyon problemleri

Geç Başlayan Hipogonadizm (Andropoz)

Hipogonadizm, erkek yumurtalık hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Testislerin yeterince çalışmaması olarak tanımlanabilir. Normal insanlarda hipofiz bezi folikül sitümile yapıcı ve lüteinize yapıcı hormonların salgılanmasından sorumludur. Bu hormonlar sağlıklı insanlarda kana gider ve oradan da testislere ulaşır. Testisler, sperm üreten hücreleri uyarır. Kimi zaman testosteron üretmek gerektiğinde, testislerde bulunan leydik hücreler de uyarılabilir. Böylece ihtiyaç halinde testosteron üretimi sağlanmaktadır.

Kandaki testosteronun azalması halinde ya da sperm azlığı ortaya çıktığında, hipofiz bezinin ön tarafından bir hormon üretilir. Bu hormon testosteron ya da sperm üretimini sağlar. Sağlıklı insanlarda bu döngü kusursuz olarak kurulmuş olur. Testislerde ya da hormon üretiminden sorumlu bezlerde problemler çıkması, çeşitli erkek hastalıkları oluşumuna neden olabilir. Testosteron ya da sperm üretiminde belli başlı problemlerin ortaya çıkmaya başlamasına hipogonadizm adı verilmektedir. Bu durumun doğal yollardan ortaya çıkmasına ise andropoz adı verilmiştir.

Bu tarz bozukluklar genellikle testislere ya da hipofiz bezine bağlı olarak oluşur. Hipogonadizm kimi zaman doğuştan, kimi zaman da sonradan oluşur. Erkeklerde ortalama 30 yaşından itibaren yavaş yavaş azalmaya başlayan ve 40 yaşından itibaren hızlanan testosteron azalması, bazı insanlarda çok yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. Bu da erkeklerde cinsel isteksizlik, testis küçülmesi, kilo alma, huysuzluk, depresyon ve sertleşme sorunları oluşturabilir. İşte bu tarz problemlerin tümüne, geç başlayan hipogonadizm ya da andropoz adı verilmektedir. Aşağıda yer alan cinsel hastalık belirtileri erkek için kimi zaman itiraf etmesi zor olsa da, mutlaka bir üroloji uzmanı tarafından incelenmelidir:

 • Sabah ereksiyonu azalması
 • Sertleşme problemleri
 • Cinsel isteksizlik
 • Gerginlik
 • Kas ya da kemik gücünün azalması
 • Yağ kitlesi artışı
 • Uyku problemleri

Andropoz Mutlaka Gözlem Altına Alınmalıdır!

Andropoz semptomları, çoğu insan için yaşlanmanın getirdiği doğal etkiler gibi görülür ve bu yüzden ihmal edilir. Bununla beraber hastada görülebilecek diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklarla beraber, alkol, tütün stres gibi yan etkiler, testosteronun daha fazla azalmasını sağlayarak, çok çeşitli erkek hastalıkları ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple andropoz ihmal edilmemelidir. Günümüzde testosteron tedavileriyle ilgili çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. Bu yüzden alanında uzman ve tecrübeli bir ürolog ile tedavi süreci yürütülmelidir.

Hiponogonadizm – Andropoz Teşhis ve Tedavisi

Cinsel isteksizlik, huzursuzluk, sıcak basması, sertleşme problemleri, kan şekeri yüksekliği, kilo alma ve kalp rahatsızlıkları gibi durumlarda bir üroloji uzmanına da görünmekte fayda vardır. Uzman bir ürolog, gerçekleştireceği fizik muayenede hastanın kilosunu, testis boyutlarını, penis boyutunu, kıllanma tarzını ve prostat kıvamını detaylıca inceleyecektir.

Bununla birlikte, sabah karın açken yapılacak olan bazı testler de gerekebilir. Hastanın nelerden şikayetçi olduğuna bakılır ve burada andropoz şüphesi büyük oranda oluşabilir. Eğer hastanın kanındaki testosteron seviyesi de düşükse, andropoz teşhisi koyulabilir. Hastanın testosteron tedavisi alması için herhangi bir engel bulunmuyorsa, tedaviye başlanır. Bu tedavinin oral, intramuskuler ya da cilt altı implantı gibi yolları vardır. Hangi yoldan tedavi yapılacağına doktorlar karar verir.

Testosteron tedavisi, prostat kanseri olanlar tarafından merak edilen bir konudur. Hastalara testosteron tedavisi uygulanamaz. Ancak hasta, kanseri yenmişse ve kanserin tekrar etme ihtimalinin ortadan kalktığı düşünülüyorsa, aşırı düşük seviyelere inen testosteron oranlarının artırılması için bu tedavi uygulanabilir.

Prostat Hastalıkları Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Prostat hastalıkları kendi içerisinde üçe ayrılır. İyi huylu prostat büyümesi, prostatit ve prostat kanseri, prostat hastalıklarını oluşturur.

Prostatit

Bir prostatit, akut olarak ortaya çıktığında iltihap yapar. Bu da ateşe, titremeye, idrarda zorlanmaya ve yanmaya neden olur. Yapılacak olan idrar testlerinde yüksek oranda iltihapla karşılaşılır ve tedavi edilmesi gerekir. Kronik prostatit ise, zaman zaman alevlenme dönemleri geçirir. Hastalar dönem dönem ateşlenirler ve idrar problemleri yaşarlar. Kronik prostatitlerin idrar tahlillerinde iltihap bulunur. Tedavisi mümkün olsa da, tedavi edildikten sonra da yeniden tekrarlamaya meyillidir.

Kronik noniflamatuar prostatit ise, iltihaplanmanın bulunmadığı türdür. Bu türde kasık ağrıları, pelvik bölge rahatsızlıkları ve idrar problemleri kendisini gösterir. Tedavisi zor bir hastalıktır. Son tür olan kronik inflamatuar prostatit ise, genellikle hastalar tarafından fark edilmeyen bir hastalıktır. Çünkü hastalarda herhangi bir şikayet bulunmazken, idrar testlerinde iltihapla karşılaşılır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

İyi huylu prostat büyümesi, sık karşılaşılan erkek hastalıkları arasında yer alır. Benign prostat hiperplazisi olarak da bilinmektedir. Sağlıklı bir erkekte ortalama prostat ağırlığının 20 gram civarında olması gerektiği bilinir. Hastanın yaşına, kilosuna ve boyuna göre bu rakamlar değişebilecek olsa da, genel olarak bir büyümeden söz ediliyorsa, benigh prostat hiperplazisi teşhisi koyulabilir.

Prostatın iyi huylu olarak büyümesi, idrar yolunun tıkanmasına neden olur. Bu da hastanın çeşitli idrar problemleri ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet verir. Bir süre sonra hastanın rahat rahat idrar yapamaması yüzünden idrar kesesi bozulur. Eğer bu süreçte tedavi uygulanmazsa, böbrek yetmezliği bile gelişebilmektedir.

İyi huylu prostat büyümesi tanısı için idrar akım hızı testi yapılır. Bununla birlikte idrar tahlilleri, üre kreatinin düzeyleri de istenir. Aynı zamanda parmakla gerçekleştirilen rektal muayene de, teşhis için oldukça önemlidir. Şikayetlerin hafif ilerlediği hastalarda genellikle ilaç tedavisi yeterli olmaktadır. Ancak ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı hastalarda cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Prostat Kanseri

Erkeklerde en çok karşılaşılan kanser türlerinin başında yer alan prostat kanserinde erken teşhis oldukça büyük öneme sahiptir. Aile geçmişinde prostat kanseri bulunan her erkeğin 40 yaşından itibaren, olmayanların ise 50 yaşından itibaren rutin kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Tehlikeli erkek hastalıkları arasında yer alan prostat kanserinin teşhisi için ilk olarak parmakla rektal muayene yapılır. Ardından PSA, üre, kreatinin, idrar testi ve ultrasonografi istenebilir. PSA’nın yüksek çıkması ya da muayene esnasında kanserden şüphe duyulması halinde biyopsiye gerek duyulabilir. Eğer hastaya kanser teşhisi koyulursa, kanserin hangi evrede olduğunun saptanması gerekmektedir. Evreye göre de bir tedavi planı oluşturulur.

Erkek Kısırlığı (İnfertilite)

Herhangi bir korunma yöntemini uygulamadan, 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girilirse ve çocuk sahibi olunamazsa, kısırlıktan söz etmek mümkündür. Kısırlık, kadın hastalıkları açısından da oldukça önemli bir konudur. Bununla birlikte, erkek hastalıkları arasında da çok önemli bir yere sahiptir. Kısırlıkta erkeklerin hastalıkları genellikle varikosel kaynaklıdır. Bu yüzden mikrocerrahi yöntemle yapılacak olan varikoselektomi tedavisi, kısırlığın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Erkek kısırlığının diğer nedenleri arasında daha önceden geçirilen ameliyatlar, hormonal problemler ve mesleki etkiler yer almaktadır. İnfertilite kaynaklı bebek sahibi olunamıyorsa, aşılama ya da tüp bebek gibi yöntemlerle bebek sahibi olmak mümkündür. Eğer erkekte hiç sperm bulunamıyorsa, mikrotese yöntemiyle sperm testislerden cerrahi olarak alınabilir. Daha sonra da ICSI yöntemiyle döllenme gerçekleştirilir.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Genel olarak cinsel fonksiyon problemleri şunlardan oluşmaktadır:

 • Sertleşme bozukluğu (İmpotans, erektil disfonksiyon, iktidarsızlık)
 • Prematüre ejekülasyon (Erken boşalma)
 • Postmatüre ejekülasyon (Geç boşalma)

Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme problemleri ya da erken boşalma gibi bozukluklar erkeklerin yüzde 30 ile 40 gibi büyük bir bölümünde görülmektedir. Nedenleri ise şunlardır:

 • Yaşlanma
 • Diyabet
 • Damar hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Önceden geçirilen cerrahi operasyonlar
 • Hormonal problemler

Sertleşme problemlerinin doğru teşhisi için iyi bir fizik muayene yapılması ve hastanın tıbbi geçmişinin iyi öğrenilmesi gerekir. Bunların yanında laboratuvar testleri de teşhis için önemlidir. Sertleşme bozukluğu tedavisi için ilk olarak ilaç tedavileri denenmelidir. Ancak ilaç tedavisinden herhangi bir yanıt alınamaması halinde, penis içi iğne tedavilerine geçilebilir. Tüm bunların da yetersiz kalması durumunda penis protezi tedavisi uygulanabilmektedir. Sanılanın aksine, penis protezi ile sağlıklı bir cinsel hayat elde etmedeki başarı oranı yüzde 98 gibi büyük bir orandır. Ancak penis protezine kadar, diğer tedavi yollarının tüketilmesi çok önemlidir.

Erken Boşalma (Prematüre Ejekülasyon)

Erken boşalma problemi bazı erkeklerde doğuştan var olabilirken, bazılarında da sonradan gelişmektedir. Oldukça sık görülen bu problem, bazı erkeklerde hayatlarının bir bölümünde ortaya çıkıp, kendi kendisine yok olmuş olabilir. Erken boşalma için genel kabul, penisin vajinaya girmesi ve 3 dakika içerisinde boşalmasıdır. Fakat bu süre uzmanlar tarafından ortaya atılmış ortalama bir süredir ve kesin bir süre halen belirtilememiştir.

Doğuştan var olan prematüre ejekülasyonlarda herhangi bir patolojiye rastlanmamaktadır. Ancak sonradan ortaya çıkan türde çeşitli hormonal bozukluklarla karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda önceden geçirilen ameliyatlar ya da rutin olarak kullanılan ilaçlar da erken boşalma problemine neden olabilmektedir. Erkek hastalıkları arasında en sık karşılaşılan tür, erken boşalmadır.

Erken boşalma tedavisinde ilk akla gelen yöntem, antidepresan tedavisidir. Çünkü erken boşalma kişide depresif etkilere neden olarak, daha da kontrol edilemez bir hal alabilir. Bu yüzden antidepresanlarla hem hastanın depresyonu tedavi edilir, hem de ilacın yan etkilerinden birisi olan geç boşalmadan faydalanılır. Öte yandan dapoksetin ilacının da bazı doktorlar tarafından önerilebildiği bilinmektedir. Yine aynı şekilde lokal anestezik etkisi bulunan kremlerden de faydalanılabilir.

Geç Boşalma (Postmatüre Ejekülasyon)

Geç boşalma her ne kadar oldukça nadir görülen erkek hastalıkları arasında yer alsa da, ağır psikolojik sorunlara neden olabilecek bir problemdir. Kimi erkeklerde hiç boşalamamaya kadar ilerleyebilen bu bozukluk, genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Eğer psikolojik nedenlerle geç boşalma bozukluğu yaşanıyorsa, bir cinsel terapi almak faydalı olacaktır. Ancak kimi zaman diyabet, omurilik hasarı ya da prostat hastalıkları gibi hastalıklardan kaynaklı olarak da görülebildiği için, detaylı muayene ve takip çok önemlidir.

Erkeklerde Şeker Hastalığı

50 yaş erkek hastalıkları arasında yer alan şeker hastalığı, belli bir yaştan sonra erkeklerde ortaya çıkmaya meyilli bir hastalıktır. Diyabetin en basit tanımı, pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi ya da üretilen ünsilin yeterli olsa bile dokularca efektif kullanılamamasıdır. Bu da kanda yer alan glikozun hücrelerin içerisine girememesine neden olmaktadır. Hücre yeterince glikoz alamadığı zaman, kendi içerisinde ihtiyacı olan enerji seviyesine çıkamamaktadır.

Glikoz hücreler tarafından emilemediği için kanda birikmeye başlar. Buna kan şekerinin yükselmesi denir. Kandaki fazlalık şeker miktarını azaltabilmek için, insanlar daha fazla susamaya başlarlar. Bol su içmek, fazlalık şekerin vücuttan böbrekler aracılığıyla atılmasını sağlar. Ancak bu da sık sık tuvalete gitmeye neden olmaktadır. Bu durum günlük yaşamdaki konforun bir hayli azalmasına neden olmaktadır.

Erkeklerde şeker hastalığına bağlı olarak cinsel istek azalması ve cinsel fonksiyon bozuklukları oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak ilişkiler zarar görebilmekte, hasta çeşitli psikolojik problemler yaşayabilmektedir. Erkeklerde şeker hastalığı belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Ağız kuruması
 • Halsizlik
 • El ve ayak uyuşuklukları
 • Cilt kuruması
 • Karın ağrıları
 • İstemsiz kilo değişiklikleri
 • Sürekli idrara gitme
 • Yaraların daha geç iyileşmeye başlaması
 • Daha derin ve daha hızlı nefes almaya başlama
 • Bulanık görme
 • Enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesi
 • Çok su içme

Bu belirtilerle doktor kontrolünden geçirilen bir hastaya eğer diyabet teşhisi koyulursa, tedavi sürecine başlanmalıdır. Tedavi süreci, tipik diyabet tedavisi prosedürlerini içermektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Erkek cinsel organına hangi doktor bakar?

Ürolog, kadın ve erkeklerin üriner sistemleri ile birlikte erkeklerin üreme sistemlerini inceleyen uzmandır.

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi için hangi doktora gidilmeli?

Cinsel isteksizlik durumunda Androloji konusunda uzman bir üroloji doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Hangi hastalıklar cinsel isteksizlik yapar?

İleri yaş, uzun süre cinsel birliktelik yaşamamak, kullanılan bazı ilaçlara, organ yetmezliğine bağlı hastalıklar, tiroit hastalıkları, diyabet, tansiyon, Parkinson ve alkol tüketimi gibi durumlar.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.