Bacak Ağrısı Neden Olur?

bacak ağrısı yaşayan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bacak ağrısı, kimi zaman bel, kimi zaman doku, kimi zaman da damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen ağrı hissiyatı olarak tanımlanabilir. Bacak ağrıları, yine bacak bölgesindeki kemiklerden ve dokulardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Çeşitli sağlık problemlerinin bir sonucu olarak ağrılar bacaklara yansıyabilir. Zorlu bir günün sonunda, kasların yorulması da bacak ağrıları yaratabilir. Peki, üst bacak ağrısı neden olur? Sol bacak ağrısı neden olur? Gece bacak ağrısı nedenleri nelerdir? Dinlenirken bacak ağrısı normal mi? Alt bacak arkası ağrısı hangi hastalıkların habercisi? Bacak baldırı neden ağrır? Bacak ağrısı hakkında merak edilen her şeyi Avicenna Ataşehir Hastanesi’nin uzman hekimleri anlattılar.

Bacak Ağrısı Nedir?

Bacak ağrısının çok sayıda nedeni olabileceği için, bel ile ayak bileği arasındaki ağrı olarak tanımlamak çok daha doğru olur. Bu ağrıların nedenleri ayrıca tanımlanmalıdır. Günlük yaşamda özellikle yüksek efor sarf etme anlarında kendisini göstermeye başlayan ağrılar, zaman zaman kalp krizi ya da felç gibi hayati tehlikelerin habercisi de olabilmektedir. Kramp girmesi, bacak ağrısının güçlü sebeplerinden birisidir. Kas spazmı olarak da bilinmektedir. Kimi zaman bedenin susuz kalmasıyla, kimi zaman kasların yorgun düşmesiyle, kimi zaman dengesiz beslenmeyle, kimi zaman da sadece ters bir hareket yapmaya bağlı olarak kramp girebilir. Kramplar, geçtikten sonra bile bir süre bacak ağrısı yapabilmektedirler.

Bacak Ağrısı Nedenleri

Bacak ağrıları, devamlı ortaya çıkar bir haldeyse ve belli başlı hareketlerden sonra ağrılar artıyorsa bir takım sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Çok sayıda nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek bacak ağrıları, zaman zaman kas ve kemik sistemi sebebiyle, kimi zaman da damar ve sinir hastalıklarıyla alakalı olabilmektedir. Belli başlı aktivitelerden sonra bacak ağrısı ortaya çıkıyorsa, genellikle ana sebep damar problemleridir.

  • Sinir Sıkışması: İnsan bedenin en uzun siniri olan siyatik sinir, kimi zaman kalçada sıkışabilmektedir. Bu da bacak ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Sinir sıkışmasına bağlı ağrılar sıklıkla dizin üst bölümünde ortaya çıkar. Sinirlerin aşırı sıkışması halinde ağrılar yoğunlaşabilir. Karıncalanma, kramp, kas çekmesi, uyuşukluk ve yanma hissi de ağrılara eşlik edebilir. Obezite, postür bozukluğu, fazla egzersiz yapma ya da kötü bir travma atlatmaya bağlı olarak sinir sıkışması oluşabilmektedir.
  • Damar Tıkanıklığı: Tansiyon, şeker hastalığı, sigara içme, kolesterol ve yaşlanmaya bağlı olarak damar tıkanıklıkları oluşabilmektedir. Bu da, spor yaparken ya da belli bir enerji harcanan aktivite esnasında tek taraflı bacak ağrısı ya da her iki bacakta ağrı veya uyuşukluk yaratmaktadır. Bu tarz durumlar genellikle dinlenme anında geçer. Bu ağrıların nedeni, damarların içerisindeki plak birikimidir. Bu plak birikimi her zaman bacaklardaki damarlarda olacak diye bir kural yoktur. Aynı durum beyne ya da kalbe giden damarlarda da oluşabilir. Bu yüzden damar tıkanıklığı aksatılmamalıdır.
  • Huzursuz Bacak Sendromu: Huzursuz bacak probleminde bacaklar istemsiz olarak sallanır. Bu sendroma sahip insanlarda bacakları sürekli hareket ettirme isteği olur. Bu durum gece saatlerinde daha da artış gösterir ve ağrılara neden olur. Spor ya da yürüyüş yapan insanlarda hem ağrılar hem de huzursuz bacak sendromu semptomları azalış gösterir.
  • Bel Fıtığı: Bel fıtığında omurilik kanalı daraldığı için ya da fıtık bölgesinde var olan lezyondan dolayı, sinir baskı görür. Bu baskı belden kalçaya vuran ağrı şeklinde kendisini gösterebileceği gibi, bacağa kadar da ilerleme gösterebilir. Bacaklara giden sinirler, kimi zaman omurgalar arasında bariyer görevini üstlenen disklerin yırtılmasıyla veya kaymasıyla baskılanabilmektedir. Bu durum kimi zaman bacakların güçsüzleşmesine, kimi zaman da kramplara neden olabilir. Genel olarak bel fıtığına bağlı bacak ağrıları istirahat ya da ağır yük taşıma gibi anlarda kendisini gösterir. Omurilik kanalı daralmasına bağlı ağrılar ise, yürüyüş esnasında kendisini gösterir. Ağrılara karıncalanma ve uyuşma da eşlik edebilir.
  • Eklem Problemleri: Dizde yer alan bazı sorunlar, yürüyüş esnasında ya da ayakta dururken ağrı şeklinde kendisini gösterebilir. Kireçlenme, kıkırdak yırtılması, eklem aşınması gibi rahatsızlıklar, eklem problemlerine örnek gösterilebilir. Kimi zaman da kalça eklemine bağlı bacak ağrısı oluşabilmektedir. Bu durum daha çok yürüyüş esnasında kendisini gösterir. Aynı şekilde bel eklemindeki problemler de kalçada ağrılara neden olur. Bel ekleminden kaynaklı kalça ağrıları zaman zaman bacaklara da yansıyabilir.
  • Hamilelik: Hamileliğin en yaygın görülen semptomlarından birisi de bacak ağrısıdır. Bu ağrıların temel nedeni gebelikte alınan kilolardır. Elbette bu ağrılar, bacakları kasları güçlü olan sporcu annelerde daha az yaşanır. Bu ağrılarda yaş ve kilonun da büyük etkisi bulunmaktadır. Kiloluyken hamile kalmak da problem yaratacak seviyede bacak ağrıları yaşanmasına neden olabilir.
  • Diyabet: Şeker hastalarında ortaya çıkan sinir hasarları, diyabetik nöropati adı verilen ağrıların yaşanmasına sebep olabilir. Şeker hastalığına bağlı ağrılarda uyuşma, yanma ve karıncalanma da kendisini göstermektedir. Sinir hasarının fazla olduğu hastalarda gözle görülebilir yaralar ortaya çıkar. Egzersiz esnasında ağrının arttığı gözlemlenmektedir.

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Her insan hayatının en az bir döneminde bacaklarda ağrı ve sızlama problemiyle karşı karşıya kalır. Geçmeyen bacak ağrısı kişinin yaşam konforunu derinden etkileyebilir. Bu durum genellikle bacaklardaki kasların yorulmasından ya da güçsüz düşmesinden kaynaklanır. Peki, yorgunluktan bacak ağrısına ne iyi gelir? Yorgunluk kaynaklı ağrılar, dinlenmeyle geçmektedir. Ancak güçsüzlüğe ve zayıflığa bağlı ağrılardan kurtulmak için, bacak kaslarının güçlendirilmesi gerekir.

Çeşitli hastalıklara bağlı ağrılarda doktor kontrolünden geçilmesi oldukça önemlidir. Peki, bacak ağrısı için hangi doktora gidilir? Geçmeyen bacak ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji bölümünden randevu almak gerekmektedir. Burada gerçekleştirilecek olan fizik muayene ışığında tanı koyulabilir. Kimi zaman bir takım radyolojik görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak gerekebilir. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda tedavi süreci planlanır. Bacak ağrısı nasıl geçer sorusuna verilebilecek yanıtlardan spor ve istirahat yetersiz kalmışsa, uzman bir hekime başvurmak elzemdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bel fıtığı bacak ağrısı yapar mı?

Evet. Bel fıtığı oluşumunda omurilik kanalı daraldığı için fıtık bölgesindeki lezyonlar baskı görür. Baskının yaptığı ağrı kalçadan başlayıp bacağa vurabilir. Bu nedenle kimi zaman bacaklarda güçsüzleşme ve bacaklarda ağrı görülebilir.

Bacak ağrısına ne iyi gelir?

Bacak ağrısının tedavisi için öncelikle semptoma neden olan hastalığın teşhisi gerekmektedir. Ortopedi ve travmatoloji bölümü uzmanı ile yapacağınız görüşmelerde altta yatan hastalık tespit edilip, tedavisi sağlanabilir. Bacak ağrısına sebep olan problemlerin tedavisinde; ilaçlı tedavi fizik tedavi ve cerrahi yöntemler kullanılabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣