Fetal Cerrahi: Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

fetüs kalp atışı dinleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fetal cerrahi, anne karnındaki bebeklerde gelişen doğum kusurlarını inceler ve tedavi edebilir. Kapsamlı bir inceleme alanı olan fetal cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarınca verilen bilgileri birlikte inceleyelim;

[trobsbanner]

Fetal Cerrahi Nedir?

Fetal cerrahi, belirli doğum kusurlarına sahip olan çocukları iyileştirmeye yardımcı olmak için henüz doğmadan fetüs üzerinde işlemler gerçekleştirilmesidir. Doğumdan önce doğum kusurlarını kontrol etmek için en müdahale edilebilmesi, pediatrik tıp alanında büyük bir ilerleme olarak görülmektedir. Ultrason ve Mr teknikleriyle anne karnında ameliyat öncesi görüntüleme yapılarak tanı konduktan sonra, rahatsızlık fetal cerrahi ile tedavi edilebilir mi incelenir.

Fetal Cerrahi Uygulaması Neden Yapılır?

Bebek hayata gelmeden önce, uzman doktorlar tarafından tespit edilen sorunlar olabilir. Bebek veya annenin hayatını tehlikeye sokabilecek tedavi edilebilir sorunlar için fetal cerrahi yöntemiyle, anne karnında ameliyat tedavisi yöntemi uygulanabilir. Uygulamalar için açık tedavi cerrahisi veya laparoskopik yöntem olarak iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Hangi Hastalıklarda Fetal Cerrahi Uygulanabilir?

Uzmanlar tarafından tanı konması halinde aşağıdaki doğum kusurları fetal cerrahi ile tedavi edilebilir?

 • Fetal anemi
 • Rahim içi transfüzyonu (IUT)
 • Boyun kütlesi
 • Pulmoner agenezi
 • Amniyotik bant sendromu
 • Akciğerin bronkopulmoner sekestrasyonu
 • Akciğerin konjenital kistik adenomatoid malformasyonu (CCAM)
 • Konjenital diyafram hernisi (CDH)
 • Konjenital yüksek hava yolu obstrüksiyonu sendromu (CHAOS)
 • Alt idrar yolu tıkanıklığı (LUTO)
 • Sakrokoksigeal teratom (SCT)
 • Spina bifida (myelomeningosel)
 • İkiz anemi-polisitemi dizisi (TAPS)
 • İkiz ters arteriyel perfüzyon (TRAP) dizisi
 • İkiz-ikiz transfüzyon sendromu (TTTS)

Fetal Müdahale Teknikleri Nelerdir?

Fetal müdahale yapabilmek için tercih edilen iki yöntem vardır. Açık fetal cerrahi ve laparoskopik yöntemle tedavi işlemi yapılabilir. İşlem detayları;

Açık Fetal Cerrahi

Bu cerrahi yöntemde anne uyutulduktan sonra, alt karın bölgesinden bir kesi açılarak rahim görüntülemesi yapılır. Rahim açıldıktan sonra fetüs içerisinde cerrahi onarım yapıldıktan sonra işlemler tamamlanır ve rahim kapatılarak ameliyat sonlandırılır. Sezeryan kadar büyük bir kesiğe gerek olmadan yapılabilen işlemde yine de iyileşme süresi uzun sürmektedir. Fetüs için en sağlıklı işlemlerden biri olan açık fetal cerrahisi, 3-7 gün arasında anne ve bebeğin izlenmesi için hastanede kalmayı gerektirir.

Laparoskopik Fetal Cerrahi Yöntemi

Laparoskopik cerrahi yöntemi karın altındaki birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Kapalı ameliyat olarak adlandırabileceğimiz işlemde, en küçük aletlerle fetüsün içi görüntüleniyor. Kameralı aletlerle girilerek fetüse müdahale edilip, anne karnında operasyon tamamlanır. Açık cerrahi yöntemine göre iyileşme süresi daha hızlı olduğu için tercih edilebilir.

Fetal Ameliyatı Sonrası

Cerrahi müdahale için seçtiğiniz yönteme göre iyileşme sürecinde değişiklik gösterecektir. Açık cerrahi ameliyatı olduysanız, bir gece önceden hastaneye yatmanız gerekecektir. ameliyat sonrasında ağrının azalması için 2-3 gün epidural kateter yerleştirilecektir. Bu dönemde erken doğumun başlamaması adına ilaç tedavisi uygulanacaktır. Aslında en zor kısım ilaçların yan etkilerini gösterdiği kısım olabilir. Ağrıların azaltılması ve erken doğumun izlenmesiyle birlikte, iyileşme sağlandığında hastaneden taburcu olabilirsiniz. Taburcu sonrası düzenli kontrol ve takip için hastaneye uğramanı gerekebilir.

Ameliyatınızı lokal anestezi altında laparoskopik yöntemle yaptıysanız, ameliyat günü hastaneye gitmeniz yeterli. Ameliyat sonrası 1-3 gün içerisinde iyileşme sağlayıp hastaneden taburcu olmanız mümkün. Ancak her duruma karşı  hamileliğin geri kalanında takibin yapılması oldukça önemlidir. Aileler için oldukça stresli olan bu sürecin tümünde Avicenna Hastaneleri Kadın Doğum ve Jinekoloji uzmanlarımız yanınızda olacak, stresinizi azaltacaktır. Süreç boyunca hamilelikte beslenme, ameliyat öncesi ve sonrası durumlar, tüm risk faktörlerine karşı bilgilendirme alabiliyorsunuz.

Fetal Cerrahinin Anne İçin Riski Nedir?

Fetüse müdahale edilirken en büyük risklerden biri de anne için oluşuyor. Annenin seçeceği cerrahi yönteme göre (açık, kapalı) risk değişiklik gösterecektir. Açık cerrahi için en önemli risk anestezi alacak olmasıdır. işlem sonrasında erken doğum tehlikeli olabileceği için erken doğum kontrol ilaçları kullanılması gerekmektedir. Diğer yöntem Laparoskopik cerrahi riski daha azdır.

Bu yöntemde lokal anestezi uygulandığı için uyanması ve erken doğum riski daha az ihtimaldir. Bu yöntemdeki risk iste işlem esnasında rahim zarının delinmesidir. Amniyotik sıvı zarlardan sızmaya başlarda erken doğuma sebebiyet verebilir. Hamilelikte ameliyat sırasında her iki işlemde de riskler olduğu güzel sonuçlar almak da mümkün. Ameliyat öncesi doktorlar tarafından doğruca anlatılan tüm risk ve avantajları göz önünde bulundurarak Türkiye’de fetal cerrahi ameliyatı olmaya karar verebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fetal cerrahi nedir?

Fetal ameliyat işlemi, doğum öncesi cerrahilerin tümüne verilen isimdir. Fetüslerde doğum kusurlarını tedavi etmek için fetal ameliyat uygulanabilir.

Fetal anemi tedavi edilebilir mi ?

Evet, ilaç ve kan tedavileriyle bebeğe eksik olan kan ürünlerini verilmesiyle tedavi sağlanabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣