Bilgisayarlı Tomografi: Nedir? Zararları Nelerdir?

bilgisayarlı tomografi röntgeni inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bilgisayarlı tomografi kısaca BT işlemi, vücuttaki doku, damar, ciğer, ve kemiklerdeki hastalıkların tanısı için x ışınlarının kullanıldığı bir görüntüleme yöntemidir. Birden fazla görüntü çekilerek 3 boyutlu hale getirilen görüntüler, hastalığın tanısının konulmasında yardımcı olur.  Görüntülenme işleminde çekilen görüntüleri 3D hale getirildiği için alanlar hem tek tek özel olarak, hem de bir bütün halinde incelenebilir.

Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Çekilir?

Rahatsızlığın tanısı için tomografi çekilmeniz gerekiyorsa, öncesindeki adımları bilmeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır. BT çekimi için hastanın masaya benzer uzun alanda hareketsiz yatması gerekir. Siz hareket etmeden yatarken, makine kişinin etrafında dönerek görüntüleri alır. İşlem sırasında biraz ses çıkması normaldir, korkulacak bir durum yoktur. Bazı çekimler esnasında görüntülerin net çıkması adına nefesinizi tutmanız istenebilir. Görüntüler

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Hangi Hastalıkların Tespitinde Kullanılır?

Doktorunuza belirti ve semptomlardan bahsettikten sonra gerekli kan testlerini ve tomografi çekilmesini isteyebilir. Görüntülenme kullanılan hastalıklar arasında;

 • Kanser taraması yapmak için
 • Koroner arter hastalığı
 • Kan pıhtıları ve kan damarı anevrizmaları
 • Ülseratif kolit
 • Sinüzit
 • Omurga hastalıkları
 • Böbrek ve mesane taşlarının tespiti
 • Apseler
 • Kafa, İskelet sistemi yaralanmaları
 • İç organ yaralanmaları
 • Alzheimer hastalığı
 • Bir tümörün varlığını teşhis etmeye yardımcı olmak için
 • Bir kanserin evresi hakkında bilgi vermek
 • Bir kanserin tedaviye yanıt verip vermediğini belirlemek için
 • Bir tümörün nüksünü tespit etmek

gibi durumlarda kullanılmakta ve hastalık tanısında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bilgisayarlı Tomografi Zararları Nelerdir?

Tomografiye girmesi gereken hastalar, bu işlemi yaptırırken vücutlarına nasıl bir zararı olduğu konusunda şüpheleri bulunuyor. Tanı konma açısından büyük öneme sahip bilgisayarlı tomografi aynı zamanda görüntülenme esnasında iyonlaştırıcı radyasyon şeklinde x-ışınlarının kullanımını içerir. Yapılan araştırmalarda da iyonlaştırıcı radyasyonun kanser riskini arttırdığı ortaya konulmuştur.

Tomografi, standart görüntüleme yöntemlerine göre daha fazla radyasyon salgılamaktadır. Özellikle göğüs röntgeni ve mamografi işlemlerinde iyonlaştırılmış radyasyon kullanıldığı için risk daha fazladır. Bu durum göze alındığında bilgisayarlı tomografi riskleri özellikle kanser semptomları olan kişide daha tehlikeli bir hal almaktadır. Bilgisayarlı tomografi zararları hakkında şüpheleriniz varsa öncesinde doktorunuzla konuşmanız önerilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Çocuklarda BT Taramalarının Riskleri Nelerdir?

Çocuk yaşlarda bilgisayarlı tomografi işlemini yaptırmış kişiler daha yüksek risk altında olabilirler. Çünkü çocuklar gelişim sürecinde oldukları için radyasyona karşı daha duyarlıdır. BT taramaları sırasında radyasyona maruz kalma seviyesi, yetişkinleri ve çocukları farklı şekilde etkilemesi normaldir. Çocuklar ve bebeklerde tomografi riskleri yetişkinlere göre daha fazla olup, etkileri daha çabuk görülebilir.

Büyüyen vücutları ve vücutlarındaki hücrelerin bölünme hızının hızlı olması nedeniyle çocuklar, yetişkinlere göre radyasyona karşı daha hassas bünyeye sahiplerdir.

Aynı zaman çocuk ve bebeklerde tomografi cihazında sabit durmak yetişkinlere göre daha zor olabilir. Korkuyla beraber artan hareketleri sebebiyle, tomografi öncesinde sakinleştirici ilaçlar vermek gerekebilir. Bu da bilgisayarlı tomografinin istenmeyen durumlarından biridir.

Bilgisayarlı Tomografi Zararlarını Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bilgisayarlı tomografi, istemeseniz dahi, tanı işlemleri için kullanmak zorunda kalacağınız bir görüntüleme yöntemidir. Radyasyondan çekinilmesi sebebiyle BT makinası üreticileri tarafından çok daha düşük radyasyona sahip tomografi makinaları üretilmektedir. İnternational Avicenna Hastaneleri düşün radyasyon, hızlı tarama ve 3d görüntüleme gibi özelliklere sahip yeni nesil bilgisayarlı tomografi cihazlarını kullanmaktadır. Kendiniz ve çocuklarınız için yapabileceğiniz en kolay koruma, düşük radyasyon dozuna sahip bu makinelerin olduğu hastanelerimizi tercih etmek olacaktır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Yararları Nelerdir?

Tomografi işlemi, radyasyon yayması sebebiyle temkinli yaklaşan bir uygulamadır ancak tanı işlemlerinde oldukça faydalı olabilmektedir. 3D görüntüleme sayesinde tanısı zor olan hastalıkların erken teşhisinde rol oynayarak , tedaviye daha hızlı başlamanızı sağlayabilir. Kanser taraması, akciğer tomografisi, göğüs tomografisi en çok kullanılan alanlar olmakla birlikte yumuşak doku zedelenmeleri ve damar görüntülemesinde de etkilidir. Zararları kadar tomografinin yararları olduğunu da göz önüne alarak , doktorunuzun isteği doğrultusunda tanı için bilgisayarlı tomografi (bt) çekilmekten korkmamalısınız. Avicenna Hastaneleri Uzman Radyoloji doktorlarımızı aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayarlı tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans (MR) farkı nedir?

Bilgisayarlı tomografi daha çok akciğer problemleri, kemik yaralanmalarında, göğüs problemlerinde ve kanser teşhisinde x ışını kullanılan görüntüleme sistemidir. MR ise tendon yaralanmalarında, omurilik problemlerinde, beyin tümörlerinde ve yumuşak bağ doku zedelenmeleri teşhisinde elektromanyetik dalgalar kullanılan farklı bir görüntüleme yöntemidir. İki görüntüleme sistemi hem kullanılan ışın hem de görüntüleme alanı olarak birbirinden ayrılır.

Tomografi işlemi kaç dakika sürer?

Tomografi işleminde kullanılan cihazlara göre süre değişmektedir ancak birkaç dakika veya 10 dakika arasında değişiklik gösterebilir. Yeni nesil cihazların kullanımı ile tarama işlemi daha hızlı yapılabilmektedir.

Hamilelikte tomografi çekilir mi ?

Hamilelik döneminde görüntüleme için MR ve ultrason ilk seçenek olmaktadır. Ancak uygulanan radyasyon çok düşük seviyede olduğu için hamile olduğunuzu dönemde de tomografi çektirebilirsiniz. Alınan radyasyon miktarı bebeğe zarar verecek boyutlarda değildir. Yine de her türlü işlemden önce doktorunuza hamilelik haftasını belirtip, buna göre işlem yaptırmanız önerilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣