Genital Enfeksiyon (Vajinal Enfeksiyon) Nedir?

Genital Enfeksiyon (Vajinal Enfeksiyon) Olan Kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Genital enfeksiyon, vajinal akıntıya neden olabilen vajinal mukoza iltihabına verilen isimdir. Vajinit olarak da bilinmektedir. Ergenlik dönemindeki kadınların yüzde 90’ınında meydana gelen bu problem, yetişkin kadınların da yüzde 30 gibi büyük bir bölümünde görülmektedir.

Genital Enfeksiyon Nedir?

Genital enfeksiyon, vajinal mukozanın enflamasyonu ile birlikte meydana gelmektedir. Vajinal akıntıya neden olur. Vajinal akıntı, özünde vajinanın nemli kalmasını sağlamakla görevlidir. Vajinal akıntılar berrak ya da yumurta akını andıracak seviyelerde olur. Hamilelik, cinsel uyarım ya da yumurtlama gibi dönemlerde vajina salgısında artış meydana gelebilmektedir. Bu oldukça doğal bir süreçtir ve kişide herhangi bir şikayete neden olmaz. Bir başka deyişle, her vajinal akıntı bir vajinal enfeksiyon göstergesi değildir.

Vajinal akıntının seviyesi artarsa ve renk, kıvam gibi değişiklikler meydana gelirse, bununla birlikte kaşıntı, kötü koku ve yanma da bulunuyorsa, genital enfeksiyon söz konusu olabilir. Öte yandan bu akıntıların en az 2 – 3 gün sürmesi gerekmektedir. 3 günden fazla süren akıntılar, bir problemin sinyallerini veriyor olabilir. Vajinitin kişide hayati tehlike yaratacak bir riski bulunmaktadır. Elbette zamanında ve düzgün tedavi uygulandığı takdirde…

Genital Enfeksiyonlar Nasıl Oluşur?

Genital enfeksiyonlar genellikle aşağıda yer alan nedenlere bağlı oluşur:

 • Vajinada mantar
 • Vajinal bakteriler
 • Vajinal parazitler

Vajinal enfeksiyon oluşumunda en büyük rolü, vajinal ortamın değişime uğraması ve pH değerlerinin değişmesi oynamaktadır. Yukarıda yer alan etkilerden kimi zaman bir tanesi hastada var olabileceği gibi, üçü birden de bulunabilmektedir. Vajinal mantar tedavi edilmezse, geçmeyen vajinal enfeksiyon oluşabilir. Hamilelikte vajinal mantar sık görülen bir durumdur. Bu da gebelikte vajinada kaşıntı, vajinal yanma gibi ve vajinada iltihap gibi problemlere neden olabilir.

Genital Enfeksiyon Belirtileri

 • Vajinal akıntı, vajinal enfeksiyon belirtilerinin arasında en sık karşılaşılandır. Ancak çoğu zaman normal akıntılarla da karıştırılmasına neden olur.
 • Kendi kendisini temizleyebilen yapısı sayesinde, doğal akıntılar sık görülür. Vajinada enfeksiyon belirtileri, koyu renkli akıntılarla kendisini gösterir. Genelde yeşil ya da sarı tonlar akıntıya hakim olur.
 • Genital enfeksiyonlar genellikle kendisini kötü kokuyla belli eder. Akıntının kötü bir kokusu varsa ve bu kötü koku gittikçe artıyorsa, bir doktora görünmeniz gerekebilir.
 • Vajinal akıntıların yapısına örnek vermek gerekirse, süt kesiği örneği verilebilir. Peynire de benzetilen bu tür enfeksiyonun habercisidir. Normal akıntılar kokusuz ve renksiz olur.
 • Bir diğer genital enfeksiyon belirtisi ise, vajinadaki yanmadır. Genellikle küçük tuvalet ihtiyacını giderirken yanma görülür. Ancak hiç beklenmedik zamanlarda da yanmalar meydana gelebilir.
 • Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında yanmalar yaşanabilir. Böyle zamanlarda tedaviyi aksatmış olma ihtimaliniz yüksektir ve hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekebilir.
 • Hastanın vajinasında hiç beklenmedik şişmeler yaşanabilir ve bu şişmeleri fark etmeleri zor olur. Bu yüzden enfeksiyon belirtilerinin farkında olmak ve hastalığın erken teşhisini sağlamak çok önemlidir.
 • Düzenli olarak her kadının vajinal kontrollerini kendi kendilerine yapmaları gerekir. Böylece şişme gibi belirtiler erkenden fark edilebilir ve hızlıca tedaviye başlanır.
 • Diğer önemli vajinal belirtilerden birisi de, vajinada kaşıntı olarak karşımıza çıkar. Kaşıntı zamanla artış gösterir ve hastayı giderek daha fazla rahatsız eder. Kaşınmanın devam etmesi halinde bölgede tahriş meydana gelebilmektedir.
 • Genital enfeksiyon, vajinada ödemlere ve kanamalara neden olabilir. Eğer kaşınma varsa, sürekli olarak orayı kaşımak yerine doktora gitmek çok daha etkili bir çözüm yöntemi olacaktır.
 • Genital bölgedeki kızarıklıklar da vajinal enfeksiyon belirtileri arasındadır. Kızarıklıklar zamanla artış gösterebilir ve kaşıntılara neden olabilir. Beklenmedik bir kızarıklıkla karşılaşılması halinde, bir jinekolog muayenesinden geçmek faydalı olacaktır.
 • Vajinanın çevresinde kendisini gösteren siğil ya da kabarcık gibi belirtiler, vajinal enfeksiyon belirtisi olabilir. Böyle belirtiler genellikle toplum tarafından dikkate alınmamaktadır. Ancak bu tarz belirtiler, genital enfeksiyonlar için sinyal vericidir.

Genital Enfeksiyon Tedavisi

Genital enfeksiyonların tedavisinde, vajina akıntıları, kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi belirtileri olan kadınların asla kendi kendilerine kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeleri önerilmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmaya başlayan kadınlar, tedavi sürecini yanlış yürütecekleri için, problemin büyümesine neden olur. Özünde basit problemler olarak kabul edilen vajinal enfeksiyonlar, çok tehlikeli kalıcı zararlara neden olabilmektedir. Bu sebeple akıntı ve kaşıntı gibi belirtileri olan kadınlar, Avicenna Ataşehir Hastanesi Jinekoloji bölümü doktorlarına muayene olmaya gelebilirler.

Tedavide doktorunuz, size en uygun olan ilacı, fitili ya da kremi belirleyecektir. Burada enfeksiyonu yaratan neden de dikkatle incelenmelidir. Detaylı muayenenin ardından, ajan için en uygun olan antibiyotik türüne başlanabilir. Trikomonas, üreoplazma, mikoplazma, gonore ve klamidya gibi enfeksiyonlarda, hastanın partnerine de tedavi uygulanması gerekebilmektedir.

Vajinal Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemleri

 • Günlük ped kullanımını bırakın.
 • Vajinal duş almaktan kaçının.
 • Genital bölgenin temizliğinde sabun kullanmayın. Bölgeye özel olarak üretilen şampuanları tercih edin.
 • Uzun süreler dar kıyafetler giymeyin ve genital bölgenin hava almasını sağlayın.
 • Pamuklu iç çamaşırları tercih etmeye çalışın.
 • Eğer tedavi görüyorsanız, ilaçlarını düzenli almaya çalışın. Tedavi sürecinde cinsel ilişkiden uzak durmaya dikkat edin.
 • Vajinal bölge temizliğini önden arkaya doğru yapmaya özen gösterin.
 • Su tüketiminizi artırmaya çalışın.
 • Vazelin gibi kayganlaştırıcı kremler kullanmamaya çalışın.
 • Mümkünse kondom kullanımına özen gösterin.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Vajinal enfeksiyon nelere yol açar?

Her zaman belirti göstermeyebilir ancak genellikle vajinal akıntı, bel ağrısı ve adet düzensizlikleri gibi belirtilere yol açabilir. Enfeksiyon kan yolu ile yayılır ve çok daha ciddi problemleri ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda tüplerde tıkanıklık ve yapışıklıklara yol açarak kısırlığa neden olabilir.

Vajinal enfeksiyon hangi testle anlaşılır?

Eğer bir mantardan endişe ediliyorsa, vajinal akıntıların test edilmesi gerekir. Bunun için enfeksiyona yol açan mantar türünü tespit etmek amacıyla vajinal sıvı örneği alınır ve laboratuvara gönderilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmediği takdirde makata ve kalçalara yayılım gösterir. Eğer tedavi çok fazla gecikirse, kronik ve tam iyileşmeyen bir enfeksiyona dönüşür. Bunun sonucunda kişi sürekli kaşıntılı ve genital akıntılı bir yaşam sürmek zorunda kalır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣