erektik disfonksiyon yaşayan erkek

Erektil Disfonksiyon Nedir? Sertleşme Bozukluğu Tedavisi

Erektil disfonksiyon, cinsel ilişkiye girebilecek sertleşmenin oluşmaması ya da birleşmeye yeterli olacak kadar uzun sürmemesi halinde ortaya çıkan durumun bilimsel adıdır.

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Bozukluğu) Nedir?

Bir erkek, normal şartlarda cinsel birleşime oldukça kısa bir süre içerisinde hazır hale gelir. Cinsel birleşmeye hazır hale gelmek için, atardamarlardan gönderilen kanın, penisin içinde yer alan toplardamarda birikmesi gerekir. Bu işlem gerçekleştiği zaman, sertleşme meydana gelmiş olur. Sertleşme bozukluğu, bu sürecin erkekte yaşanmamasına denir. Ereksiyon bozukluğu yaşayan erkekler, anksiyete gibi psikolojik problemler yaşayabilirler.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri Nelerdir?

Erektil fonksiyon bozukluğu çoğu zaman geçicidir. Zaman zaman genetik olarak geçtiği de görülmektedir. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce teşhisin doğru koyulması gerekmektedir. Sertleşme bozukluğu probleminin bir hastalık olarak görülmesi ve tıbbi değerlendirmeye alınması için, sorunun 6 aydır devam ediyor olması önemli bir kriterdir. Erektil disfonksiyonun çok çeşitli etkilere bağlı ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Ancak en belirgin sertleşme sorunu nedenleri aşağıdakiler gibidir:

 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan dolaşım problemleri
 • Toplardamarların yeterince kanı peniste toplayamaması
 • Atardamarların yeterince kanı penise taşıyamaması
 • Testosteron hormonunun yetersiz olması
 • Kalp damar hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • İlaç kullanımına bağlı yan etkiler
 • Stres, kaygı ve depresyon gibi psikolojik problemler
 • İlerleyen yaş

Yukarıda yer alan nedenlere bağlı olarak sertleşme problemleri görülebilir. Erektil disfonksiyonun kalıcı mı yoksa geçici mi olduğuna göre, çeşitli tedaviler uygulanabilmektedir.

Sertleşme Bozukluğu Kimlerde Meydana Gelir?

Sıklıkla yaşa bağlı olarak görülen ereksiyon problemleri, genellikle 40 yaşını aşan erkeklerde ortaya çıkar. Öte yandan, kronik hastalıklara ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ağır ilaçlara bağlı olarak da görülebilmektedir. Sertleşme bozukluğu gören insanlar arasında yapılan araştırmalar, stresin önemli bir sebep olduğunu da ortaya koymaktadır.

Erektil Disfonksiyon Tanı Yöntemleri

Hastalığın tanısında aşağıda yer alan etkenler incelenir:

 • Tıbbi geçmiş
 • Cinsel yaşam
 • Fiziki muayene
 • Psikososyal incelemeler
 • Testler ve anketler

Erektil Disfonksiyon Belirtileri

 • Başka zamanlarda ereksiyon olabilme ancak, cinsel birleşme yaşanacağı zamanlarda ereksiyon olamama
 • Ereksiyon olunsa da, cinsel ilişkinin tamamlanacağı kadar uzun süre ereksiyonu koruyamama
 • Hiçbir şekilde ereksiyon olamama

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Birçok erkekte ortaya çıkabilen ve erkekler için küçümsenemeyecek bir sorun haline gelen sertleşme bozukluğu, birbirinden farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Fakat tedavinin gerçekleştirilebilmesi ve problemin ortadan kaldırılabilmesi için hastanın da tedavi sürecine katkıda bulunması gerekir. Yetiştirilme tarzına bağlı olarak birçok erkek, cinsel problemleri konuşmaya çekinmektedir. Böyle durumlarda problem ortadan kaldırılamadığı gibi, daha da büyümeye başlar. Başarıyla tedavi sağlanabilmesi için, erkeklerin sorunu kabullenmesi gerekmektedir.

Hasta ile partneri arasında da bir işbirliğinin oluşturulması gerekir. Tedavi sürecinde hastaya olduğu kadar, partnerine de çeşitli görevler düşmektedir. Hastanın tedaviye istekli olması halinde, aşağıda yer alan tedavi yöntemleri uygulanabilir:

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Ereksiyon problemleri genellikle düzensiz bir hayatın sonucu olarak karşımıza çıkar. Hastanın sigarayı, alkolü ya da uyuşturucuyu bırakması, sağlıklı beslenmesi ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Yaşamın düzene girmesi, cinsel hayatın da düzene girmesini sağlayacaktır.

Topikal Tedaviler

Dış idrar yolu kanalı üzerinden penise ilaç verilmesine topikal tedavi denir. İlaç içeri bölümde eriyerek, idrar yolu duvarı tarafından emilmektedir. Böylece penis damarları gevşer ve kan akışı çok daha kolay ve hızlı hale gelir.

Oral İlaç Kullanımı

Oral yollardan alınacak ilaçlarla, penis damarlarının genişletilmesi mümkündür. Bu sayede penise doğru ilerleyen kan akışında ciddi bir hızlanma meydana gelir. Ancak bu tarz ilaçların bir doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Vakum Tedavisi

Silindir yapısıyla penisin tamamını kavrayan bu cihazlar, penisin gereken seviyede sertleşmesini sağlamaktadır. Bu teknik, diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olması halinde tercih edilmektedir.

Şok Dalgası Tedavisi

Şok tedavisi ile, düşük seviyede şok dalgaları sık aralıklarla hastanın penisine gönderilir. Penis damarlarında küçük doku hasarları meydana gelir. Hasarların tedavisi için vücut harekete geçer ve yeni damar oluşumu tetiklenmiş olur. Yeniden oluşturulan damarlar, penise yeteri kadar kan akışının sağlanmasına faydalı olabilir.

İntrakavernöz Enjeksiyonlar

Bu teknik, penise iğne tedavisi yapılması şeklinde uygulanır. Penisin iç bölümünde yer alan sünger yapıdaki dokulara ilaç verilir. Diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olması halinde tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. İlacın penise verilmesinden yaklaşık 10 – 15 dakika sonra ereksiyon gerçekleşir.

Penil Protez İmplantasyonu

Erektil disfonksiyon, bütün tedavi yöntemlerinin hiçbir şekilde fayda göstermemesi halinde uygulanan bir cerrahi operasyondur. Erektil disfonksiyon ameliyatı ile, penisin içerisine iki türde protez yerleştirilebilir. Bunlardan birincisi yarı sert protezlerdir. Bükülebilen iki çubuktan oluşan bu protezler, penisin ereksiyon olmasını sağlayan odacıkların içerisine yerleştirilmektedir.

Diğer bir protez çeşidi ise şişirilebilir protezdir. Penis içerisine yerleştirilen bu cihaz, gerektiği zamanlarda testislerin içerisine koyulan bir pompadan sıvı çeker. Sıvı çekimiyle penis şişer ve sertleşme meydana gelir. Günümüzde en çok tercih edilen protez türüdür.

Erektil Disfonksiyonda Kök Hücre Tedavisi

Sertleşme bozukluğu tedavisinde tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi de kök hücre tedavisidir. Kök hücreler sertleşmeyi sağlayan hücrelere temas eder ve direkt olarak o hücrelere dönüşür. Böylece ereksiyon bozukluğu ortadan kalkmış olur.

Psikolojik Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Bazı hastalar tamamen psikolojik nedenlerle sertleşme bozukluğu yaşarlar. Bu tarz hastalar için en uygun tedaviyi bir ruh sağlığı uzmanı verecektir. Tedavide psikoterapi ya da ilaç tedavisi uygulanır. Bazı hastalar için her iki tedavi yöntemi birden uygulanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sertleşme sorunu kimlerde görülür?

Sertleşme sorunu yaşa bağlı meydana gelebileceği gibi kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve stres gibi faktörler nedeniyle meydana gelebilir.

Sertleşme sorunu neden olur?

Sertleşmeyi etkileyen faktörler arasında; sigara, alkol kullanımı, testosteron hormonunun eksikliği, damar hastalıkları, yüksek tansiyon, ilaç kullanımı gibi faktörler bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.