Kemik Enfeksiyonu (Osteomyelite): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kemik enfeksiyonu röntgen görüntüleme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilen kemik enfeksiyonu, vücudumuzda farklı belirtiler vererek kendini belli eder. Kemik iltihabının belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kemik Enfeksiyonu Nedir?

Kemik enfeksiyonu, bakteri ve mantarların kan dolaşımı sayesinde bir kemiğe yerleşmesi ile birlikte ortaya çıkar. Tıp dilinde osteomyelit olarak adlandırılan hastalık, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen yaygın bir hastalıktır. Çocuklarda kemik enfeksiyonu genellikle kol ve bacaklarda görülürken, yetişkinlerde kemik enfeksiyonu kalça, omurga ve ayaklarda görülmektedir.

Osteomyelite Neden Olur?

Mikroplar bir kemiklerimize  aşağıdaki üç yolla girebilir:

Kan dolaşımı: Herhangi bir hastalıktan dolayı vücudumuzda olan mikroba, kan dolaşımı yoluyla kemikteki zayıf bir noktadan içeri girebilir.

Yaralanmalar: Şiddetli kazalar durumunda vücudunuzda meydana gelen kesik ve yaralar mikropların içeri girmesi için uygun ortamlardır. Yaralar enfekte olursa, mikroplar vücudumuza girebilir ve kemiğe ulaşabilir.

Ameliyatlar: Bakteriler kalça protezi veya kemik kırığı onarımı gibi cerrahi işlem görmüş kemiklerden içeri sızabilir. Aynı zamanda ameliyat işlemi sırasında da mikrop kapma olasılığınız bulunuyor.

Bu faktörler eşliğinde vücudunuza giren veya daha önce girmiş olan bakteriler kemiklerinize ulaşabilir. Kemik enfeksiyonlarına neden olan Staphylococcus aureus bakterisi genellikle ciltte görülen bir bakteri olmakla beraber, kan dolaşımına ulaşmadıkça bir soruna sebep olmaz.

Kemik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kemik eklemlerinde iltihaplanma ve enfeksiyon belirtileri arasında n öncelikle ağrı gelmektedir. gelip geçici veya akut ağrılarla başlayan belirtiler arasında;

 • Enfekte bölgede kızarıklık
 • Ateş ve titreme
 • Mide bulantısı
 • Güçsüz hissetme
 • Sinirlilik hali
 • Bacak ve ayaklarda şişlik

gibi belirtiler en yaygın semptomlar arasında yer almaktadır. Bu belirtileri göstermeniz enfeksiyon hastalıkları olduğunuzun kesin tanısı olmaz ancak yine de bir Dahiliye ve ya Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji uzmanlarına görülmenizde fayda vardır.

Kemik Enfeksiyonu Tanısı ve Teşhisi

Kemik deformitesi ve enfeksiyonları için öncelikle yapmanız gereken doğru bölüme ulaşmaktadır. Kemik enfeksiyonlarına bakan bölümler genel hatlarıyla dahiliye bölümü olurken, daha kapsamlı kontrol için enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanlarına randevu almalısınız. Özellikle kemik deformesinden şikayetiniz varsa ortopedi doktoruna başvurmanız daha doğru olabilir. Kemik deformite veya enfeksiyonu olduğunuzdan şüphelendiğinizde, öncelikle enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup, yaşadığınız semptomları özenle anlatmalısınız. Sonrasında doktorunuz hastalığı teşhis edebilmek için fiziki muayene yapacak ve bazı kan testleri isteyecektir. Testler ve muayene doğrultusunda hastalığın yeri ve kapsamı tam olarak tespit edilebilir.

Kemiklerde enfeksiyon varlığını anlamak için nazı laboratuar tetkikleri istenmesi gerekmektedir. Kan testine ek olarak istenebilecek testler:

 • Kemik taraması
 • İğne aspirasyonu
 • Boğaz sürüntüleri
 • Dışkı kültürü
 • İdrar kültürü

istenmesi tam teşhis için istenebilecek testler arasında yer alıyor. Testler sonucunda kemikteki enfeksiyon tam tespit edilememiş MR veya kemik biyopsisi talep edilebilir.

Kemik Enfeksiyonu Tedavileri Nelerdir?

Osteomyelit tedavi seçeneklerinin amacı, enfeksiyonun gelişimi önleyerek ortadan kaldırmak ve kısa sürede ağrıya sebep olan belirtileri yok etme yönündedir.  Kronik kemik enfeksiyonlarında oluşan kemik deformasyonu (deformite) ve diğer sorunlara kalıcı çözümler içinde tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Kemik deformitesi tedavi seçenekleri arasında;

Drenaj: Vücuttaki enfeksiyon bir süre sonra açık yaralar ve apselere sebep olabilir. İçi sıvı dolu birikintilerin boşaltılması için enfekte olan bölgeye, uzman doktorlar tarafından iğne aspirasyonu denen işlem uygulanır. Bölgeye iğne sokularak sıvının çekilmesi işlemişte irinler boşaltıyor ve apse giderilir. Enfeksiyon apselerinin sebep olduğu ağrılar bu şekilde azaltılabilir. Bu bölgede antibiyotikler olmadığı için kemik enfeksiyonu cerrahi tedavisi uygulanmaktadır. Enfekte bölgenin sıvı boşaltımı için açık cerrahi tercih edilmektedir.

Antibiyotik İlaçlar: Osteomyelit tedavisinde ilk adım enfeksiyon uzmanının onayıyla kullanacağınız antibiyotikler olacaktır. Reçete edilip yazılan antibiyotikler tedavinin ilk ayağını oluşturup, vücudunuza zarar veren bakteri tipini yok etmeyi amaçlamaktadır. Ancak bunu yaparken diğer yararlı bakterilerin korunması adına reçetede yazan doz ve uygulama şeklini takip etmeniz çok önemlidir. Düzenli alındığı takdirde antibiyotikler ,enfeksiyon ameliyatı olmadan hastalığı anlatmanızı sağlayabilir.

Cerrahi Tedavi: Bu hastalığı yenmek için seçilebilecek diğer tedavisiyle kemik deformite cerrahisi oluyor. Enfeksiyonun yarattığı deformeler, kemiklerdeki iltihaplanmalar ve diğer semptomlara son vermek adına uygulanabilir.

Osteomyelit Kemik Enfeksiyonu Ameliyatı

Kemik enfeksiyonu ameliyatı esnasında doku içerisindeki tüm cansız yapıların temizliği yapılarak , enfeksiyon kemikten uzaklaştırılır. Açık cerrahi işlemle yapılan ameliyatta enfeksiyona sebep olan durum protez enfeksiyonu ise tamamen çıkarılıp yenisiyle değiştirilebilir. Enfekte bölgenin etrafındaki ve içindeki ölü doku temizlendikten sonra eklem enfeksiyonu cerrahisi işlemi tamamlanmış olur. Kemik enfeksiyonu ameliyatı sonrası için yoğun bir antibiyotik kullanımı olacağını bilmelisiniz. Yaklaşık 8 haftaya kadar devam eden süreçte antibiyotik kullanmaya devam ederek, doktorunuzun verdiği doza uymanız oldukça önemlidir. Cerrahi, hastalık tedavisinde en son düşünüldüğü gibi genellikle kemik ameliyatı öncesinde iltihabın ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

Osteomyelit Kemik Deformesi Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Enfeksiyon hastalıklarınızın altındaki sebep protezleriniz veya hastalığınızın oluşturduğu kemik deformeleri için görünmeniz gereken asıl bölüm ortopedidir. Kemik iltihabı sonrası fizik tedavi uygulaması için fizyoterapist eşliğinde 4 haftaya kadar süren eklem egzersizleri yapmanız gerekmektedir. Kolunuzun ameliyat öncesi hareketlerine geri dönebilmesi için fizik tedavi büyük önem taşımakta. Yazımızda bahsettiğimiz belirtilerini taşındığınızı düşünüyorsanız, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji veya Ortopedi uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kemik enfeksiyonu hangi bölüme gitmeliyim?

Enfeksiyon şüpheleriniz için Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyolojisi veya Ortopedi bölümü doktorlarından randevu almalısınız.

Kemik iltihabı ameliyatsız iyileşir mi ?

Evet. Kemik iltihabının seviyesine göre ilaç tedavisiyle düzelme şansı bulunabiliyor.

Kalçada iltihap nasıl anlaşılır?

Kemik iltihaplarının en belirgin özelliği ağrıdır. Ağrıyan bölgede hassasiyet ve sıcaklık belirtiler arasında yer alır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣