Protez Enfeksiyonu: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Protez Enfeksiyonu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Protez Enfeksiyonu Nedir?

Ortopedik protez enfeksiyonlar, kalça ve diz artroplastilerinde artan sayı sebebiyle ciddi problemlere yol açar. Yapay olarak kullanılan eklemler, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır ancak protez yetersizliği ve enfeksiyon, yüksek hastalık oranlarına ve acı çekmeye sebebiyet verebilir. Peki protez enfeksiyonu nedir? ve Protez enfeksiyonu tedavisi nasıl olmalı? daha detaylı bilgi edinmek için, okumaya devam edin…

Protez Enfeksiyonu Belirtileri

  • Ağrı
  • Şişlik
  • Sıcaklık
  • Kızarıklık
  • Hassasiyet
  • Akıntı
  • Yorgunluk
  • Ateş
  • Üşüme
  • Gece terlemeleri

Protez Enfeksiyonu Nasıl Oluşur?

Protez ameliyatları, pek çok nedenden dolayı meydana gelen diz kireçlenmelerinin ve kalça kireçlenmelerinin tedavisinde sık sık kullanılan bir yöntemdir. Bu ameliyatta, dizde ya da kalçada geçmeyen ağrılar ve yürüme zorlukları gibi durumlarda, bozulan ve yıpranan eklemlerin yerine metal implantlar yerleştirilir. Böylelikle ekleme yerleştirilen protezler ile yeni bir eklem elde edilmiş olur.

Protez Enfeksiyonu Nasıl Meydana Gelir?

Eklem protezi cerrahisi alanında yapılan protez ameliyatları sonrasında pek çok sebepten enfeksiyon meydana gelebilir. Bunu önlemek adına öncelikle hastanın ameliyat öncesi çok iyi bir şekilde hazırlanması gerekir. Hasta protez ameliyatına hazırlandığı esnada, hastada diş çürüğü ve idrar yolu enfeksiyonu gibi semptomların olup olmadığı kontrol edilmeli. Eğer bu rahatsızlıklar hastada varsa, mutlaka bu enfeksiyonların ortadan kaldırılması gerekir. Bu işlemin ardından ise hasta ameliyata alınır.

Protez enfeksiyonu neden olur sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise, ameliyathane şartlarının protez ameliyatı için yeterli düzeyde olmamasıdır. Örneğin; laminer akım denilen ameliyathane havasını özel olarak temizleyen bir düzeneğin olması gerekir. Eğer bu düzenek mevcut değilse, ameliyat enfeksiyon için yüksek risk taşır. Bunun dışında ameliyatı yapan hekimlerin de deneyiminin olması gerekmektedir. Ameliyatlar uzun sürdüğü takdirde, iltihaplanma riski de daha sık meydana gelir. Bu yüzden ameliyatları mümkün olduğunca kısa sürede ve dokuları tahrip etmeden vaktinde bitirmek önemlidir.

Protez Enfeksiyonu Tedavisi

Protez enfeksiyonların tedavisi genel olarak iki aşamadan oluşur. İlk aşamada kalça ya da dizdeki protez, en az zarar alacak şekilde uygun yöntemler ve alanında uzman kişiler tarafından çıkarılır. Ardından enfekte dokular çıkarılır ve canlı ve kanayan kemik ile birlikte yumuşak dokulara ulaşılır. Bu işlemlerden sonra bölge serum fizyolojik yardımı ile temizlenir. Hastayı yeniden ameliyata hazır hale getirmek adına, dezenfekte işlemi tekrarlanır ve hastaya yeni cerrahi önlükler giydirilerek yeni bir örtüm seti kullanılır. Ardından kalça ya da diz ekleminin yerine, onu koruyacak antibiyotikli spacer denilen geçici protez konur. Antibiyotikler ile belli bir süre tedavi edilen hasta, bir süre antibiyotiksiz döneme geçirilir.

Eğer kan testlerinde enfeksiyonun geçtiği fark edilirse, ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada konmuş olan geçici implant çıkarılır ve tekrar yara temizliği yapılır. Tekrardan hasta yeni örtüm setleri ile ameliyata hazırlanır. Uygun kesimler ile ayarlanan kemiğe, uygun ölçüdeki protez antibiyotikli sement ile tespit edilir. Kalça protezi, femoral kanal ve asetabulum yeterli seviyede hazırlandıysa, sementsiz olarak yerleştirilmesi mümkün.

Protez Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Risk Faktörleri Nelerdir?

Yapılan çoğu cerrahi işlemde olduğu gibi protez ameliyatları sonrasında da enfeksiyon oluşma riskleri vardır. Bu risklerden dolayı çoğu hasta, protez ameliyatlarının zamanlaması konusunda tereddüt yaşarlar. Yazın yapılan ameliyatlar sonrası olabileceği düşünülen enfeksiyonlar ya da başarısız olabileceği düşünülen operasyonlardan dolayı, genelde hastalar kışın ameliyat olmak ister. Ancak gelişen teknolojiler, ameliyathanenin sterilizasyonunun en üst düzeye çıkması, klimanın ameliyathanenin ısısını istenilen dereceye göre ayarlanması, ortamdaki hava sirkülasyonu ve benzeri önlemler enfeksiyon oluşma risklerini en aza indirir.

Ameliyat bölgesinde oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon belirtisi, uzman kişiler tarafından fark edilerek anında müdahale yapılabilir. Bunun için de ameliyat sonrasında hastanın kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde ilerlemiş ortopedik enfeksiyonlar çok daha riskli ve yıkıcı olabilir. Erken teşhis, uygun antibiyotik tedavi ve cerrahi yöntemler ile sorunun kronik bir hale gelmesi kolaylıkla çözülebilir. Ameliyat zamanı, rahatsızlığın durumuna, hastanın şikayetine ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre hekim tarafından karar verilir. Dilerseniz, Özel Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Doktorlarından randevu alarak muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz enfeksiyonu nedir?

Diz kapağının iltihaplanması pek çok nedenden meydana gelebilir. Lokal şişme, kızarık cilt ve basınç ağrısı, tipik iltihaplanma belirtileri arasındadır.

Diz protezi enfeksiyonu neden olur?

Diz protez ameliyatı sonrası enfeksiyon; aletlerden, ciltten ve havadan gelen mikroplardan kapılabilir. Ameliyattan haftalar sonra oluşan enfeksiyon ise, hastanın cildinden kana geçen mikroplardan meydana gelir.

Diz protez enfeksiyonu tedavi süresi ne kadardır?

Ortalama 3 – 4 haftadır.

Kalça protezi enfeksiyonu neden olur?

Kalça protezi ameliyat sonrası enfeksiyon; eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık, bölgesel ısı artışı ve yara yerinden gelen akıntı gibi belirtilere yol açar.

Ameliyattan sonra enfeksiyon nasıl anlaşılır?

Yara çevresinde yangı belirtileri oluşur. Bu belirtiler arasında, kızarıklık, deri renginde pembe – kırmızı renk değişiklikleri, yara etrafında ödem, ağrı ve artmış deri ısısı yer alıyor.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣