Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve sıkılaşması sağlanmaktadır. Bu işlem günümüzde kişiler tarafından sıkça tercih edilen ve oldukça etkili bir yöntemdir.

Mezoterapi Nedir?

Dermatolojide estetik amaçlı kullanılan mezoterapi, ilk kez 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. Vitamin, mineral, aminoasit, ve enzimlerin derinin orta tabakasına enjekte edilmesi işlemidir. Bu maddeler bazen tek başlarına bazen ise karışım halde cilde enjekte edilmektedir. Enjekte edilecek maddeler kişinin ihtiyacına uygun olarak hazırlanmaktadır. Bu işlem yaşlanmaya bağlı olan sarkmalarda, kırışıklıklarda, cilt lekelerinde ve selülit tedavisi olmak üzere çoğu cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte yara izi tedavisi, sivilce izi tedavisi, ve çatlak görünümü gibi pek çok sorunun tedavisinde de kullanılmaktadır. Genel olarak cilt gençleştirme ve hücre yenileme amacıyla kullanılan cerrahi olmayan kozmetik bir yöntemdir.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Bu yöntem, cilt için gerekli vitamin ve mineralleri ve diğer yararlı içeriklerin birleştirilmesi ile elde edilen bileşenlerin cilt dokusuna enjekte edilmesidir. En yaygın olarak yüz ve saç cildine uygulanan bir işlem olmakla beraber yüze uygulanan içerikte cildi canlandıracak, lekeleri giderecek bileşenler bulunmaktadır. Bu tedavide ki asıl amaç kolajen yapıyı tetikleyerek cildin elastikliğini geri kazandırmaktır. Bu sayede cilt sıkılaşmaktadır. Bununla beraber saç mezoterapisinde saç dökülmelerini önleyecek ve saç köklerini güçlendirecek vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Kırışıklık ve cilt sarkması,
 • Çatlaklar,
 • Leke tedavisi, güneş lekeleri, sivilce lekeleri,
 • Selülit görünümü,
 • Yara tedavisi,
 • Akne tedavisi,
 • Saç dökülmesi, saç tedavisi,
 • Gözaltı morlukları ve gözaltı torbaları,
 • Alerjiler,
 • Spor yaralanmaları,
 • Vitiligo,
 • Kronik ağrılar,

Hangi Durumlarda Mezoterapi Uygulanmaz?

 • Hamilelerde,
 • Emzirme dönemindeki kişilerde,
 • İnme geçmişi olanlarda,
 • Kanser hastalarında,
 • Kan pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerde,
 • Kullanılacak ilaçlardan herhangi birisine karşı alerjik reaksiyon geçirme riski olanlarda,
 • Şeker hastalığı olanlarda,
 • Ürtiker hastalarında, bu işlemin uygulanması sakıncalıdır.

Mezoterapi Türleri Nelerdir?

Mezoterapi işlemi, birçok cilt hastalıklarının tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Bununla birlikte yara izleri, saç tedavisi gibi diğer sorunların çözümü içinde ideal bir yöntemdir. Bundan dolayı birçok mezoterapi türü bulunmaktadır.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting)

Yüz mezoterapisi, ciltte bulunan yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkların, sarkmaların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte Hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, ve mineraller cilt altına minik iğnelerle uygulanmaktadır. Bu cilt için oldukça yararlı maddelerin cilde verilmesi ile cildin uyarılması cildin kolajen ve elastin üretimini artırmaktadır. Bu sayede ciltte ki nem oranı artarak cilt yenilenmektedir. İşlem öncesinde cilt temizlenerek anestezik krem uygulanmaktadır. Böylelikle kişi işlem sırasında herhangi ağrı hissetmez.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saç dökülmelerini engelleyen bununla birlikte saç uzamasını destekleyen bir işlemdir. Genetik faktör, hormonal bozukluklar ve çevresel faktörlere bağlı olarak saç köklerinde zayıflama, kırılma ve dökülme görülebilmektedir. Bu işlemde saç derisinin ve cildin ihtiyacı olan besin öğeleri bulunmaktadır. Bu maddeler saç köklerine enjekte edilerek saç köklerinin kan dolaşımını arttırmaktadır. Saç foliküllerini de canlandırarak, uzun, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşulmasını sağlamaktadır. Bu yöntemde ince iğneler kullanılarak gerekli vitamin ve mineral bileşenleri saç derisine enjekte edilmektedir. Bu işlem saç köklerini ve saç tellerini besleyerek gelecekteki saç dökülmelerini de önlemektedir.

İğnesiz Mezoterapi

Gelişen teknolojiyle beraber son yıllarda sıkça tercih edilen iğnesiz mezoterapi, ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Belirli miktarda TCA (Tricarboksilik asit) ve H2O2 kombinasyonu içeren yöntem, ciltte hasar oluşturmadan fibroblast büyüme faktörlerini uyararak etki sağlamaktadır. Böylelikle ciltte iğne kullanmadan bio güçlendirme ve canlandırma gözlemlenmektedir. Bu sayede ciltte kolajen üretimi artarak ciltte sıkılaşma ve yenilenme sağlanmaktadır.

Selülit Mezoterapisi

Selülit, her yaş grubundan kadın ve erkekte görülen bir dolaşım rahatsızlığıdır. Bu sorun genellikle hormonal faktörlere bağlı lenf drenaj sorunu sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu işlemde cilt altına enjekte edilen maddeler sayesinde selülitli alanda kan dolaşımını düzenlemektedir. Aynı zamanda sertleşmiş yağ dokusunu da çözmektedir. Bu sayede portakal görünümü dediğimiz selülitler yok edilmiş olmaktadır. Selülit için mezoterapi uygulamasında 4-10 hafta arasında haftada bir seans olmak üzere başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Mezoterapinin Faydaları Nelerdir?

 • Kolejen üretimini tetikleyerek cilt elastikiyetini arttırır,
 • Cilt tonu eşitlerken daha parlak bir cilt rengi verir,
 • Cildi nemlendirir,
 • Cildi sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklığı giderir,
 • Cildin yenilenmesini sağlamaktadır,

Sık Sorulan Sorular

Mezoterapi Kaç Seans Yapılmalı?

Bu durum kişiye ve cilt yapısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 1-4 seans olmak üzere haftada bir yaptırılması önerilmektedir.

Mezoterapi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Sağlıklı vitamin ve mineralleri cilde enjekte etme işlemi olan mezoterapi, işlemden hemen sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu etkinin kalıcılık süresi ise işlemin düzenli bir şekilde uygulanmasına ve cilt bakım rutinine bağlıdır.

Mezoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Mezoterapi işlemi sonrası ciltte hafif kızarıklık ve hassasiyetler oluşabilmektedir. Ancak bunlar birkaç saat içerisinde yok olacaktır. İğnesiz mezoterapi işleminde ise hiçbir yan etki oluşmamaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣