İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz germe amacıyla kullanılmaktadır. Herhangi cerrahi müdahale gerektirmeyen oldukça başarılı ve etkili bir işlemdir.

İp Askı ile Yüz Germe Nedir?

Yaşlanmaya, çevresel faktörlere ve yer çekimine bağlı olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Kolajen azalması, elastikiyet kaybı ve zayıflayan bağ dokuları nedeniyle ciltte kırışıklıklar görülmektedir. Bu kırışıklıklar ve sarkmalar kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu durum kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız edebilmektedir. İp askı uygulaması, yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahisiz bir medikal estetik prosedürdür. Ameliyatsız estetik yöntemi olan bu işlemde kullanılan ipler, vücut ile tamamen uyumlu polidioksanon (PDO) adı verilen bir maddeden yapılmaktadır. Bu yöntem, cildi doğal bir şekilde gerginleştirirken doku kaybı, sarkma veya yüzdeki ton eşitsizlikleriyle de mücadele etmektedir. Yüz ile boyun görünümünü sıkılaştırmak ve gençleştirmek için uygulanan bir yöntemdir.

İp Askı ile Yüz Germe Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

İp askı ile yüz germe işlemi, plastik cerrahi işlemlerine başvurmak istemeyen ancak cildini daha dinç ve genç olmasını isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir. Bu işlem yaşlanma sürecinin etkilerini azaltmakla beraber yaşlanma sürecini de yavaşlatmış olur. Bu işlem cilt gençleştirme amacıyla kullanılsa da kısmi yüz felci geçirmiş kişilerin tedavilerinde kullanılmaktadır. Tedavi de kullanılan ipler içi polyester, dışı silikondan yapılmaktadır. Bu iplerin insan vücuduna uyumlu olması etkinin uzun süre kalıcılığını arttırmaktadır.

İp Askı Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanır?

 • Yanak, elmacık kemiklerinin belirginleşmesi,
 • Çene altı sarkmaları, gıdı,
 • Kaş kaldırma yöntemi,
 • Kol sarkmaları, bununla birlikte Kalça ve bacaklarda,
 • Gözaltı torbaları,
 • Göğüslerin dikleştirilmesi,
 • Boyun kırışıklıkları ve sarkmaları,
 • Kaz ayakları,
 • Alın çizgileri

Avantajları Nelerdir?

 • İşlem, anında cilt üzerinde etkisini göstermektedir,
 • İşlemden hemen sonra kişi günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Bununla birlikte bu uygulama yüz ifadelerinden hiçbir değişiklik yapmaz,
 • İp askı işleminde kullanılan ipler, cilt üzerinde kolajen oluşumunu tetiklemektedir. Bu sayede cildin gençleşmesi sağlanmaktadır,
 • Uygulamadan sonra ipler, dışarıdan hiçbir şekilde görünmez.
 • Yüze ip askı uygulamasından sonra yara izi oluşumu olmamaktadır,
 • İşlem başarılı ve son derece basittir,
 • Alternatif yöntemlere nazaran çok daha doğal sonuçlar vermektedir,
 • Hem cildin yüzeyinde hem de cildin altında çok etkili sonuçlar veren ip askı tedavisi sayesinde cilt tonunu eşitlemektedir. Bu sayede gözenekler ortadan kalkmaktadır.

İp Askı ile Yüz Germe Nasıl Uygulanır?

Fransız İp askı uygulamasından önce işlem yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu işlemin en büyük avantajı dikiş izi olmadan acısız, konforlu bir işlem olmasıdır. İşlem kişiden kişiye ve cilt yapısına göre değişiklik gösterse de ortalama 45 ila 1 saat arasında sürmektedir. İşlem öncesinde yapılan kontrolde, uygulama bölgesinde uygulama yapılacak noktalar belirlenerek ipler deri altına yerleştirilmektedir. İpin tutunma bölgesi kulak üzerinden yapıldığı için dikişe gerek kalmamaktadır. İşlem sonrası oluşabilecek ağrılar ise, ağrı kesiciler geçirilebilmektedir. İp askı yöntemi sadece cilt germe ve sıkılaştırma ile kısıtlı değildir. Kullanılan ipler sayesinde kolajen üretimi tetiklenerek cilt elastikliğini arttırmaktadır. Bu sayede cilt olduğundan daha canlı ve genç görünecektir. İp askı ile yüz germe işlemi kişiler tarafından sıkça tercih edilen güvenilir ve başarılı bir yöntemdir.

İp Askı Uygulaması Öncesi Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Fransız ip askısı uygulamasından önce alınabilecek belirli bir önlem yoktur. Ancak işlem öncesinde alanında uzman bir doktor ile görüşme sağlamak oldukça önemlidir. Doktor yaptığı kontroller sonrasında cildinizin ip askı işlemi için uygun olup olmadığını belirlemektedir. Sonrasında ise işlem hakkında kişiyi bilgilendirmektedir. Yapılacak işleme bağlı olarak işlem süresi değişebilmektedir. İşlem sonrasında kişi hemen günlük yaşantısına gönül rahatlığıyla dönebilir.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Fransız ip askısı uygulanmasının ardından birkaç gün dinlenilmesi önerilmektedir,
 • İlk günler çene çok fazla hareket ettirilmemelidir. Hareketler minimum seviyede tutulmalıdır,
 • İşlemden sonra yüz üstü uyunmamalıdır,
 • Yüz yıkama işlemi sırasında yukarı doğru hareketler uygulanmalıdır,
 • Cilde çok fazla dokunulmamalı ve ovuşturulmamalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Uygulama Kaç Seans Sürüyor?

İp askı uygulamasında tek seans yeterli olmaktadır. Ancak tekrarlanmak istenilirse 5 yıl sonra tekrar uygulanabilmektedir.

Ağrılı Bir İşlem mi?

İp askı uygulaması öncesinde bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Böylece kişi işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmemektedir. İşlem sonrasında da ağrı görülmemektedir.

İplikler Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Fransız askısında kullanılan ipler 5 yıla kadar kalıcılığı olmaktadır. Bu nedenle kişiler tarafından sıkça tercih edilen başarılı ve etkili bir yöntemdir.

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣