Mide Şişkinliği Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Mide Şişkinliği Hangi Hastalıkların Habercisidir? - midesini tutan bir kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Özellikle yemek yedikten sonra sindirim sistemi kaslarında oluşan hareket bozuklukları ve aşırı gaz üretimi sebebi ile midede gaz birikir ve mide şişer. Bu durum kişiyi hem görüntü hem de sağlık açısından rahatsız eder. Mide şişkinliği bazı durumlarda bir takım hastalıkların habercisi olabilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Mide Şişkinliği Hangi Hastalıkların Habercisidir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Mide Şişkinliği Nedir?

Çoğunlukla yemek yedikten sonra bazı kişilerde sindirim sistemi kasları doğru çalışmaz. Ayrıca bu kişilerde yemek sonrası aşırı gaz üretimi olur. Aşırı gaz üretimi ve sindirim kaslarındaki bozukluk sebebi ile mide şişer. Mide şişkinliği yaşayan kişiler sürekli olarak bu gazı çıkarma ihtiyacı hisseder. Ağız veya makat bölgesinden bu gaz boşaltılmaya çalışılır. Fakat çoğu kişi için bu yeterli gelmez. Bu sebeple mide şişkinliğini normalize etmek için farklı yöntem arayışları içine girerler. Diğer taraftan mide şişkinliği erkeklerde daha sık oluşmaktadır. Bu rahatsızlık yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve belli bir noktada bu gaz boşaltılamazsa sancılara ve kramplara da neden olmaktadır.

Mide Şişkinliği Belirtileri?

Midenin olduğu bölgede dışa doğru şişkinlik

Sürekli ağızdan veya makattan gaz çıkarma dürtüsü

Karın çevresinde ağrı, kramp ve spazmlar

Midenin olduğu bölgede sertlik

Mide Şişkinliği Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Çölyak hastalığı:

Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri midede şişkinlik oluşturmasıdır. Çölyak hastalığı glutene karşı hassasiyet olarak karşımıza çıkar. Glutenli ürünlerin çölyak hastası bir birey tarafından tüketilmesi sonucunda midede şişkinlik başta olmak üzere daha birçok ciddi ve hayati komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllar tüketemezler.

Dispepsi:

Halk arasında hazımsızlık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sahip olan biri uzun süren karın ağrıları ve karnın üst bölgesinde şişkinlik sorunu ile karşı karşıya kalır.

İrritabl bağırsak sendromunun (IBS):

Bu hastalık FODMAP adı verilen karbonhidratlar şişkinlik ve sindirim sorunlarına sebep olmaktadır. Bu hastalar yüksek FODMAP içeren buğday, brokoli, lahana, karnabahar, soğan, elma, armut, sarımsak, enginar, karpuz ve fasulye gibi besinlerden uzak durur. IBS hastalarında şişkinlik oldukça büyük boyutta meydana gelir. Şişlik beraberinde karın çevresinde ağrı da oluşur.

Mide ve bağırsak kanserleri:

Mide ve bağırsak kanserlerinin ilk belirtileri çoğunlukla mide şişliği şeklinde görülmektedir.

Ülser:

Mide veya onikiparmak bağırsağı, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilir. Bunun sonucunda ülser meydana gelir. Bu rahatsızlık tahrip sırasında ortaya çıkan gaz sebebiyle midede şişkinliğine yol açmaktadır.

Kabızlık:

Lif açısından eksik beslenme veya su tüketimini oldukça az tutma sonrasında kabızlık oluşur. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler dışkılama kısmında oldukça zorlanırlar. Atıkların vücuttan atılamaması sonucunda sindirim sisteminde sorunlar meydana gelir ve midede şişkinlik oluşur. Buna çeşitli ağrılar ve kramplar da eşlik eder.

Teşhis ve Tedavi

Mide şişkinliğinin neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı farklı yöntemlerden yararlanarak bulunmaktadır. Karın bölgesi röntgeni, ultrason, endoskopi veya kolonoskopi yardımı ile mide şişkinliğine neyin sebep olduğu teşhis edilmektedir.

Şişkinliğe yol açan sebep teşhis edildikten sonra en uygun tedavi uygulanır. Tedavide sıklıkla bağırsaktaki zararlı bakteri miktarına azaltmak adına faydalı bakteriler olan probiyotik takviyesine başlanır. Bunun dışında kas spazmlarını ve ağrıları azaltmaya yardımcı olan ilaçlar doktor tarafından reçete edilmektedir. Tedavide şişkinlik, gaz ve distansiyonu önleyecek ilaçlar da kullanılmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Midede şişkinlik nefes alamama?

Midede gaz birikmesi sonucu oluşan şişkinlik bazı durumlarda nefes almada zorluğa, hareket etmede zorluğa yol açabilir. Eğer ki mide şişliği başka herhangi bir hastalığı bağlı olarak ortaya çıkmıyorsa endişe edilmemelidir.

Geçmeyen karın şişliği?

Karın şişliği geçmediği durumlarda altta yatan önemli bir bağırsak problemi olabilir. Bu sebeple bu sorunu yaşayan kişi mutlaka doktora danışmalıdır.

Karında şişkinlik ve sertlik?

Bu durum yemek yeme sonrası oluyorsa midede gaz birikmesi ile ilgili olarak ortaya çıkmış demektir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣