Psikolojik Rahatsızlıklar

Psikolojik Rahatsızlıklar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Nedir

  Bireylerin iletişim süreçlerinde ya da duygusal anlarında yaşadıkları sorunların tümüne psikolojik rahatsızlıklar adı verilmektedir.
 • Belirtileri

  Panik atak, sosyal fobi, depresyon, yüksek stres, anksiyete, uyku problemleri ve baş ağrıları.
 • Nedenleri

  Psikolojik rahatsızlıklara travmalar, duygusal şoklar veya fiziksel problemler sebebiyet verebilir.
 • Tedavisi

  Psikolojik bozukluklar, psikoterapiler ve ilaçla tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.
Avicenna Hastanesi, psikolojik rahatsızlıklar konusunda faaliyetlerini sürdürüyor. Uzman Doktor Zeki Özel, psikolojik bozukluklar konusunda merak edilenleri anlatıyor.

Psikolojik Bozukluklar

Kişilerin iç dünyalarında yaşadığı psikolojik bozukluklar, yaşam kalitesini büyük oranda düşürmektedir. Kişilerin iletişim süreçlerinde ya da duygusal anlarında yaşadıkları problemlere psikolojik bozukluklar adı verilir. Bu tarz problemler kişilerde panik atak, depresyon, sosyal fobi, yoğun stres, anksiyete, uykusuzluk ve baş ağrılarına sebep olur. Psikolojik problemler kişilerde önce iç dünyayı, daha sonra sosyal çevreyi ve en sonunda da fiziksel sağlığı etkiler. Öyle ki, bir süre sonra psikolojik problemleriyle baş edemeyen hastalarda iştah kapanması, uyku uyuyamama ya da çok fazla uyku uyuma, yoğun baş ağrıları gibi problemler ortaya çıkar.

Psikolojik Rahatsızlıklar ve Belirtileri

Psikolojik bozukluklar, kişilerde çok farklı belirtiler gösterebilse de, genel ve yaygın olarak belli başlı belirtilerden bahsedilebilir. Psikolojik rahatsızlıklar ve belirtileri şu şekilde listelenebilir:
 • Aşırı yorgunluk
 • Kas ağrıları
 • Sosyal çevreden kaçma
 • Umutsuzluk
 • Duş almak ve yemek yemek istememe
 • İştah kapanması ya da yoğun iştah
 • Düzensiz uyku uyuma ve uykuyu alamama

Psikolojik Rahatsızlıklar ve Tanı Süreci

Psikolojik rahatsızlıklar kişiden kişiye farklı belirtiler gösterebilmektedir. Bu da tanı ve teşhis koyma sürecinin kişiden kişiye farklılık göstermesine sebep olabilir. Dolayısıyla hastalığın teşhisi sürecinde iyi bir doktora görünmek büyük önem taşır. Bu kapsamda psikolojik hastalıklar testi gibi testler yapılabilir. Tanı koyulan hastalara doktorlar asla aynı tanıya sahip kişilerle aynı davranmamalıdır. Bir diğer deyiş ile, depresyon tanısı koyulan hastalar aynı tedavi yöntemlerine aynı cevapları vermezler. Aynı psikolojik bozukluklar yaşayan iki hasta için iki farklı tedavi yöntemi seçilebilir.

Psikolojk Rahatsızlıklar ve Tedavi Yöntemleri

Psikolojik rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri bireyden bireye farklılık gösterebilir. Fakat, genel olarak psikoloji bozukluğu yaşayan hastalar, için psikoterapi ve ilaç tedavisi başlıca tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Ruhsal hastalıklar görülen hastalar, belli bir rutine bağlanan psikoterapiler ile ve yine uzman doktor tarafından belirlenecek olan ilaçlar ile günlük hayatını sorunsuz olarak sürdürebilir. İş hayatı ve sosyal çevresi için ek çabalar sarf etmeden yaşamını devam ettirebilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣