Kış Aylarında Beslenme - Diyetisyen Ceyda Akın

Kış Aylarında Beslenme

Ataşehir Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyda Akın, kış aylarında beslenme üzerine merak edilenleri anlattı. Kışın beslenme, hemen hemen herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Kışın Beslenme

Soğuk kış aylarında metabolizma hızımız yavaşlar, vücudumuz kendisini korumaya alır. Bu sebeple yağ ve şeker içeriği yüksek besinleri tüketmeye olan eğilimimiz artış gösterir. Bu eğilim, bir bakıma doğrudur. Çünkü, vücudumuzun ısı dengesini sağlayabilmesi için, günlük ihtiyacımız kadar olan kaloriyi tüketmemiz gerekir. Kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmamızı kolaylaştırır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kışın beslenme sistemimize dikkat etmemiz gerekir.

Kışın Sağlıklı Beslenme

Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmemiz için, antioksidan içeriği yüksek olan A ve C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. A ve C vitamini açısından zengin besinler şu şekilde listelenebilir:

 • Portakal
 • Mandalina
 • Nar
 • Kivi
 • Havuç
 • Maydanoz
 • Brokoli
 • Ispanak

Hastalıklara Karşı Beslenme

Kış aylarında beslenme konusunda bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde kış aylarında en az bir kez soğuk algınlığı ya da grip olmak kaçınılmazdır. Bu sebeple kış aylarında beslenme sistemimize yapacağımız ufak dokunuşlar, bizi hastalıklardan koruyacaktır. Bu kurallar genel olarak şu şekilde listelenir:

 • Dengeli Beslenme
 • Probiyotik Alımı
 • Aşırı Şeker Tüketiminden Kaçınma
 • Bol Su Tüketimi
 • Her Hafta Balık Tüketimi
 • Tatlı Yerine Meyve

Mevsim Geçişlerinde Beslenme

Mevsim geçişlerinde beslenme, sağlıklı beslenme ve kış aylarında beslenme konusunda araştırma yapanların en merak ettiği konulardan birisidir. Mevsim geçişlerinde iyi beslenme için atılacak en doğru adım, mevsiminin ürünlerini tüketmektir. Kişiler, mutlaka bulundukları mevsime ait sebzeleri ve meyveleri tüketmelidirler. Bunun sebebi, kış sebze ve meyvelerinin kış şartlarına göre koruyucu besin ögelerini içeriyor olmasıdır. Yine mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kahvaltıyı es geçmemektir. Kahvaltı, günün en önemli öğünü olarak kabul edilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için mutlaka kahvaltı yapılması ve atlanmaması gerekmektedir. Yine haftalık beslenme programımızın içerisine kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerini de eklemeyi unutmamamız gerekir.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.