Saç Dökülmesi | Uzm. Dr. Ceyda Mumcuoğlu

Saç dökülmesi yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç dökülmesi, günümüz modern dünyasının en önemli sorunlarından birisi haline gelmiştir. Her insanın günde ortalama 100 – 150 tane saçı dökülür. Bu normal karşılanan dökülme ortalamasıdır. Genel olarak erkekler saçlarda dökülmeden şikayetçidir ve tedavi yöntemleri araştırmaları yapmaktadırlar. Bunun yanında saç dökülmesinden rahatsızlık duyan kadınların sayısı da bir hayli fazladır. Genel olarak dökülmeler, saçların incelmesi ve gücünü yitirmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Aşırı Saç Dökülmesi

Aşırı saç dökülmesi kişilerin dış görünüşlerinde büyük değişiklikler yaratabilmektedir. Bu durum genel olarak bireylerin dış güzelliklerini, cazibelerini ve buna bağlı sebeplerle psikolojilerini etkilemektedir. Bireylerin özgüven problemi yaşamasına neden olan, ciddi bir sorundur. Her erkek içten içe “kel” damgası yemekten korkar ve bu durumun yaşanmasını istemez. Özünde kel olmak bir problem değildir ve psikolojik sıkıntılara neden olmamalıdır. Buna bağlı olarak saç ekimi tedavisi ortaya çıkmış ve oldukça yoğun tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Saç dökülmesi erkek bireyler için oldukça problemlidir ve saç ekimi ile psikolojik sorunlarını aşan erkeklerin sayısı bir hayli fazladır. Fakat saç ekimi bir başka makale konusu olarak kalabilir.

Saç Dökülmesine Çözüm

Saç dökülmesine çözüm bulabilmek için öncelikle saçlarda dökülme neden olur sorusunu yanıtlamak gerekmektedir. Saçlı deride normal şartlar altında yaklaşık olarak 100.000 saç teli bulunur ve bunların her gün 100 – 150 tanesi dökülür. Bu dökülme saçın büyüme döngüsüne bağlı olarak gerçekleşmektedir. Saç büyür, dökülür ve tekrar büyür. Saçların yaklaşık olarak %85-90’ı büyüme fazında, %1 kadarı dinlenme fazında %0 kadarı ise dökülme fazındadır. Bu döngüdeki bozukluklara bağlı olarak ya da saç kökündeki hasarlanmalara bağlı olarak saç dökülmeleri meydana gelebilir. Saç köklerindeki hasarlanma saçlarda kalıcı dökülmelere sebep olmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Saç döngüsündeki anomalilere bağlı olarak en sık androgenetik alopesi denen erkek tipi saç dökülmesi, alopesi areata olarak adlandırılan saç kıran, telogen effluvium denen geçici saçlarda dökülme şeklinde karşımıza çıkar. Androgenetik alopeside genetik olarak yatkınlığı bulunan bireylerde saç folikülünde testosteronun DHT’a (dihidrotestosteron) dönüşmesi sonucu saçlarda incelme, seyrelme ve büyüme fazının kısalmasına bağlı olarak dökülmeler meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmesi bilinenin aksine kadınlarda da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle saçlı derinin ön kısımlarında ve tepe bölgesinde başlayarak kelliğe kadar ilerleyebilir. 20 – 30 yaş grubunda görülür. Alın bölgesinden başlayan çekilme zamanla tepe bölgeye kadar ilerler. Erkeklerde görülen dökülmeler, yoğun sigara kullanımına bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Yapılan araştırmalarda, sigara tüketimi ile kellik arasında bağlantı olduğu ortaya koyulmuştur.

Saç Kıran

Alopesi areatada ise yine büyüme fazında bir kısalma olmakla birlikte bu durum saç folikülünü hedef alan vücutta oluşan immun bir yanıt sonucu meydana gelmektedir. Saç kıran genellikle para şeklinde bir veya bir kaç tane saçlı deride dökülmeler şeklinde gözlemlenir. Ancak bazı durumlarda vücut kıllarında, kaşlarda, kirpiklerde, sakalda da dökülmeler görülebilir. Tırnaklarda bozulma ile birlikte ya da bazı iç hastalıklarına eşlik edebilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça görülmektedir. Genetik geçişi yoktur. Hemen hemen her yaş grubundan insanda ortaya çıkabilir. Kalıcı ve bölgesel kelliğe neden olur. Bulaşıcı değildir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Telogen effluvium ise tetikleyici bir etken sonucunda normalden fazla saç folikülünün dökülme fazına geçmesi ile oluşur. Bu durum ateşli hastalıklar sonrası, doğum sonrası, ameliyat sonrası görülebilir. Ciddi diyet yapan kişilerde, yoğun stres ile birlikte ya da kronik hastalıklara bağlı olarak oluşabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi genel olarak bu sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Kadınlar genel olarak dış görünüşlerine erkeklerden daha fazla dikkat ettikleri için, kadınlarda saç dökülmesi sonucunda görülen psikolojik problemler daha fazladır. Dolayısıyla bu sorun mutlaka tedavi edilmeli, tedavi için uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

Saç Dökülmelerine Karşı Tanı Süreci

Saçlarda dökülme çok yaygın görülen ve çeşitli tıbbi bozukluklara bağlı olabilen bir durumdur. Saçlarda dökülme şikayeti ile gelen hastada, saç dökülmelerine karşı tanı süreci için harekete geçilir. Hasta, saçlı deride görülen kızarıklık, kabuklanma gibi değişiklikler, kirpik, kaşlarda dökülme olup olmaması, tırnak bozuklukları, hormonal değişikliklere bağlı oluşan bulgular ile birlikte değerlendirilmelidir. Saç bakım alışkanlıkları, ilaç kullanımı, tırnaklardaki değişimler, ailede saç hastalıklarının olup olmadığı, takviye gıda kullanımı, adet düzensizlikleri mutlaka sorgulanmalıdır. Genel olarak erkek tipi saç dökülmesi olan kişilerde laboratuvar tetkiklerine gerek yoktur. Ancak altta yatan bir iç hastalıktan şüphelenilen kişilerde mutlaka tetkik yapılması gerekmektedir. Altta yatan bir saç dökülmesi vitamin eksikliği varsa bu vitaminler tedaviye eklenmeli ya da başka bir bozukluk varsa bu hastalığın tedavisi yapılmalıdır.

Saç Dökülmesi Doktor Seçimi

Saç dökülmesi için tedavi sürecinde saç dökülmesi doktor gözetimi oldukça önemlidir. Tedavide altta yatan hastalığın tedavisi dışında medikal solüsyon tedavileri, gerekli durumlarda oral olarak kullanılan ilaçlar, kozmetik uygulamalar şeklinde mezoterapi, prp tedavileri, oral gıda takviyeleri, ya da ilerlemiş saçlarda dökülme olgularında saç ekimi yapılabilmektedir. Yine tedavi sürecinde doktor tavsiyesine bağlı olarak saç dökülmesine karşı şampuan kullanılabilmektedir. Saç Dökülmesine karşı şampuanlar, zaman zaman hastalarda sorunların çözümünde etkili olabilmektedir. Dolayısıyla tedavi sürecinde tecrübeli ve uzman bir doktor elbette fark yaratabilmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri çok sayıda farklı değişkene bağlı olabilir. Genel olarak saç dökülmesinin birden çok nedeni vardır. Bazı hastalarda tek bir nedene bağlı olarak da saçlarda dökülmeler gerçekleşebilmektedir. Bu noktada hastanın saç dökülmesine karşı alınacak olan tedbirlerin belirlenmesi için ilk yapılması gereken şey, saç dökülmesi nedenleri için tespit yapmaktır. Dolayısıyla ilk olarak saç dökülmesi neden olur diye sorulmalıdır. Bu nedenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Bireylerin yoğun stres yaşamalarına bağlı olarak ortaya çıkan tetikleyiciler
  • Kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan durumlar
  • Kanser tedavisi ve kemoterapi
  • Saç derisindeki mantarlar ve çeşitli hastalıklar (mikrobik)
  • Travmalar sonucunda saçların dökülmesi (saçın şiddet görmesi)
  • Genetik nedenler

Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Saçlarda dökülmeler başlıca bir problem olsa da, zaman zaman çok daha büyük problemlerin habercisi olabilmektedir. Bu sebeple, saç dökülmesinin üzerine gidilmeli, sebepleri ve sorunun kaynağı ortaya çıkarılmalıdır. Çünkü saçlarda dökülme özünde, sarkoidoz, saçkıran hastalığı, sifiliz, lupus eritomotozus, tiroid hastalığı, cilt kanseri, hormon bozukluğu ve beslenme hastalıklarının ön habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla saçlarda dökülmeler ciddiye alınmalı ve saç dökülmesi neden olur diye sorulmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine mutlaka araştırma yapılmalı, profesyonel destek alınmalıdır.

Tedavi Süreci

Genel olarak tedavi sürecini başlatmadan önce, dökülmeye neden olan etkenler belirlenmelidir. Bu noktada bir hastalık var ise, önce o hastalığın tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tedavi süreci bu sebeple kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Saç dökülmesine ne iyi gelir diye araştırma yapanlar için ise genel olarak vitamin tedavisi tavsiye edilmektedir. Saç dökülmesi vitamin tedavisi ile durdurulabilmektedir. Genel olarak 20 yaş altı gençlerde görülen incelme ve parlaklık kaybı, zamanla dökülmeye evrilir. Böyle durumlarda H ve B7 vitaminleri tavsiye edilebilmektedir. Hastalar bu vitaminleri gıda yoluyla vücutlarına alabilecekleri gibi, saç dökülmesi doktor kontrolünde de alabilirler.

Saçları Kazıtmak Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Toplum içerisinde saç kazıtmanın, saç dökülmesine iyi geldiği gibi algı mevcuttur. Bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Saç kazıtmak ancak, eğer varsa saç köklerindeki mantarların tedavisine iyi gelmektedir. Bunun dışında güçsüzleşmiş saç köklerinin, saçları kazıtarak güçlendirilmesi mümkün değildir. Saç kazıtmak, asla bir tedavi yöntemi olarak görülmemelidir. Saçlarının döküldüğünü gören kişilerin saç kazıtmak yerine mutlaka bir doktora muayene olması gerekmektedir. Ancak doktor kontrolünde uygulanacak olan tedaviler ile dökülmenin önüne geçilebilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Aşırı saç dökülmesi için hangi bölüme gidilir?

Saç dökülmesi tipini öğrenmek için mutlaka doktora muayene olmak gerekmektedir. Saç hastalıklarının tanısı ve tedavisi dermatolog uzmanları tarafından yapılır.

Genç yaşta saç dökülmesi neden olur?

Mevsimsel değişiklikler, genetik yapı, hormonal bozukluklar, alerjik reaksiyonlar, kötü beslenme, demir eksikliği, stres, yanlış ürün kullanımı gibi durumlardan dolayı saç dökülebilir.

Saç dökülmesi ne zaman tehlikeli olur?

Dökülme 3 ayı geçiyorsa, mutlaka bu durumun araştırılması gerekmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣