Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorunu

Çocuklarda İdrar Kaçırma

Çocuklarda idrar kaçırma, genelde çoğumuzun sıkça karşılaştığı, fakat sosyal nedenlerden dolayı ayıp sayılarak veya aşağılık duygusu) oluşturması nedeniyle pek de sosyal ortamlarda dile getirilmeyen sıkıntılı bir durumdur. Çocuklarda altına kaçırma bazen hastalıklarla ilişkili bazen de sadece olgunlaşma eksikliği nedeniyle iyi veya kötü huylu olarak görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda altına ıslatma yani bir diğer adıyla enürezis hakkında merak edilen her şey bu yazıda…

Çocuklarda Altına Kaçırma

Çocuklarda altına kaçırma hemen hemen hepimizin en az bir kez başına gelmiştir. Kendimizi bilecek yaşa geldiğimizde sabah utanç verici ıslaklık duygusuyla uyanmak ve gece idrar kaçırma yaşadığımızı anlamak… Gece altını ıslatma sonrası çoğu kez erkenden kalkarak alaycı ve aşağılayıcı söz ve davranışlara maruz kalmamak için üstümüzü değiştirme çabaları, okulda arkadaşlarımız duyarsa diye ödümüzün kopması, eğer bu konuda yeterince bilinçli değilse bırakın arkadaşları, anne ve babalarımızın bakışları ve davranışları bile gece altına kaçırma yaşadığımız için yeterince kendimizi kötü hissetmemize neden olan bir durumdur.

İdrar Kaçırma Sebepleri

Peki, idrar kaçırma sebepleri hakkında bilgi sahibi olmadan, bu benim suçum mudur diye düşündüğümüzde ne olur? “Üzülme yavrum bu bana da olurdu” diyecek anne ve babanız var mıdır? Ya da, “Sen de 15 yaşına kadar altına kaçırma yaşadın, çocuğun üzerine varma” diyerek sizi savunan büyükanne veya büyükbabanız devreye girer mi? Kime anlatabilirsiniz, sizi dudaklarında alaycı bir gülümseme olmadan dinleyecek öğretmeniniz veya bir yakınınız var mıdır? Genellikle bu kimseler ya yoktur ya da bu konuda yardım almak konusunda isteksiz ve duyulmasından ödü kopan ebeveynler vardır. Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nedir diye araştırmak yerine, konuyu kapatmak isterler.

Çocuklarda Altına Islatma

Peki, kaçımız bu nedenle, yani araya sıkıştırılmış mahcup bir sorudan öteye geçen anlamda bir hekime başvurmuşuzdur? Hızlı bir dönüşümün olduğu, bizim nesil ya da kuşak tabirlerimizin 30 50 yıllarda değil neredeyse bir yılda değiştiği (x y z kuşakları gibi kuşak isimlendirmede, alfabenin yetmediği bir çağda) yaşıyoruz. Bu nedenle artık çocuklarda altına ıslatma gizlemekle değil, gerçek tıbba başvurmakla çözülebilecek bir konudur.

İdrar Kaçırma Nedir?

Peki, idrar kaçırma nedir? Çocuklarda idrar kontrolü genellikle 3 yaşlarında başlar. Ama, 6 yaşlarında hala çocuklarda idrar kaçırma sorunu çözülmemişse ortada önemli bir problem var demektir. Genellikle aile öyküsünde çocuklarda idrar kaçırması sorunu olan ebeveynler veya yakın akrabalar vardır. Tabii, bu akrabalar ya da aile üyeleri asla bu konuyu açmak istemezler… Bu durum erkeklerde idrar kaçırma ya da kadınlarda idrar kaçırma şeklinde bir fark yaratmaz. Hemen hemen herkesin ailesi aynı davranış biçimlerini gösterir. Önce neyin hastalık olduğu neyin hastalık olmadığını açıklığa kavuşturmakta fayda var. Değişik tanımlamaları bırakın tıp fakültelerinde okutsunlar. Bize gerekli olan ne zaman hekime başvurmamız gerektiğidir.

İdrar Kaçırma Belirtileri

İdrar kaçırma belirtileri belli başlı başlıklara ayrılmıştır. Eğer altını ıslatma başından beri var ve hiç kuru dönemler olmadıysa birincil, veya kuru bir dönemden sonra başladıysa ikincil gece ıslatmasından bahsediyoruz demektir. Hem gece hem gündüz altına kaçırma yaşayanları burada ayırmak gerekir. Onların daha farklı sorunları var. Çocuklarda idrar kaçırma yaşayanlarda birincil olanında haftada en az 2 kere ve 3 aydan uzun sürede istemsiz veya maksatlı altını ıslatma sorunu vardır. Bunun sonucunda gelişen sosyal geri çekilme ve öğrenim başarısızlığı ortaya çıkar.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Peki, çocuklarda idrar kaçırma neden olur? Bu durum öksürürken idrar kaçırma ya da 30 yaşında altını ıslatma gibi değildir ve farklı sebepleri vardır. Nedenler arasında kötü genetik miras (aileler her zaman tarla, han, hamam bırakmazlar miras olarak), derin uyku nedeniyle uyanamama gibi daha basit sorunlar yatsa da; nispeten daha basit sorunlar kabızlık, gece vakti aşırı sıvı alımı, idrar yolları iltihapları (sistit), ruhsal stres ve endişe hali olabilir. Ama daha ileri durumlarda (şükür ki bunlar daha nadirdir), beynin su tutma hormon salgılama bozuklukları (diabetes insipidus), çocukluk çağı şeker hastalığı (diabetes mellitus), uykuda nöbet geçirme, idrar yolları anomalileri söz konusu olabilir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Çocuklarda idrar kaçırma tedavisi öncesinde mutlaka sorunun nereden kaynaklandığı çözülmelidir. Bazen basit bir idrar tetkiki ve basit bir idrar alarmı ile soruna çözüm bulunurken; bazı durumlarda daha ileri müdahalelerde bulunmak gerekebilir. Bu konuda zaman zaman idrar kaçırma ilacı kullanmak gerekebilir (korkmayın kısırlığa neden olmuyorlar) ama, ilaç seçimi hastanın durumuna göre olmaktadır. Tedavide en can sıkıcı nokta, idrar kaçırma ilacı bırakıldıktan sonra nüksetme sorunudur. Böyle durumlarda idrar kaçırma ameliyatı gerekebilir. Unutmayın, tedavide işe yaramayan tek yöntem, suçsuz durumdaki çocuğu cezalandırmaya çalışmaktır!

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda gündüz idrar kaçırması neden olur?

Gündüz ya da gece idrar kaçırma, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, böbrek yetmezliği, sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı ve mesane çalışması bozukluğu gibi hastalıkların belirtisidir.

Gündüz uyanıkken idrar kaçırmaya ne ad verilir?

Sık sık karşılaşılan bir durumdur. Gece altını ıslatma enürezis nokturna olarak adlandırılırken, hem gündüz hem de gece ıslatma enrezis diurna olarak adlandırılır.

İdrar kaçırma psikolojik mi?

Çocukların 5 yaş öncesine kadar idrar kaçırmaları fizyolojik bir durum olduğu için normal karşılanır ve kabul edilir. Ancak uzmanlar daha büyük yaşlarda hem gece hem de gündüz ortaya çıkan altına kaçırma durumunun psikolojik sorunlardan kaynaklandığını vurgular.

 

Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.