Saç Sıklaştırma ve Kalınlaştırma

Saç Sıklaştırma ve Kalınlaştırma

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç dökülmesi ve seyrelmesi ya da cansız ve sönük görünüm gibi sorunlar, ince telli saçlara sahip olan insanların en çok karşılaştığı problemlerdendir. İnce telli saçlar her ne kadar kolay bir şekil alsa da, çabuk bozulacağı için eski haline kısa sürede geri dönebilir. Bu nedenle daha hacimli ve dolgun saçlar, erkek ya da kadın fark etmeksizin herkesin isteğidir. Öte yandan ince telli saçlar genel olarak genetik faktörlü olsa da, çevresel ya da fiziksel faktörlere maruz kalarak daha da incelebilir. Hatta kalın telli saçlar bile zamanla bu faktörlerden dolayı incelebilir. Peki saçların incelmesini tetikleyen etkenler nelerdir? Saç sıklaştırma veya saç kalınlaştırma için neler yapılır? Saç sıklaştırma yöntemleri nelerdir? gibi sorular ve daha fazlasını Avicenna Hastanesi olarak ele aldık. İşte detaylar…

Saçların İncelmesini Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

  • Saçların çok fazla boyama, açma ve perma gibi işlemler görmesi,
  • Saçlara sürekli olarak fön çekilmesi,
  • Saç düzleştiricisi veya maşa gibi ürünlerin aşırı kullanımı,
  • Beslenmeye bağlı olarak meydana gelen vitamin eksikliklerinin saçlara etki etmesi,
  • Hava kirliliği, sigara, yetersiz bakım, stres, kötü beslenme ve yaş alma gibi sebepler saçların incelmesini etkileyen faktörlerdir.
  • Genetik etkenler, deri-doku sorunları, hormonal denge problemleri ve ilaç kullanımı gibi sebepler de saçların seyrelmesine neden olur.

Saç Sıklaştırma İçin Neler Yapılır?

Saç örgüleri ve saç kaynağı gibi yöntemler, insanlara daha dolgun saçlara sahip olma imkanı verir. Ancak saç kalınlaştırmanın doğal yolları da vardır. Üstelik bu şekilde hem çok daha ucuz maliyetli hem de çok daha uzun süreli faydası olur. Bunların dışında saç bakım kürleri ve saç bakım ürünleri, besleyici ve güçlendirici ilaçlar, mezoterapi, PRP tedavisi, saç ekimi gibi yöntemler de saçları sıklaştırmak için yapılan yöntemler arasındadır. Saç sıklaştırma yöntemleri arasından seçim yapmanız gerektiğinde ise, kesinlikle bir uzman ile görüşmeli ve saç dökülmesinin sebebini belirleyecek tetkik ve muayeneleri yaptırmalısınız. Çünkü herkesin saç dökülme nedenlerinin farklı olmasının yanı sıra herkes saç dökülmesini farklı seviyelerde yaşar. Bir başkasının uyguladığı yöntem saç dökülmesini engelleyebilir ancak başkasına uygun veya yeterli gelmeyebilir.

Saç Sıklaştırma Yöntemleri

Stres, genetik, çevresel, hormonal veya hastalık gibi etkenlerden dolayı yıpranan ve seyrelen saçlar, tıbbi, kozmetik ve cerrahi yöntemler ile kalınlaştırılır. Farklı saç dökülme türleri olduğu için, bu tedavi öncesinde saç köklerinin durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesinin birbirinden farklı sebepleri vardır ve aynı zamanda saç dökülmesi ve incelmesi için de farklı çözümler vardır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Bitkisel Çözümler

Saç bakım ürünleri, bitkilerin kafa derisine topikal olarak uygulanması ve vitamin bazlı diyetler ile saç dökülmesini önlemek mümkün. Mevsimsel geçişlerden, boyalardan ya da saç şekillendirmelerden zarar gören saçlara, bitkisel ürünleri kullandığınız zaman, kısa çevre koşulları sebebiyle, hafif saç dökülmesinde etkili olduğunu görebilirsiniz. Ancak stres, hormon ve genetikten dolayı dökülen saçlarda bu işlem yeterince fayda etmeyebilir. Saç sıklaştırma yöntemleri için kullanabileceğiniz bitkisel ürünler arasından ise, hindistancevizi yağı, amla yağı, çemen otu tohumu, hibiskus, yeşil çay, biberiye yağı, ginseng yağı ve balık yağı gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Doğal Yöntemler

Saç kalınlaştırma veya saç sıklaştırma için başvuracağınız bir diğer yol da doğal yöntemlerdir. Bu anlamda yoğurt, soğan, kahve ve sarımsak gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Örneğin yoğurt, sağlıklı bir şekilde saç uzamasını kolaylaştırır ve saçın zarar görmesini büyük ölçüde önler. Bunun dışında soğanın da saç kalınlaştırma işlemi için oldukça faydası vardır. Bir yarım soğanın suyunu çıkarıp kafa derinize uyguladıktan sonra bir saate yakın bekleyin ve ardından şampuan ile iyice durulayın. Bu işlemi haftada iki kez deneyerek daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Öte yandan bazı araştırmalar sonucunda kafeinin saçların uzamasını destekleyeceği ortaya çıkmıştır. Hatta kahvenin saç dökülmesini de önleyeceği bilinir.

Saç Mezoterapisi

Her yaş kesimine hitap eden saç mezoterapisi, enjeksiyon içeren medikal bir tedavi yöntemidir. Saç derisine enjekte edilerek uygulanan bu işlem, çeşitli mineral, protein, vitamin ve oliga elementlerden oluşur. Bu işlemdeki amaç; saç köklerini besleyerek güçlendirmek, hücresel metabolizmayı uyarmak, dokuları canlandırmak ve kaliteli ve yoğun saç tellerinin üretilmesini sağlamaktır. Bir kişinin ihtiyacı olan seans sayısına, kişinin saç sayısı analiz edilmesinden sonra karar verilir. Yaklaşık 6-10 seans önerilir, ilk 4 seansı haftada 1, sonrakiler ise 15 günde bir uygulanır.

PRP Tedavisi

PRP, kişinin kendi kanından elde edilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Belirli miktarlarda alınan kan örneği, ilk olarak santrifüj cihazında ayrıştırılır. Kandan ayrılan beyaz kan hücrelerine, trombosit aktivatörler eklenir ve saç köklerini beslemesi adına başın deri altına enjekte edilir. Eğer PRP tedavisi saç sıklaştırma işlemi için uygulanıyorsa, ayda bir kez uygulanır ve en az 3 seans önerilir. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve saçlarda canlanma, parlama, gürleşme ve kalınlaşma sağlar.

Saç Ekimi

Belli bölgelerde saç kaybı yaşamış ve saç seyrekleşmesi şikayeti olan kişilerin başvurduğu yöntem de saç ekimidir. Saç ekimi için bilinmesi gereken önemli iki nokta vardır. Bunlardan birincisi; saç ekiminin saç dökülmesini tamamen durduran bir işlem olmadığıdır. İkincisi ise; saç dökülmesi yoğun bir şekilde yaşanırken, bu uygulamayı yaptırmak iyi sonuçlar vermeyebilir. Saç sıklaştırma için yapılan saç ekimi işleminde; saçların dökülmesi tamamen durmuş, saçların genelinde seyrelme yaşanmış ya da deride saç olmasına rağmen küçük açıklıklar meydana gelmiş olması gerekir. Aynı zamanda saç ekimi işlemlerinde FUE, DHI ve Perkütan yöntemleri kullanılır.

Saç Sıklaştırma Ekim Teknikleri

Kadınlarda Saç Sıklaştırma Ekimi

Saç dökülme problemleri yaşayıp saç sıklaştırma ekimi yapmak isteyen hastaların yalnızca %10-%15’i kadınlardan oluşur. Kadınsı tip saç dökülmesine neden olan etkenler arasında, hamilelik veya menopoz süreci, doğum kontrol ilaçların kullanılması, polikistik over sendromu ve kozmetik kullanımı gibi belirtiler yatıyor. Kadınların saç ekimi yaptırabilmesi için erkeksi tip saç dökülmesi yaşaması gerekir. Saç ekimine karar vermeden önce kadın hastanın kan tahlili yapılır ve kandaki testosteron seviyeleri incelenir. Eğer testosteron seviyesi yüksekse, o zaman bu işlem uygulanır. Kadınlarda en yaygın olarak kullanılan ekim tekniği kalem yöntemidir. İhtiyacı olan greft oranı hesaplanarak donör alanda yer alan saç teli yoğunluğuna bakılır ve ne kadar greft çıkarılması gerektiğine karar verilir. Ayrıca kadınlarda saç ekimi için yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem de traşsız saç ekim tekniğidir.

Erkeklerde Saç Sıklaştırma Ekimi

Erkeklerde genel olarak saçlı derinin arka kısmı yani ense üst kısımlarına saç sıklaştırma ekimi işlemi uygulanır. Bu bölgeden alınan sağlıklı kökler saç folikülleri ile beraber alınır. Mikro saç folikülleri sayesinde ise saç köklerinin çevresindeki saç folikülleri eklendiği alana daha kolay bir şekilde tutunur. Bunun dışında FUE tekniği, DHI saç ekim tekniği, robotik saç ekimi veya kök hücre saç ekimi gibi teknikler de kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç kökleri ölürse ne yapılmalı?

Canlı bir doku olan saçlar, çeşitli sebeplerden dolayı canlılığını kaybederse, saçın yer kapladığı o alanda saç dokusu yok olur. Eğer saç dokusu ölürse de, ne yazık ki yeniden canlanmaz. Bu sebepten dolayı o alana uygun koşullarda uzman kişiler tarafından yapılacak saç nakli en iyi işlemdir.

Sağlıklı ve gür saçlar için hangi besinler tüketilir?

Mandalina, somon, yoğurt, havuç, tarçın, yumurta, yulaf, mercimek, ıspanak ve kuruyemiş (kaju, ceviz, antepfıstığı) gibi besinler daha sağlıklı ve gür saçlar elde etmek için tüketilir.

Saçların çoğalması için ne yapmalı?

Krem içerikli şampuanlar kullanmayın. Dolgunlaştırıcı ürünler kullanın. Saçınızın ayırma şeklini değiştirin. Saçlarınızın uçlarını düzenli olarak temizleyin. Saçlarınıza maske yapmaya çalışın. Sağlıklı bir şekilde beslenin. Saç derisine mutlaka masaj yapın. Saçlarınızı düzenli olarak kestirin, özellikle de kırıklarınızı aldırın. Stres yapmamaya çalışın. Saç şekillendiricileri kullanmayın. Saçlarınıza zeytinyağı gibi bitkisel ürünler sürün. Bakım ürünlerinizi değiştirin. Elma sirkesiyle saç diplerinize masaj yapın. Yumurta ve zeytinyağını karıştırarak saç diplerinize uygulayın. Aloe vera bitkisinin jelini saç derinize masaj yapın.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣