Mevsimsel Saç Dokulmesi Yaşayan Bir Kadın

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsimsel saç dökülmesi, mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan problemlerden biridir. Bu sürece çok fazla engel olunamasa da dökülme sorununun başlaması ile birlikte ufak tedbirler alınarak, sorunun ilerlemesi engellenebilmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlü tutulması saç dökülmelerini engellemede en etkili yöntemdir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Mevsim geçişlerinde yaşanan, her yaş grubunda görülen ve daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan insanlara etki eden geçici saç dökülmeleri mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılmaktadır. Normal şartlarda günlük olarak 50-100 tel arasında saç dökülmesi olabilmektedir. Ancak özellikle mevsim geçişlerinde bu sayı artmaktadır. Bununla birlikte hiçbir şekilde müdahale edilmese bile mevsim geçişi tamamlandığında saç dökülmesi kendiliğinden azalır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Belirtileri

Yaşanan saç dökülmesi probleminin mevsimsel olduğunu söyleyebilmek için şu belirtilerin görülmesi gerekir:

  • Saçların sürekli kıyafetlere dökülmesi,
  • Tarama esnasında tarağın saç telleri ile dolu olması,
  • Banyo esnasında küvette saç birikmesi gibi sorunlarla karşılaştığınız halde mevsimsel saç dökülmesinden söz etmek mümkündür.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bu sorunun ana nedenleri arasında mevsim geçişlerinde yaşanan hormonal değişiklikler yer almaktadır. Bununla birlikte mevsimsel saç dökülmeleri erkeklere oranla kadınlarda daha fazla olmaktadır. Hormonal değişikliklerin yanında stresli bir yaşam tarzı da bu tür saç dökülmelerine zemin hazırlayan faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yaz aylarında deniz tuzu, klor ve güneş ışınları gibi çevresel etmenlere çok fazla maruz kalınması nedeniyle saçlarda dökülme sorunu yaşanabilmektedir. Bunun üzerine sonbahar mevsimine geçişin olması ile birlikte dökülme sorunu yoğunlaşır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Bu tür saç dökülmeleri en çok sonbahar mevsimine girerken yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise, yaz aylarında farklı nedenlere bağlı olarak saçların yıpranmasıdır. Mevsim geçişlerinde yaşanan hormonal değişimlerle birlikte yıpranmış saçlarda yoğun bir dökülme sorunu yaşanır. Yoğun çalışma koşulları, kötü sosyal ilişkiler vb. gibi sebeplere bağlı olarak gelişen stres unsuru da bu problemin daha şiddetli yaşanmasına neden olmaktadır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Mevsimsel saç dökülmesi olan kadınlar özellikle Ekim ve Kasım aylarına girildiği sırada bağışıklık sistemleri düşükse yoğun saç dökülmesi yaşayabilirler. Dökülme sorununun bu aylarda yaşanması halinde mevsimsel olduğu düşünülebilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Saçların mevsimsel dökülmesinin belli bir süresi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Eylül ayında başlayan bir dökülme sorunu, birkaç ay boyunca devam edebilmektedir. Bununla birlikte mevsimsel dökülmeler bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Ancak bu geçiş dönemlerinde genel olarak dökülme sorununun arttığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla belirli dönemlerde artan bu problem mevsimsel saç dökülmesi kavramını ortaya çıkarmıştır.

Saç Dökülmesinin Mevsimsel Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi yılın belirli zamanlarında artmaktadır. Bu zamanlar genel olarak mevsimin değiştiği günlere denk geliyorsa burada mevsimsel bir sorun yaşandığı düşünülebilmektedir. Bununla birlikte daha zayıf saç köklerine ve ince telli saçlara sahip kişilerde özellikle Eylül ve Kasım aylarında dökülme sorunu yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Tedavisi

Sıklıkla yaşanan ve uzun süreli saç dökülmelerinde saçlara uygulanacak bitkisel bakım yağları ile bu sorun en aza indirilebilmektedir. Bununla birlikte kronik saç dökülmesi yaşayan kişiler için prp tedavisi mevcuttur. Hastanın kendi kan plazmasından elde edilen sıvının kafa derisine enjekte edilmesi ile daha güçlü ve dökülme problemi olmayan saçlara sahip olunabilmektedir. Aynı zamanda bazı medikal tedaviler de dökülme sorununa karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda saç sıklaştırma işlemleri içinde uygulanmaktadır.

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesinin azaltılmasında etkili olan FDA onaylı ilaçların uygulanması ile kısa süre içinde seyrelen saçlar yeniden çıkmaya başlamaktadır. Bu tedavide ilaçlar genel olarak dökülmenin yoğun olarak yaşandığı alanlara uygulanmaktadır.

 

Sık Sorulan Sorular

Mevsimsel saç dökülmesi kaç ay sürer?

Bu dermatolojik sağlık sorunu yaklaşık olarak birkaç ay boyunca devam edebilmektedir. Bununla birlikte mevsimsel dökülmeler bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Ancak bu mevsim geçişlerinde saç dökülmesi sorununun arttığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla belirli dönemlerde artan bu problem mevsimsel saç dökülmesi kavramını ortaya çıkarmıştır.

Yazın saç dökülmesi artar mı?

Yaz mevsiminde klorlu veya tuzlu suya maruz kalan ve çok fala güneş ışığı alan saçlarda yıpranma ve dökülme sorunları yoğun olarak yaşanmaktadır. Bunun üzerine değişen hava koşulları ve mevsim geçişleri sonucunda bu sorun artarak devam eder. Yaz ayların dökülmenin daha az yaşanması için haftada en az bir veya iki kez saç bakımı yapmak gerekmektedir.

Saç yenilenir mi?

Saç tellerin kendini beş yılda bir yenileme özellikleri bulunmaktadır. Sağlıklı bir bireyde günde ortalama 100-150 tel arasında saç dökülmesi yaşanması normal sayılmaktadır. Bununla birlikte beş yılda bir kendini yenileyen saçlara uygulanacak olan bitkisel bakımlarla daha güçlü saç tellerine sahip olma şansı artmaktadır.

Bahar gelirken saç dökülmesine nasıl son verebiliriz?

Bu sorunun önüne geçmede en etkili önlem, bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır. Bununla birlikte olabildiğince stresten uzak durmak gerekir. Saçlara haftada iki kere uygulanacak olan düzenli bakımlarla birlikte dökülme problemi büyük ölçüde engellenebilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Doktorları

Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.