Seboreik Dermatit Hastalığı Olan Kişi

Seboreik Dermatit Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Seboreik dermatit, sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Genellikle saç derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, iki kaşın arasında, dış kulak yolunda, kulak arkalarında ve göğüs çevresinde görülmektedir.

Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik dermatit, yorgunluğa, strese, düzensiz beslenmeye, alerjik besinler tüketmeye, hava değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilen ama kesin nedeni belirlenemeyen bir hastalıktır. Yağlı egzama ya da seboreik egzama hastalığı olarak da bilinmektedir. Hayatı boyunca bir kez bu hastalığı geçiren bir insanın, kalan yaşamında hastalığı tekrar etmesi muhtemeldir.

Seboreik dermatit hücrelerin deforme olmasıdır. Ancak bu deformasyon diğer çevre hücrelere sıçramaz. Gland yağ hücreleri olarak bilinen hücrelerin fazla çalışmasına bağlı olarak oluşan bir rahatsızlıktır. En çok saçlarda, yüzün T bölgesinde, göğüs aralığında ve sırtta görülmektedir. Bilimsel çalışmalar, bu yağ hücrelerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak bir mantar oluşumu olduğunu ortaya koymaktadır. Hemen hemen her insan seboreik dermatite yakalanabilir. Ancak kadınlarda daha sık rastlanıldığı görülmüştür. Hastalığın fazla ilerlemesi, hastaların bağışıklık sisteminin güçsüz olduğunu göstermektedir.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Bu hastalığa sahip olan insanlarda, kırmızı renkli lekelenmeler ortaya çıkar. Bu da cilt görüntüsünün bozulmasına neden olur. Özellikle yüzde seboreik dermatit çıkması, kişilerde ciddi estetik kaygılar doğurabilir. Hastalığın insandan insana bulaşmadığı bilinmektedir. Bilimsel çalışmalar, hücreden hücreye sıçrama yapmadığını da ortaya koymuştur. Ancak vücudun belli bir bölgesini tamamen kaplayacak şekilde yayılabilir. Bu yayılma, bulaşma şeklinde değildir. Komşu hücrelerde de belirli bozuklukların ortaya çıkması şeklinde görülür. Ortaya çıktığı bölgeleri kurutan bir hastalık olmasından dolayı, kaşıntı gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Saç derisinde ortaya çıkması, seboreik dermatit saç dökülmesi rahatsızlığına neden olabilir. Hastalığın ilerleyişi, hastanın bağışıklık sistemi gücüne bağlıdır.

Seboreik Dermatit Tedavisi

Hastalığın tedavisinde çeşitli kremler ve haplar kullanılır. Vücuttaki sebum seviyesinin kontrol edilmesi büyük önem taşır. Hastalığın yakıcı etkisini azaltacak ilaçlar doktorlar tarafından verilmektedir. Tedavi aşamasında bol bol su içmek çok önemlidir. Bu hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyen belirli yiyeceklerden ve içeceklerden söz edilir. Seboreik dermatiti bulunan hastaların aşağıdaki besinleri tüketirken dikkatli olması gerekmektedir:

  • Yumurta
  • Deniz ürünleri
  • Çikolata
  • Soda
  • Buğday
  • Çilek
  • Süt
  • Domates
  • Mısır
  • Turunçgiller

Bu gıdalar alerjik reaksiyonlar geliştirmeleriyle ünlü gıdalardır ve bu hastalığa da neden olabileceği düşünülmektedir. Henüz bilimsel olarak net kanıtlar ortaya konmamış olsa da doktorlar, seboreik dermatit hastalarının bu gıdalardan olabildiğince uzak durmasını tavsiye ederler. Bu hastalık 3 yaş grubundaki çocuklarda da sık sık görülebilmektedir. Kafada çıkan türüne konak adı verilmiştir. Ancak bebeklerde bu hastalığın, başka hastalıklarla da karıştırıldığı gözlemlenir. Tedavi edilebilen ve korkulmaması gereken bir hastalıktır. Ancak tedavisi bittikten belli bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilen bir hastalık olması, hastanın bundan sonraki yaşamında bir takım değişiklikler yapması gerektiğini gösterir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın teşhisi için herhangi bir test yaptırmaya gerek bulunmamaktadır. Hastaların şikayetleri ve doktor muayenesiyle tanı koymak mümkündür. Ancak doktorunuz, seboreik dermatite eşlik eden bir rahatsızlıktan şüphelenirse, çeşitli kan, idrar ya da alerji testleri isteyebilir. Tedavi edilemeye bir seboreik dermatit ile karşı karşıya kalınması halinde, doktorunuz cilt biyopsisi yapmak gerektiğini söyleyebilir.

Sonuç

İyileşme ve yeniden alevlenme süreçleriyle kendisini gösteren bu hastalığın mutlak tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür. Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji (Cilt Hastalıkları) bölümü uzman dermatologları, uygun cilt bakımı rutininizi ve tedavi sürecinizi planlayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Seboreik dermatit neden azar?

Yorgunluk, stres, düzensiz beslenme, alerjenik besinler ve değişen hava durumu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Seboreik dermatit hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır?

B6 vitamini, cilt sağlığı için gereken kolajen üretimine yardımcı olur ve bunun eksikliği kırmızı ve kaşıntılı cildin yani seboreik dermatit hastalığının oluşumuna neden olur.

Seboreik dermatit nasıl anlaşılır?

Kişiden kişiye göre farklılık gösteren bu hastalığın belirtileri arasında; kafa derisinde, kaşlarda ya da sakalda kepeklenme, kafa derisinde, yüzde, koltuk altlarında ve meme altlarında sarımsı ve beyazımsı kabuklanma yer alır.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Bölümü Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.