Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi yaşayan adam

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi

Seboreik dermatit (yağlı egzama) dikkate alınması gereken bir cilt hastalığıdır ve vücudun her yerinde ortaya çıkabildiği gibi, saçlı deride de görülebilir. Saç dökülmelerinin geneli incelendiğinde, en büyük sebeplerin genetik yapı, demir eksikliği, guatr, hamilelik, mantar ve stres gibi nedenlerin olduğu bilinmektedir. Öte yandan en az karşılaşılan nedenlerden birisi olsa da, seboreik dermatit saç dökülmesi konusunda önlemlerin alınması gerekir. Peki, seboreik dermatit saç dökülmesi durdurma yöntemleri nelerdir? Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji (Deri Hastalıkları) bölümü uzman hekimleri, saçta seboreik dermatit tedavisi hakkında merak edilenleri anlattılar.

Peki, seboreik dermatit kalıcı saç dökülmesi yapar mı? Seboreik dermatit saç dökülmesi, kıl köklerinin dibinde iltihap ve mantar oluşumuyla ortaya çıkar. Bu da, oluşan saç dökülmesinin kalıcı olmasına neden olur. Dökülmeden sonra yapılabilecek tek seboreik dermatit saç tedavisi, saç ekimidir. En sık karşılaşılan cilt hastalığı olan seboreik dermatitin saç döktüğüne yönelik kesin ve net bilgiler henüz tam olarak bulunamamıştır. Ancak hastaların büyük bölümü, saç dökülmesinin seboreik dermatittin şikayetleriyle birlikte arttığını söylemektedir.

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi Nedenleri

Seboreik dermatitle birlikte en çok karşılaşılan mantar türü, maleezia furfur isimli mantardır. Hem bu mantarın hem de genel olarak hastalığın tedavisinde uygulanan kortizon içerikli emovate, dermovate gibi kremler, saç köklerinin incelmesine, yeterince beslenememesine ve sonuç olarak da saçların dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden bu tarz solüsyonların uzun süreler kullanmaya devam edilmemesi tavsiye edilir. Solüsyonların en doğru kullanım sürelerini doktorlar hastalarına anlatırlar.

Genel olarak seboreik dermatit saç dökülmesi nedenleri şu şekildedir:

  • Hastalığın saç köklerine zarar vermesi
  • Aşırı kaşımanın saç köklerini hasara uğratması
  • Saçta oluşan aşırı yağlanmanın ve kepeğin saç köklerinin genel sağlığını azaltması
  • Cildin zayıflamasına bağlı olarak saç derisinin mikroplara açık hale gelmesi
  • Mantarların saç köklerini öldürmesi

Yağlı egzama olarak da bilinen bu hastalığın saç köklerine vereceği zararı engellemek adına, tedavide geç kalınmaması gerekir. Doğru tedavi uygulandıktan sonra, hastalığın tekrar etmemesi için climbazol içeren şampuanlar hastalara verilir. Climbazol içeren şampuanlar, saç derisinde oluşabilecek mantarları etkili biçimde öldürür. Bu yüzden bu tarz şampuanların kullanımıyla etkili sonuçlar alınması beklenir. Ancak beklenen sonuçlar alınamazsa, doktorlar hastalarına çeşitli solüsyonlar da vereceklerdir.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Yağlı egzamanın en sık görülen belirtisi kaşıntı ve kepektir. Kepek, pul pul deri dökülmesi şeklinde kendisini gösterir. Hastalar saçlarını kaşıdıkları zaman, açık sarı ve beyaz renkli kepekler omuzlara dökülmeye başlar. Saç derisinde tahriş, kızarıklık ve yaralar oluşmaya başlar. Saç dökülmesinin hızlandığı gözlemlenir.

Saç Ekimi Sonrası Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi

Saç ekimi yaptıranlarda ortaya çıkan seboreik dermatit, bilinen halinde değildir. Daha çok saç derisinin ekim esnasında fazla yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Özünde cildin verdiği bir tepkidir ve bir süre sonra kendi kendine iyileşir. Kızarıklık, kepek ve kaşıntı gibi belirtiler görülmesi doğaldır. Ancak bu belirtiler nedeniyle seboreik dermatit teşhisi koymak, genellikle yanlıştır. Saç ekimi sonrasında ortaya çıkan ve seboreik dermatit sanılan rahatsızlık, özünde farklı bir vücut reaksiyonudur.

Öte yandan bazı insanlar, yağlı egzama geçirirken saç ekimi yaptırıp yaptıramayacaklarını merak ederler. Hastalığın alevlenme döneminde saç ekimi yaptırmak doğru değildir. Önce tedavinin uygulanması ve hastalığın kontrol altına alınması gerekmektedir. Seboreik dermatite bağlı semptomların tamamen ortadan kalkmasıyla saç ekimi yapılabilir. Bu hastalık doğal saç köklerine bile ciddi zararlar verebilirken, yeni ekilen savunmasız saç köklerini kolaylıkla öldürebilir. Saç ekimi sonrası kabuklanma yazımızdan, saç ekiminden sonra yaşanan durumu detaylarıyla inceleeybilirsiniz.

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi Tedavisi

Seboreik dermatitin tespit edildiği hastaların yüzde 80 gibi büyük bir bölümünde mantar da tespit edilir. Hastalığın kesin sebebinin mantar oluşumu olduğu her ne kadar söylenemese de, mantarla mücadelenin seboreik dermatit saç dökülmesi durdurma açısından başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Bu yüzden doktorlar, hastalarına mantar önleyici şampuanlar reçete ederler. Aynı zamanda hastanın saçındaki kepeğin erimesi için çeşitli solüsyonlar da verilebilir.

Saçlı deride seboreik dermatit tedavisi için üretilen şampuanların büyük bölümü, temizlikten ziyade mantar öldürmeye odaklıdır. Bu yüzden haftada en fazla 2 kez kullanılması tavsiye edilir. Haftada 2 kez kullanmak bile hastaların rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir. Bu yüzden hastaların, climbazol içeren kaliteli günlük şampuanları tercin etmeleri gerekmektedir. Böylece günlük kullanım dahi hastayı rahatsız etmezken, hastalığın önüne geçmek de mümkün hale gelir. Öte yandan hastalık tedavi edilmiş ve geçmişse bile, tekrar etmemesi açısından faydalı olur.

İlk evrelerde ve orta seviyelerde seboreik dermatit geçiren hastalarda şampuan tedavisi yeterli olmaktadır. Fakat, semptomları ağırlaşmış hastalarda çeşitli kremler de tedaviye eklenmelidir. Bu solüsyonlar genellikle kortizon içermektedir. Ancak kortizon da çeşitli yan etkileri bulunan bir maddedir. Bu yüzden bitkisel kortizon içermekte olan kremleri tercih etmek çok daha yararlı olacaktır.

Sonuç

Seboreik dermatitin ilk ve orta evrelerde şampuanla tedavisi mümkündür. Tekrar edebilen bir hastalık olmasından dolayı, içerisinde az miktarda climbazol bulunan günlük şampuan kullanımı, hastalığın tekrar etme sıklığını bir hayli azaltacaktır. İleri seviyeye gelmiş hastalarda, tedaviye solüsyonlar da eklenmelidir. Ancak bu solüsyonların kullanımına dikkat edilmeli ve tedavinin tamamlanmasıyla kullanımı kesilmelidir. Genel olarak bu tedavi yöntemlerinin doğru uygulanmasıyla, hastalığın iyileşmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesi mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Seboreik dermatit saç dökülmesi neden olur?

Seboreik dermatit saç dökülmesine neden olan bir mantar türüdür. Malassezia furfur isimli mantarın tedavisinde kortizon içeren kremler ve solüsyonlar kullanılabilmektedir.

Seboreik dermatit saç köklerine zarar verir mi?

Yağlı egzama nedeniyle yeterince beslenemeyen saç köklerinde zamanla kalıcı dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle hastalığın fark edilmesiyle geç kalmadan egzama tedavisi uygulanmalıdır.

Yağlı egzama tedavi  edilebilir mi ?

Evet, yağlı egzama tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi sonrası tekrar ortaya çıkma ihtimali olduğu için doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmanız önemlidir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji Bölümü Doktorlarımız

Deri ve cilt hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.