Tms Tedavisi Kalıcı mıdır?

tms tedavisi kalıcı mıdır

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tms Tedavisi Kalıcı mıdır? sorusu, transkraniyal manyetik uyarım tedavisi yaptıracak hastalar tarafından merak edilmektedir. Tedavi sonucunun kalıcı olup olmadığı ve daha fazlası hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

TMS Nedir?

İlaçla tedavisi sağlanamayan veya ilaçların yan etkisini fazlasıyla hisseden kişilerde tms tedavisi sıklıkla tercih edilmektedir. Manyetik uyarım tedavisi, beyin stimülasyonu uygulanarak yapılan bir tedavidir. Hastanın duygularını düzenlemeye yardımcı olmak için yapılan güvenli bir uygulamadır.

Uygulamanın yan etki içermemesi ve ameliyat içermemesi sebebiyle tercih edilmektedir. Depresyon, anksiyete ve benzeri durumların uzun sürede tedavisi sağlanamadığı takdirde, transkranial manyetik stimülasyon uygulaması tercih edilebilir. Ancak, uygulamayı ilk defa yaptıracak kişiler tms tedavisi kalıcı mıdır? sorusunun cevabını arıyor olabilir. Dilerseniz, detaylar için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

TMS Nasıl Çalışır?

Depresyonun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda depresyonlu kişilerin beyin taramaları, beynin duygudurum düzenlemesiyle ilgili bölgelerinde düşük aktivite olduğunu ortaya koymaktadır. TMS, beyni etkin bir şekilde “sıfırlayarak” ve depresyon semptomlarını azaltarak bu bölgeleri uyarmaya yardımcı olur.

TMS tedavi süreci, hastanın kafasına hafifçe küçük bir elektromanyetik bobin yerleştirmeyi içerir. Manyetik darbeler daha sonra oradaki sinir hücrelerini uyarmak için beynin belirli bir bölgesine iletilir. Bu manyetik darbeler, bir MRI makinesinde kullanılanlarla aynı tip ve güçtedir. Tamamen güvenliler ve prosedür ağrısız, invaziv olmayan ve ilaçsız yapılabilmesi ile oldukça avantajlıdır.  Tedavi seansları 30 ila 40 dakika sürer ve 4 ila 6 hafta boyunca haftada 5 kez yapılmalıdır.

Bazı hastalar birkaç seansta olumlu ruh hali değişiklikleri yaşamaya başlar. Bununla birlikte, optimum faydayı sağlamanın en iyi yolunun, TMS doktorunun önerdiği şekilde tam tedavi sürecini tamamlamak olduğunu unutmamak önemlidir.

TMS Etkileri Ne Kadar Sürer?

Depresyon karmaşık bir durumdur ve depresyona sebep olan durum her zaman tam olarak bilinmemektedir. Majör depresyonun gelişimine katkıda bulunabilecek bir dizi faktören bahsedilebilir. Bunlar arasında genetik güvenlik açığı, ciddi yaşam stresleri, uyuşturucu ve alkol kullanımı, tıbbi durumlar ve diğer faktörler sayılabilir. Herkes farklıdır ve depresyon genellikle kişinin beyin fonksiyonlarını değiştiren faktörlerin bir kombinasyonudur.

Her kişinin depresyonunu etkileyen çeşitli faktörler nedeniyle, TMS sonuçlarının ne kadar süreceği konusunda kesin bir cevap yoktur. Tam tedavi sürecini tamamlayan hastaların çoğu, semptomlarında altı aydan bir yıla kadar veya daha uzun süre iyileşme yaşar.

Bazı durumlarda, TMS‘nin ilaçla birlikte kullanıldığında en etkili olduğu kanıtlanmıştır. İlaçla tedaviden istenilen sonuçlar alınamadığı durumlarda manyetik uyarım tedavisi için nöroloji uzmanları ile görüşebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, tms tedavisi kalıcı mıdır? sorusu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣