TMS: Nedir? Nasıl Yapılır?

TMS yapılan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

TMS Nedir? sorusu, tüm merak edilenleri ve fazlası ile makale içeriğimizde sizlerle… TMS veya rTMS olarak bilinen transkraniyal manyetik stimülasyon, ilaçlarla düzelmeyen depresyonu olan kişiler için güvenli ve invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir.

TMS Nedir?

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), birçok nörolojik bozukluğun tanı ve tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Tekrarlayan TMS (rTMS); inme, depresyon, Parkinson hastalığı, epilepsi, ağrı ve migren gibi çeşitli ciddi patolojik durumları tedavi etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. 20 yılı aşkın bir süredir depresyon, anksiyete ve diğer bozuklukların tedavisi için araştırılmış ve kullanılmıştır. Çoğu araştırma, depresyon tedavisi olarak TMS üzerinde olmuştur ve 2008’den beri ilaca dirençli depresyon tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.

Her rTMS seansı yaklaşık 40 dakikadır ve sedasyon veya anestezi gerektirmez; hasta tamamen uyanıktır. Ayakta tedavi prosedürü olduğu için, hasta herhangi bir kısıtlama olmaksızın tedaviye gidip gelebilir. Yaklaşık bir el büyüklüğünde bir elektromanyetik bobin, kafa derisinin ön kısmına karşı, beynin duygudurum düzenleme ve depresyonla ilgili bir alanı üzerinde tutulur. Bobin üzerinden kısa elektromanyetik darbeler verilir. Manyetik darbeler, beynin hedeflenen bölgesindeki sinir hücrelerini uyaran küçük elektrik akımlarına neden olur; manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasıyla yaklaşık olarak aynı güçtedirler.

Derin Transkraniyal Manyetik Uyarım (dTMS)

Derin transkranial manyetik stimülasyon (dTMU), daha büyük, daha derin beyin bölgelerini uyarmanın bir yöntemidir.

 • TMS yöntemi, kafatası yüzeyinin yaklaşık 4 santimetre altına ulaşan özel bobinler kullanır. H bobinleri olarak adlandırılan bunlar, farklı beyin bölgelerini hedeflemek için tasarlanmıştır; örneğin, H1 sarmalını kullanan dTMS, başka herhangi bir tedavi türüyle düzelmeyen depresyon için FDA tarafından onaylanmıştır. dTMS ayrıca yakın zamanda OKB tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır. Bu nedenle depresyon tedavisinde kullanılabilen onaylı uygulamalar arasında yer almaktadır.
 • Bir dTMS oturumu sırasında kişi, MRI taramalarındakine benzer kısa manyetik alanlar oluşturan yastıklı bir kask takar. Bu, çok az yan etkisi olan bir ayakta tedavi prosedürüdür ve anestezi gerektirmez veya hafıza kaybına neden olmaz. 20 dakikalık her günlük seans dört ila altı hafta arasında gerçekleşir. Bu işlemi yaptıran kişiler hemen sonrasında normal faaliyetlerine devam edebilirler. TMS’nin sizin için doğru tedavi olup olmadığını öğrenmek için terapistiniz, doktorunuz veya diğer akıl sağlığı tedavi sağlayıcınızla konuşun. Sigortanız bu tedavi için geri ödeme sağlayabilir.

TMS Tedavisinde Ne Olur?

TMS Nedir? sorusu hakkında meak edilenlerin yanı sıra, tms nasıl uygulanır da merak ediliyor. manyetik darbeler kullandığından, tedaviye başlamadan önce hastalardan manyetik duyarlı nesneleri (mücevher, kredi kartı gibi) çıkarmaları istenir. rTMS, bir MRI makinesine çok benzer şekilde her darbede yüksek bir tıklama sesi ürettiğinden, hastaların rahatlıkları ve işitme koruması için tedavi sırasında kulak tıkaçları takmaları gerekir. Hastalar, rTMS’nin her seansı sırasında oturur.

İlk rTMS seansı sırasında, TMS bobininin hastanın kafasına uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olmak için birkaç ölçüm yapılır. Bu yapıldıktan sonra, TMS bobini hastanın kafa derisine asılır. TMS doktoru daha sonra birkaç kısa darbe uygulayarak hastanın motor eşiğini ölçer. Motor eşiği, hastanın başparmağının seğirmesini sağlamak için gereken minimum güç miktarıdır ve kişiden kişiye değişir. Motor eşiğini ölçmek, doktorun tedavi ayarlarını kişiselleştirmesine ve beyin hücrelerini uyarmak için gereken enerji miktarını belirlemesine yardımcı olur.

Motor eşiği belirlendikten sonra, bobin hastanın beyninin ön bölgesinin üzerinde duracak şekilde ileri götürülür. Ardından tedaviye başlanır. Tedavi sırasında hastalar bir dizi tıklama sesi duyacak ve tedavi bobininin altında bir dokunma hissi duyacaktır.

TMS sırasında şunları bekleyebilirsiniz;

 1. Teknisyeniniz, manyetik darbelerin tıklama sesini en aza indirmek için kulak tıkacı takmanızı sağlayacaktır. Seni rahat bir koltuğa oturtacaklar. Genel anesteziye ihtiyacınız olmayacak ve tedavi boyunca uyanık olacaksınız.
 2. İlk seansınızsa, teknisyeniniz manyetik bobini nereye yerleştireceğinizi belirlemek için başınızı ölçecektir. Ayrıca TMS makinesindeki ayarları kişiselleştirmek için başka ölçümler de yapacaklardır.
 3. Teknisyeniniz bobini beyninizin ön bölgesinin üzerine yerleştirecektir. Ardından tedaviye başlayacaklar.
 4. Manyetik darbeler serbest bırakılırken bir tıklama sesi duyacaksınız. Ayrıca manyetik bobinin altında bir vurma veya vurma hissi de hissedeceksiniz.
 5. Tedavi 30 ila 60 dakika sürebilir. İşlemden sonra kendinizi eve bırakabilir ve normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Prosedürü yaklaşık 4 ila 6 hafta boyunca haftada 5 gün tekrarlamanız gerekecektir. Tedavinizin tam uzunluğu, yanıtınıza ve özel durumunuza bağlıdır. Motor eşiği her tedavide kontrol edilmez, ancak örneğin ilaçtaki bir değişiklik nedeniyle değişmiş olabileceğine dair bir endişe varsa yeniden değerlendirilebilir. TMS nedir? sorusu kadar, tms uygulamasının süreside merak edilen durumlardan biridir. Detaylar için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

TMS Uygulaması Ne Kadar Sürer?

rTMS terapisi bir dizi tedavi seansını içerir. Tedavi seanslarının uzunluğu, kullanılan TMS bobinine ve verilen atım sayısına bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak yaklaşık 30 – 40 dakika sürer. Hastalar haftada 5 gün TMS alırlar. Tipik bir rTMS kursu 4 ila 6 haftadır. Ancak bu, kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişebilir.

TMS Tedavisi İçin Hastaneye Yatmam Gerekiyor mu?

Transkraniyal manyetik uyarım tedavisi, herhangi bir sedasyon veya genel anestezi gerektirmez, bu nedenle hastalar tedavi sırasında tamamen uyanık ve bilinçlidir. “İyileşme süresi” yoktur, bu nedenle hastalar daha sonra eve gidebilir ve normal aktivitelerine dönebilir.

TMS’nin Yan Etkileri Nelerdir?

rTMS iyi tolere edilir ve birkaç yan etki ile ilişkilidir ve hastaların yalnızca küçük bir yüzdesi bunlardan dolayı tedaviyi bırakmaktadır. rTMS ile tedavi edilen hastaların yaklaşık yarısında bildirilen en yaygın yan etki baş ağrılarıdır. Bunlar hafiftir ve genellikle tedavi süresince azalır. Bu baş ağrılarını tedavi etmek için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Hastaların yaklaşık üçte biri, rTMS darbeleri ile ağrılı kafa derisi hissi veya yüz seğirmesi yaşayabilir. Rahatsızlığı azaltmak için bobin konumlandırma ve stimülasyon ayarlarında hemen ayarlamalar yapılabilse de, bunlar da tedavi süresince azalma eğilimindedir. TMS makinesi yüksek ses çıkarır ve bu nedenle kulak tıkaçları hastaya tedavi sırasında kullanması için verilir. Bununla birlikte, bazı hastalar tedaviden hemen sonra işitme problemlerinden şikayet edebilirler. Tedavi sırasında kulak tıkaçları takılırsa bu etkilerin kalıcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

TMS tedavisi; gastrointestinal rahatsızlık, ağız kuruluğu, cinsel işlev bozukluğu, kilo alımı veya sedasyon gibi antidepresan ilaçların neden olduğu yan etkilerin çoğuyla ilişkilendirilmemiştir. rTMS’nin en ciddi riski oluşabilecek nöbetlerdir. Ancak nöbet geçirme riski son derece düşük olmaktadır. TMS güvenli bir prosedür olmakla birlikte, yeni bir tedavi olduğu için şu anda fark edilmeyen öngörülemeyen risklerin olabileceğini belirtmek önemlidir.

Kimler rTMS Tedavisi Alamaz?

Kafalarında herhangi bir türde çıkarılamayan metal (diş telleri veya diş dolguları hariç) olan hastalara rTMS uygulanmamalıdır. Bu kurala uyulmaması, nesnenin ısınmasına, hareket etmesine veya arızalanmasına neden olabilir ve ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir. Aşağıdakiler, bir hastanın rTMS almasını engelleyebilecek metal implantların bir listesidir:

 • Anevrizma klipleri veya bobinleri
 • Boyun veya beyindeki stentler
 • Derin beyin uyarıcıları
 • Beyin aktivitesini izlemek için elektrotlar
 • Kulaklarınıza ve gözlerinize metalik implantlar
 • Kafanın içinde veya yakınında şarapnel veya mermi parçaları
 • Metalik veya manyetik duyarlı mürekkepli yüz dövmeleri
 • Kafanın içine veya yakınına implante edilen diğer metal cihazlar veya nesneler

Tmu Tedavisi Fiyat Ortalaması

TMU tedavisi fiyat, uygulamanın faydalanılacağı tıp alanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Tms tedavisi olan hastaneler arasında bulunan Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde uygulama yapılacak alana göre fiyatlar değişmektedir. Yanlış bilgilendirme yapılmaması adına tms tedavisi fiyat bilgilendirmesi için 0216 574 10 00 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyton ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣