Tortikolis Hastaları İçin Fizik Tedavi Önemi- yatarak gülümseyen bebek

Tortikolis Hastaları İçin Fizik Tedavi Önemi

Eğri boyun hastalığı (torticollis), boyun ve başın yan taraflardan birine doğru eğriliği ya da çarpıklığı olarak tanımlanabilen bir hastalıktır. En çok karşılaşılan sebebi, sternokleidomastoideus kasının bir taraftan kısa olmasıdır. Bu da müsküler tortikollise neden olarak boyun eğriliği hastalığı yapar. Bu hastalığın tedavisinde fizik tedavi çok önemli bir yer tutmaktadır.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Tortikolis Belirtileri

Tortikolis hem bebeklerde hem yetişkinlerde oluşabilmektedir. Bu hastalığa sahip kişiler boyun eğriliğine bağlı olarak gün içerisinde devamlı ağrı çekerler. Gündelik görevlerini yerine getiremezler. Bebeklerde kolay tedavi edilebilen bu rahatsızlık, yetişkinler için kabusa dönüşebilmektedir.

Diğer taraftan bilinmelidir ki, bu hastalık belirtilerini yavaş yavaş gösterir. Tortikolisin genel belirtileri şunlardır:

  • Başı normal şekilde hareket ettirememe
  • Bir omuzun diğer omuzdan daha yukarıda durması
  • Çenenin bir tarafa eğilmesi
  • Baş ağrısı
  • Boyun sertliği
  • Şişmiş boyun kasları

Tortikolis ve Fizik Tedavi

Bu hastalıkta erken tedavi çok önemlidir. Erkenden fizik tedavi alan ve evde düzenli olarak tedavisine devam edilen çocuklarda daha iyi sonuçlar almaktadır. Çeşitli araştırmalar sonucunda  2-4 ay arası fizik tedaviye başlayan bebeklerde en iyi sonuçlar alınır. Erken tedaviye başlanması ile tedavi süreci kısalmaktadır. Örneğin doğuştan tortikolis ile doğan bir bebek 2. ayda tedaviye başlarsa tedavi süresi 4-6 hafta kısalmış olur.

Doğumsal olarak oluşan tortikolliste, etkilenen kasın kısalmasının önlenmesi ve başın uygun pozisyonda tutulması ile ileride oluşabilecek şekil bozukluklarının önüne geçilebilir. Doğru fizik tedavi hizmetleri ile çocuklar, başlarını ve boyunlarını her yöne hareket ettirmek için yeteneklerini geliştirmektedir. Diğer taraftan tortikolis, boyun kaslarının sıkılığından da kaynaklandığı için, uzman bir fizyoterapist çocuğun kaslarını başarılı şekilde gevşetebilir. Ayrıca doğumsal olarak oluşan tortikoliste, fizik tedavi sadece kasların gerginliğini gidermez. Aynı zamanda boynun karşı tarafındaki hareketliliğin azalmasına yol açacak zayıflığı da giderir. Fizik tedavi seanslarında çocukların herhangi bir pozisyonda çevresine bakma yetenekleri, boyun kaslarını güçlendirici egzersizler ile geliştirilmektedir.

Bu hastalığa sahip çocuklarda aile çok önemli bir paya sahiptir. Tedavide aile tarafından uygulanan pozisyonlama ve egzersizler, iyileşme açısından önemli bir yer tutar. Bu nedenle tedaviye ailenin eğitimi de hail edilmektedir. Nitelikli fizik tedavi seanslarında, ebeveynlere de eğitim verilmektedir. Bunun sonucunda ebeveynler, çocuğun kafa duruşunun düzelmesine yardımcı olmak ayrıca baş ve boyun hizasını iyileştirmek için çocuklarına yardımcı olabilir.

Ek olarak belirtilmelidir ki, tedavide gecikildiği veya tedavi uygun şekilde yapılmadığında kasta kalıcı kısalma ve yüzde ilerleyici asimetri gelişir. Bu durum ise cerrahi tedavileri şart kılmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca erken fizik tedaviye başlanmalıdır ve uzman bir fizyoterapist tercih edilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Bebeklerde boyun eğriliği? 

Bu durum tortikolis olarak adlandırılmaktadır. Boyun ve başın yan taraflardan birine doğru eğriliği ya da çarpıklığı durumudur.

Boyun kemiği eğriliği neden olur?

Boyunda oluşan kireçlenme ve soğuk havalara bağlı olarak eğrilik meydana gelebilir. Boyun kısmında oluşan ani bir travma, disk hastalığı ve eğrilik yaşayanlarda da bu durum görülmektedir.

Bebeklerde boyun eğriliği belirtileri?

Başı normal şekilde hareket ettirememe, boyun sertliği, bir omuzun diğer omuzdan daha yukarıda durması, şişmiş boyun kasları tortikolis belirtilerindendir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.