Vitrektomi Nedir? Hangi Sorunları Tedavi Eder? 

Vitrektomi Nedir? Hangi Sorunları Tedavi Eder? - göz kanaması olan göz

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vitrektomi günümüz göz cerrahisinde,  gözün içinde oluşan kötü damarları ve yırtıkları aynı anda iyileştirebilen bir cerrahi yöntemdir. Körlüğün önüne geçme konusunda oldukça etkili olan bu yöntem birçok göz sorununu başarılı şekilde tedavi etmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Vitrektomi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Vitrektomi Nedir?

Vitrektomi, gözün arka kısmında bulunan geniş alandaki boşluğu dolduran vitreus isimli saydam ve jölemsi sıvıyı, bulunduğu yerden ayırıp boşaltma, temizleme işlemidir. Vitreus, gözü anatomik olarak bir bütün şeklinde tutan sıvıdır. Asıl görme işlevini sağlayan, sinirsel iletileri beyne gönderen de yine bu sıvının bulunduğu kısımdır.  Vitreus sıvısının boşaltılması, vitreoretinal cerraha retinaya ve onda oluşan patolojilere ulaşma imkanı sağlamaktadır. Sıvı boşaltıldıktan sonra aynı sıvı tekrar oluşmaz. Diğer taraftan ameliyat sonrasında göz içinde sıvı, hava, gaz veya silikon bırakılmaktadır ve gözün kendi içerisinde ürettiği sıvı zamanla göz içinde bırakılan maddenin yerini almaktadır. Sıvı boşaltıldıktan sonra yerini hümör aköz doldurmaktadır. Bu cerrahi yöntem ile tedavi edilemeyeceği düşünülen birçok hastalık tedavi edilmektedir. Bununla beraber körlüğün önüne geçilmektedir.

Vitrektomi Nasıl Yapılır?

Bu cerrahi işlem gözün arka kısmında gerçekleştirilir. Lokal veya genel anestezi kullanılmaktadır. Öncelikle göz bebeğinin biraz gerisinden 1 mm’den küçük kesiler ile girilir. Buradan gözün arka kısmındaki vitreus sıvısı temizlenir, boşaltılır. Bu sayede birçok göz problemi çözülmektedir. Bu işlem genelde dikişsiz tamamlanmaktadır.

Vitrektomi Hangi Hastalıklarda Tercih Edilmektedir?

 • Özellikle şeker hastalarında oluşan göz sorunlarında,

 • Göz yaralanmalarında,

 • Göze alınan sert darbeler sonucu oluşan sorunlarda,

 • Göz içi kanamalarında,

 • Göz içine yabancı cisim girmesi durumunda,

 • Görme noktasının üzerini örten epiretinal membran denilen zarda sorun yaşayan hastalarda,

 • Görme noktasında delik oluşan maküler hole hastalarında,

 • Göz içi yırtığa sahip olan hastalarda,

 • Katarakt cerrahisi sonrası oluşan problemlerde bu cerrahi yönteminden faydalanılır.

Körlüğün Önüne Geçmek Mümkün

Vitrektomi yeni yeni kullanılmaya başlanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntem bulunmadan önce birçok göz hastalığı tedavi edilemez ve sonucunda körlük ile karşı karşıya kalınırdı. Bu yöntemin bulunması ile birçok göz sorunu başarılı şekilde çözülmeye başlandı.

Özellikle göz içine yabancı cisim girmesi, göz içi ciddi enfeksiyonları, retina yırtığı ve dekolmanı tedavi edilmediği takdirde kısa süre içerisinde körlüğe sebep olmaktadır. Vitrektomi ise işte bu tarz durumların yol açacağı riskleri engeller ve birçok göz sorununu tedavi etmeye yardımcı olur.

Vitrektomi Riskleri

Bu ameliyat türü oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Diğer taraftan elbette bir takım riskleri barındırır. Bu riskler ile nadiren karşılaşılmaktadır.

 • Göz içi kanama

 • Göz enfeksiyonu

 • Katarakt gelişimi (en sık görülen)

 • Göz içi basınç yükselmesi

 • Retinada ışık hasarı

 • Retinada yırtık

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra göz 24 saat kesinlikle kapalı kalmalıdır.

İşlem yapılan göze 7 gün boyunca hiçbir şekilde sıvı değmemelidir.

Göz 2 hafta boyunca silinmemelidir, göze dokunulmamalıdır.

Doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasında doktorunuzun belirttiği şekilde bir yatış pozisyonu seçilmelidir.

Vitrektomi Ameliyatında Göze Gaz Verildiyse Şunlara Dikkat Edin

Sıvı boşaltıldıktan sonra göze gaz verildiyse, ameliyattan sonra görme oranı biraz azalır. Bu 2-6 hafta arası sürmektedir. Bu sebeple göze gaz verilen kişilerde ameliyat sonrası ilk bir buçuk ay uçağa binilmesi, araba kullanılması yasaktır. Diğer taraftan bu ameliyat sonrasında anestezi alarak başka bir ameliyat olması gereken kişiler mutlaka gözde gaz bulunduğunu doktoruna bildirmelidir.

Vitrektomi Ameliyatında Silikon Bırakıldıysa Şunlara Dikkat Edin

Bazen bazı ameliyatlarda bilinçli olarak göz içerisine silikon bırakılmaktadır. Bırakılan bu silikon en az 3, en çok 6 ay göz içinde kalmaktadır. Maksimum 6 ay sonra silikon çıkarılır çünkü sikilon bir süre sonra sütleşir yani bozulabilir. Bu durumda göze zarar vermeye başlar. Göz tansiyonuna sebep olabilir. Bu sebeple silikon mutlaka maksimum 6 ay sonra ikinci bir ameliyat ile çıkartılmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Vitrektomi ameliyatı?

Lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Gözün arka kısmında bulunan geniş alandaki boşluğu dolduran vitreus isimli saydam ve jölemsi sıvıyı, bulunduğu yerden ayırıp boşaltma, temizleme işlemidir.

Vitrektomi ne işe yarar?

Özellikle göz için kanama ve enfeksiyonlarında, göze yabancı cisim girmesi durumlarında ve katarakt sonrası oluşan sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında birçok ciddi göz sorununun tedavisinde önemli rol oynar ve kalıcı göz hasarlarının, körlüğün önüne geçer.

Vitrektomi ameliyatı riskleri?

En sık karşılaşılan risk katarakt oluşumudur. Diğer riskler (göz içi kanama, göz içi enfeksiyon, retinada ışık hasarı ve yırtık) ile oldukça az karşılaşılmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣