Sarı Nokta Etkili Tedavisi

Sarı Nokta Etkili Tedavisi- sarı nokta hastalığına sahip göz

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sarı nokta (Makula Dejenerasyonu) ciddi bir görme sorunudur. Tedavi edilmediği takdirde %95 görme kaybına sebep olmaktadır. Yüksek görme kaybı körlük olarak da değerlendirilmektedir. Çünkü sarı nokta hastalığı ilerlemiş olan kişiler, baktıkları nesneleri göremez, ayırt edemez hale gelirler. Buna bağlı olarak sarı nokta tedavisi için etkili bazı yöntemler mevcuttur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Sarı Nokta Etkili Tedavisi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Sarı Nokta Belirtileri

Bu hastalık erken evrelerinde hiçbir bulgu vermez. Diğer taraftan hastalık ilerledikçe yavaş yavaş bulgular ortaya çıkmaya başlar. Hastalığın tedavisinde erken teşhis son derece önemlidir. Erken evrelerde belirti göstermemesi durumu ise işleri zorlaştırır. Bu sebeple kişilerin belli aralıklarla gözlerini ayrı ayrı kontrol etmesi ve şüphe duyduğu durumda hemen bir göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Belirtiler şu şekildedir:

 • Çarpık görme

 • Görüş alanı içerisinde küçük bir sarı benek çıkmasına bağlı olarak noktasal görüş kaybı

 • Bir ya da iki gözde kendisini hissettiren azalmış merkezi görme

 • Yakındaki nesnelere bakarken ya da bir şeyler okurken artan ışık ihtiyacı

 • Loş mekanlara girildiğinde uyum sağlama problemleri yaşama

 • Renklerin yoğunluğunun ve parlaklığının azalması

 • Yüzleri tanımada güçlük çekme

Sarı Nokta Etkili Tedavileri

Makula dejenerasyonu yani sarı noktanın tedavisi için öncelikle hastalığın tipine, ilerleme durumuna, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bakılır. Nasıl bir tedavi uygulandığı oldukça önemlidir. Çünkü bazı tedaviler hastalığın ilerlemesini durduramaz. Diğer taraftan sarı noktaya sahip bir kişi mutlaka düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan etkili tedavi yöntemleri şunlardır:

Anti-VEGF ilaçları:

Sarı nokta (makula dejenerasyonu), VEGF adı verilen bir proteinin aşırı salınımı sebebi ile oluşmaktadır. Bu sebeple Anti-VEGF ilaçları ile, aşırı salınan bu protein engellenir. Bu sayede hastalığın ilerlemesi yavaşlar.

Vitamin takviyeleri:

Antioksidan, vitaminler ve mineraller sarı nokta (makula dejenerasyonu) oluşma riskinin önüne geçebildiği gibi hastalığın ilerlemesinin de önüne geçmektedir.  Özellikle kuru tipinde hastalarda vitamin, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada oldukça başarılı etkiler ortaya koymaktadır.

Bu noktada vitamin tedavisinde şunlar kullanılır:

 • A, C, E vitaminleri

 • Çinko

 • Selenyum

 • Lutein

 • Zeaksantin

 • Omega 3

Belirtilen vitaminlerin aşırı miktarda kullanılması gerekmektedir. Bu vitaminler besinlerden belli bir noktada karşılanır. Bu sebeple vitaminlerin takviye edici hap şeklinde alınması tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan kullanılacak vitamin hapları ve dozları göz doktoru ile belirlenmelidir.

Göz içi iğne tedavisi:

Sarı nokta(makula dejenerasyonu) hastalığında yaş tipte göz içine iğne tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavide göz önce damlalar ile uyuşturulur bu sayede acı veya ağrı hissi olmaz. Tedavi sonrasında görme keskinliği artar, kontrast duyarlılığı iyileşir ve merkezi drusen hacmi azalır.

Valeda Işık İletim Sistemi:

Yaşa bağlı kuru tip sarı nokta hastalığında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Fotobiyomodülasyon kullanılarak yapılır. Tek seferli değil seanslar halinde uygulanan bir işlemdir. Bu tedavi sonrası görüş sisteminde artış meydana gelmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Gözde sarı nokta?

Gözde sarı nokta hastalığı oldukça ciddidir. Tedavi edilmediği takdirde %95 görme kaybına yol açmaktadır.

Sarı nokta neden olur?

Makula dejenerasyonu yani sarı nokta, VEGF adı verilen bir proteinin aşırı salınımı sebebi ile oluşmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣