Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi- beli ağrıyan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan bel fıtığının çok çeşitli tedavileri mevcuttur. Bel fıtığı sebebi ile belinde hafif veya çok şiddetli ağrılar yaşayan kişiler kendileri için uygun olan en etkili bel fıtığı tedavisi ile bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Bazı durumlarda cerrahiyi şart kılan bel fıtığı, bazı durumlarda ise ameliyatsız tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 

Bel Fıtığı Nedir? Neden Olur?

Günümüzde birçok insan bel fıtığına sahiptir. İş ve eğitim hayatı sırasında çok fazla masa başına maruz kalan ve az hareket eden kişilerde bel fıtığı oluşma riski yüksektir. Ayrıca çok fazla oturarak çalışmak ve hareketsiz yaşamın dışında fazla kilo da bel fıtığına sebep olmaktadır. Çünkü bel fıtığı omurgaya binen yükün orantılı olarak dağıtılmaması ve disklerin esnekliklerini yitirmeleri, zorlamaları ve yırtılmaları ile hareket esnasında omurgaya binen yükü dengeli/orantılı dağıtamamasından sebeple olur. Diğer taraftan bilinmeli ki disklerin görevi omurgamızdaki yükü dengeli olarak dağıtmaktır. Bu olmadığında ise bel fıtığı sorunu ile karşılaşılır.

İnsan omurgasının fizyolojik eğriliklerinin korunması son derece önemlidir. Aksi takdirde bel ve sırt bölgesinde ağrılarla, bel fıtığı gibi durumlarla karşılaşılır. Bu sebeple vücut, gün içerisinde doğru duruşta konumlandırılmalı ve omurgaya gereğinden fazla yük bindirilmemelidir.

Yanlış duruşlar, egzersiz ve esneme yapılmayan bir yaşam tarzı omurgaya fazla ve yanlış bir yük bindirir. Bunun sonucunda ise sırt ve bel bölgesindeki kaslar esnekliğini kaybeder ve güçsüzleşir. Disklere yüklenen basınç artar ve diskler yükü dengeli olarak dağıtamaz. Diğer yandan yaşlanma, kireçlenme veya başka hastalıklar sebebiyle de bel fıtığı meydana gelmektedir.

Bel Fıtığının Ameliyatsız Tedavisi

Bu son derece yaygın ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen rahatsızlık birçok şekilde tedavi edilmektedir. Bel fıtığı tedavisi, ilaç ve enjeksiyon tedavileri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, cerrahi gibi seçenekleri barındırır.

Özellikle bel fıtıklarının oldukça büyük bir çoğunluğu ameliyatsız fizik tedavi yöntemleriyle iyileştirilmektedir. Sıcak-soğuk uygulamaları, elektrik akımları, vakum interferans, ultrason, lazer, manyetik alan bu yöntemlerdendir.

Bunun dışında doktorların uygun gördüğü çeşitli ilaçlar kas spazmını çözer, ödemi ve ağrıyı azaltır. Kas spazmı özellikle, bel fıtığına bağlı olarak oluşan, ağrıyı artıran en önemli nedenlerdendir. Kuru iğne tedavisi de ilaçlara ek olarak kas spazmını engellemektedir. Bu işlem İntramuskuler stimülasyon (İMS) olarak da bilinir.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

İntramuskuler stimülasyon (İMS):

Bu uygulama yumuşak doku ve kaslara, akupunktur ya da özel steril iğnelerle yapılan kasların sertliğini dağıtmak ve onları yumuşatıp normal haline getirmek için yapılan bir tedavi türüdür.

Kayropraktik tedavi:

Bu tedavi omurga, bel, sırt ve boyun ağrılarında manuel terapi olarak kullanılır. Omurga ya da eklemlerde oluşmuş blokajlara elle manipülasyon ve mobilizasyon teknikleri uygulanır. Bu sayede omurgaya ve eklemlere hareket kabiliyetleri geri kazandırılmaktadır.

Proloterapi:

Vücuttaki kıkırdak, eklem, bağ ve kaslara dokuları onaran ve güçlendiren sıvı karışımlarının enjekte edilmesine dayalı bir tedavi yöntemdir. Sıvı karışım ağrı yapan bölgedeki eklem ve bağlara enjekte edilmektedir. Bu işlem uyandırıcı bir etki yaratır.  Sonucunda ise dokular kendini tamir eder ve iyileşir.

Proloterapi (proloPRP):

Zedelenmiş veya işlev kaybı yaşayan eklem, kıkırdak, bağ ve tendonlara, onları yeniden yapılanma ve iyileşme aşamasına sokacak bir sıvı bir karışımın enjekte edilmesi ile yapılan tedavi yöntemidir. Yaralı bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjekte yapılır. Bu tahriş edici enjeksiyon, vücudun iyileşme tepkisini başlatmaktadır.

PRP (Platelet rich plasma):

Vücuttan alınan küçük miktar kanın, özel bir işlem ile plazmasından ayrıştırılması ve vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesine dayanmaktadır. Enjeksiyonlar spazmın şiddetine göre birkaç hafta aralıklar verilerek yapılır. Dolayısı ile bu tedavi yöntemi vücudun doğal iyileşme sürecini aktive etmektedir.

Nöralterapi:

Bir enjeksiyon tedavisidir. Özellikle hastalığın hem oluşma hem de gelişme dönemlerinde tedaviye katkı sağlar. Uygulamada birkaç teknik kullanılmaktadır. En fazla kullanılan teknik ise insülin ve mezoterapi iğneleri ile yapılan cilt altı uygulamalardır. Ayrıca bunların dışında kas içi, ganglion ve eklem içi uygulamaları da vardır. Bu tedavide amaç aksaklıklara neden olan hücrelerin elektriksel özelliğinin düzeltilmesi ve tüm sistemin kendini düzeltmesini sağlamaktır. Nöral terapi, söz konusu bu iki etkisi sonucunda kan dolaşımı, lenf dolaşımı ve sinirsel iletimi normale döndürmektedir.

Spinal enjeksiyonlar:

Omurgadan iğne tedavisi olarak geçer. Bu tedavi yönteminde ilaç karışımı omurlar arasından uygulanır. Bu noktada fıtığın küçülmesi ameliyatsız olarak başarılmaktadır. Diğer taraftan bu işlem sonrası 1-3 saat istirahat tavsiye edilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Fıtık ağrısına ne iyi gelir?

Bel fıtığı ağrısı çeşitli ilaçlar ile azaltılabilir. Ayrıca dinlenme ve özellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ağrılara iyi gelmektedir.

Bel fıtığı nerede olur?

Kasık bölgesinde şişlik ile kendini belli eder ve kişi ayağa kalktığında ya da öksürdüğünde belirginleşir. Elle içeri doğru itildiğinde ya da kişinin yatması ile kaybolmaktadır.

Bel fıtığı nasıl geçer?

Bel fıtıklarının bir çoğu ameliyatsız tedavi yöntemleri ile iyileştirilir. Tedavide ilaç ve enjeksiyon tedavileri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, cerrahi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣