Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir? - boynu tutulmuş kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bir sabah uyandığınızda aniden başınızı sağa ve sola çevirirken zorlandığınız fark ettiniz mi? Boyun tutulması olarak adlandırılan bu durum neredeyse her insanın hayatında bir kez yaşadığı bir sorundur. Boyun tutulması çeşitli sebeplerden dolayı boyun bölgesindeki kasların gerilmesi veya yumuşak dokunun zedelenmesi sonucu oluşur. Bu durum ağrı, acı ve hareket kısıtlamalarına sebep olur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Boyun Tutulması Nedir?

Öncesinde herhangi bir belirti vermeden aniden boyun bölgesinde meydana gelen bir sorundur. Kas gerilmesi, yumuşak doku burkulması sonucunda boyun tutulması durumu ile karşılaşılır. Boyun tutulması yaşayan biri başını sağa, sola, aşağı veya yukarı doğru rahat hareket ettiremez. Boynun ne tarafa dönerken zorlandığı kasların hasarına bağlıdır.

Boyun tutulmasına bağlı olarak acı ve ağrı olabilir. Ayrıca bu duruma baş ağrısı, boyun ağrısı, omuz ve kol ağrısı gibi problemler de eşlik edebilir. Boyun tutulması genel anlamda; boyun kasları, tendonlar, bağlar ve kemikler aşırı kullanıldığında veya hasar gördüğünde boyunda sertleşme ve ağrılı bir durum ortaya çıkaran rahatsızlık şeklinde tanımlanır.

Bu durum çoğunlukla 3 gün veya 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Boyun tutulması sürecini nasıl yönettiğinize bağlı olarak boyun ağrısının şiddeti ve iyileşme süresi değişkenlik gösterir. Fakat daha hızlı şekilde geçmesine yardımcı olan ve ağrıyı azaltan çeşitli yöntemler mevcuttur.

Boyun Tutulması Hangi Sebeplerden Olur?

Kötü duruşlar, stres, boyun kireçlenmeleri veya boyun ve omurga yaralanmaları sebebi ile ortaya çıkan boyun tutulması, şu davranışlar sonucunda oluşur:

 • Ani ve hızlı boyun hareketleri

 • Isınmadan yapılan boyun bölgesine etkisi olan egzersizler

 • Uyku sırasında boynun ters bir açıda kalması

 • Spor yaralanmaları

 • Baş veya boyun üzerine düşme veya darbe

 • Bilinçsiz yüzmek

 • Boynu yoracak aktiviteler (uzun süre monitöre bakmak, cep telefonuna bakarken uzun süre başın aşağı doğru bir konumda kalması vs.)

 • Terleyip klimaya maruz kalmak

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Şeyler

Boyun tutulması genellikle 3 gün ile 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu durumu daha kısa sürede iyileştirmek ve beraberinde ortaya çıkan ağrıları azaltmak için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Soğuk ya da sıcak kompres:

Boyun tutulması yaşayan bir birey  ilk 2 gün en şiddetli ağrıları yaşar. Sonrasında ağrılar hafifler. Şiddetli ağrıları rahatlatmak ve azaltmak için sıcak veya soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk uygulamak enflamasyonun azaltılmasını sağlar. Sıcak kompres ise kan akışını destekler ve gerilen kasların gevşemesini sağlar. Bu iki yöntem ağrılar hafifleyene kadar dönüşümlü olarak uygulanabilir. Hangi yöntemin daha iyi geleceği kişiye göre değişmektedir.

Hafif germe, esneme egzersizleri:

Hafifçe germe ve esneme hareketleri yapmak boyun tutulmasını rahatlatan bir yöntemdir. Boyun tutulması kasların gerilmesi sebebi ile olduğu için bu germe ve esneme hareketleri sertleşen kaslarda gevşeme sağlar. Azalan hareket kabiliyetini belli bir oranda düzeltir. Bu germe ve esneme sırasında yapılacak hareketler bir fizyoterapist desteği ile yapılabilir.

Hafif egzersizler yapmak:

Vücuttaki kan akışını düzenleyip oksijen miktarını arttıran hafif tempolu egzersizler de boyun tutulmasına iyi gelir. Bol oksijen kasların iyileşme süresini hızlandırmaktadır.

Boyun Masajı:

Yine bir fizyoterapist yardımı ile yapılması daha doğru olan boyun masajı, gerilen kasların rahatlamasına yardımcı olur. Gerilmiş durumdaki kaslara doğru teknikle masaj uygulanması sonucunda kastaki gerginlik ve sertlik azalır. Hissettiğiniz ağrı hafifler. Ayrıca masaj sonrasında hareket kabiliyeti de belli ölçüde düzelir.

Dinlenmek

Zedelenen ve gerilen kasların iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Çünkü vücudumuzda yer alan her doku gibi kas dokusu da yenilenmek için zamana ihtiyaç duyar. Buna bağlı olarak boyun tutulması yaşayan biri mutlaka birkaç gün dinlenmeli ve boynunu yoracak hareket ve aktivitelerden kaçınmalıdır.

Diğer taraftan belirtilmelidir ki, bir haftadan uzun süren boyun tutulmaları boyunda kireçlenme veya fıtık gibi altta yatan bir omurga sorununa işaret edebilir. Bu sebeple boyun tutulmasının bir haftadan uzun sürmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Diğer yandan boyun tutulmanıza bunlar da eşlik ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolü gerekmektedir.

 • Şiddetli baş ağrısı,

 • Baş dönmesi,

 • Mide bulantısı,

 • Kollarda uyuşma

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Boyun tutulması neden olur?

Kötü duruşlar, stres, boyun kireçlenmeleri veya boyun ve omurga yaralanmaları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Boyun tutulmasına ne iyi gelir, evde?

Evde yapılan doğru masaj ve egzersizler ayrıca sıcak veya soğuk kompres boyun tutulmasına iyi gelmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣