Bebeklerde Ağız Kokusu: Nefes Kokusunun 5 Nedeni

bebeklerde ağız kokusu nedeniyle muayeneye getirilen bebek ve doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bebeklerde ağız kokusu, yetişkinlerde görüldüğü gibi bebek ve çocuklarda da görülebilecek sorunlar arasındadır. Tamamen sağlıklı olduğunuzu düşündüğünüz çocuklarınızda oluşan ağız kokusu, problemlerin habercisi olabilir. Çocuklarda ağız kokusuna neden olabilecek 5 duruma makale içeriğimizden göz atabilirsiniz.

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Bebeklerde ve çocuklarda ağız kokusu, bakterilerin ağızda yayılmasıyla görülebilen sorunlardan biridir. Yürümeye başlayan çocuklarda sıklıkla görülebilen bu durumun birçok farklı nedeni olabilmekte. Fazla şeker tüketimi, ağıza alınan cisimler veya enfeksiyon kaynaklı durumlar bebeklerde ağız kokusu görülmesine neden olabilir. Durumun kaynağı tanımlandığında tedavisi sağlanabilen bu durum, bazen ağız hijyeni eksikliğiyle de ortaya çıkabiliyor. Dilerseniz, bebeklerde ağız kokusu nedenleri neler birlikte inceleyelim;

1. Ağız Kuruluğu

Yetişkinlerde ve çocuklarda, hastalıkların getirisi olarak bazen burun yerine ağızdan nefes almak daha kolay gelir. Soğuk algınlığı veya alerji gibi burun tıkanıklığına sebep olan durumlar nedeniyle ağız içerisinde nem kaybolur ve kuruma gerçekleşebilir. Kuruyan dokularda biriken mikroplar kötü kokunun kaynağıdır. Var olan hastalıkların tedavisi ve bol su içilmesiyle ağız kuruluğu sorunu ortadan kaldırılabilir.

2. Fazla Şeker Tüketimi

Şekerli yiyecekler, bakteriler için en güzel besinlerden biridir. Bakteriler şekerli yiyecekler gittikçe çoğalırlar ve ağız kokusuna neden olan gazların üretiminde artış olur. Şekerli yiyeceklerin tüketimini sınırlandırmak hem diş sağlığı açısından faydalı hem de nefes kokusunun geçmesinde olumlu etki bırakabilir.

3. Diş Çürüğü

Tedavisi sağlanmayan çürükler, bebeklerde ve çocuklarda ağız kokusu nedenlerinden biri olabilir. Diş çürükleri beraberinde birçok sorun getirirken, üreyen bakteriler ağız kokusunun artmasına sebep olmaktadır. Özellikle diş çürüklerinin tedavi edilmediği durumlar bebeklerde ateş ve ağız kokusu sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Diş çürüklerini tedavi ettirmek veya çektirmek hem ağız sağlığı için hem de nefes kokusu için çözüm olacaktır. Diş çürüklerinin ortadan kalkmasıyla, çocuğunuzda meydana gelen ağrı ve koku şikayetleri çözülebilir.

4. Kulak, Burun ve Boğaz Enfeksiyonları

Ağızdan gelen kötü kokunun sebebi bazen; sinüs enfeksiyonları, bademcik iltihaplanması veya asit reflüsü kaynaklı olabilir. Bu durumlarda nefes kokusunu iyileştirmeye yönelik diş fırçalamalar veya gargaralar yeterli olmayabilir. Öncelikle ağız kokusuna neden olan durumun tanısı konulup, buna uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Çocuğunuzun var olan durumunda düzelmeler görülmediği takdirde tıbbi yardım almak doktora başvurabilirsiniz.

5. Kötü Ağız Hijyeni

Ağız ve diş hijyeni tam olarak sağlanamadığında, ağızda biriken bakteriler çoğalma gösterir. Yemek kalıntılarından çoğalan ve fırçanın erişemediği yerlerde duran bakteriler nefes kokusuna neden olduğu gibi çürüklere de neden olmaktadır. Küçük çocuklarda ağız hijyeninin alışkanlık haline getirilmesi sağlanarak, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığı geliştirilebilir. Dişlerini fırçalamak istemeyen çocuklar için;
  • Öncelikle dişlerini kendilerinin fırçalamasını izin vermelisiniz. Böylelikle baskı altında hissetmezler.
  • Fırçalama süresinin 2 dakika olması için müzik eşliğinde keyifli hale getirilebilir.
  • Çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağın ona eşlik etmesine izin verin. İsterse, farklı bir fırçayla onun da dişlerini fırçalar gibi yapabilir.
  • İstediği diş fırçasını seçmesine izin verin.
bu ufak ipuçlarını kullanarak 2 ve 3 yaş çocuklarda ileriye yönelik diş fırçalama alışkanlıkları kazandırılabilir. Ağız hijyenini eğlenceli hale getirmek, onların sevdiği aktivitelerden birine dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

Bebeklerde ağız kokusu durumu geçici olarak gözüküp bastırılmaya çalışılabilir. Ancak durumun önemi göz önüne alınıp önlemek için bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir. Ağız kokusunun altında yatan neden tespit edildiği takdirde, tedavi edilerek nefes kokusunun geçmesi sağlanabilir. Tedavi süresinden önce uygulanabilecek önlemler arasında;
  • Bebeğinizin ağzına götürdüğü tüm nesneleri dezenfekte etmek.
  • Elleri, emzikleri ve oyuncakları düzenli temizlemek
  • Nişasta ve şekerden uzak düşük bir diyet vermek
  • Bebeğinizin dişlerini yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalamak
  • Bebeğinizin ağız ve diş sağlığı kontrolleri için düzenli muayeneye götürmek
alınabilecek önlemler arasındadır. Özellikle 2 yaş bebeklerde ağız kokusu olmasının en büyük nedenlerinden olan ağıza götürülen eşyalar, bakteri oluşumuna neden olabilir. Nesneleri tanımak için ısırma, dokunma yetilerini kullanmaya başlamaları, ağız kokusu sorununun başlangıcı olabilir. Bebeğinizi ağız sağlığı ve diğer sağlık sorunları için rutin kontrollerine devam ederek, olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alabilir, var olan sorunlarla alakalı görüşme sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde reflü ağız kokusu yapar mı?

Sık karşılaşılan durumlardan biri bebeklerde reflü sorunudur. Mideden gelen asit ağızda koku oluşturarak, kusmalara ve bebeklerde ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Bebeklerde ağız kokusu nasıl giderilir?

Bebeklerde ağız kokusu gidermek için ağız hijyenini sağlamak gerekmektedir. Aynı zamanda ellerin, oyuncakların ve emziklerin hijyeni sağlanarak ağızda bakteri oluşumu engellenebilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣