Huntington Hastalığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Huntington hastalığı belirtileri taşıyan kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Huntington Hastalığı Nedir?

İlerleyici bir nörolojik hastalık olan huntington hastalığı, genetik temelli olup sinir sisteminin asıl nörolanlarını ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Kalıtım yolu ile aileden çocuklara aktarılsa da, gelişim evresi diğer genetik hastalıklara göre daha farklı ilerler. Bu kalıtım bozukluğu nedeniyle, yaş ilerledikçe beyin dokusunda ilerleyici bir yıkım meydana gelir. Bundan dolayı da, özellikle gençlerde, nörolojik belirtiler ortaya çıkar. Peki huntington hastalığı belirtileri nelerdir? ve Huntington hastalığı tedavisi nasıl olmalıdır? Daha detaylı bilgi için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele alınan bu yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Çeşitleri

 • Geç başlangıçlı huntington hastalığı: En yaygın olarak görülen formu budur. Genellikle semptomlar 30 ila 40’lı yaşlarda görülmeye başlar ve kalıtımdaki bozukluk hastalığın artması ile nesiller boyu doğru bir oranda artar.
 • Erken başlangıçlı  huntington hastalığı: Nadir olarak görülür ve daha çok çocukluk ve ergenlik dönemlerinde meydana gelir.

Nedenleri

İnsan genomundaki 4. kromozomda yer alan bir gen diziliminden dolayı meydana gelir. Bu alanda CAG şeklinde dizilen genetik bilgi sürekli olarak tekrarlanarak, huntington adındaki protein ile bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca nöronlar tarafından hem fazla üretilmeye hem de birikmeye başlar. Birikme yapan bu protein, nöronlarda yıkım evresini başlatılır ve hastalığın belirtilerini göstermesine yol açar. Sonuç olarak hastada CAG tekrarı ne kadar çok meydana gelirse, hastalıkta bir o kadar şiddetli olur ve erken yaşta gelişir.

Huntington Hastalığı Belirtileri

Geç başlangıçlı;

 • Psikolojik sorunlar
 • İrritabilite
 • Koordinasyon zayıflığı
 • Distoni
 • Karar vermede zorluk
 • Yeni bilgileri öğrenme ve kavramada güçlük
 • Yutkunma ve konuşmada zorluk
 • Kişilik değişiklikleri
 • Hafıza kaybı
 • Yürümede zorluk
 • İstemsiz hareketler

Erken başlangıçlı;

 • Kasılma
 • Tükürüğünü yutamama
 • Sakarlık ve sık sık düşme
 • Konuşmada bozukluk
 • Yavaş hareketler
 • Okul başarısında ani düşüşler
 • Epileptik nöbetler

Huntington Hastalığı Tanısı

Burada en önemli nokta ailede benzer şikayetleri yaşayan birisinin varlığıdır. Hastanın öyküsü ve aile geçmişi dışında fiziki muayene yapılır ve farklı tetkiklere başvurulur. Refleks muayenesi, görme ve işitme testleri, yürüyüş testleri gibi nörolojik muayenenin yanı sıra EMG, bilgisayarlı tomografi (BT) ve MR gibi görüntüleme yöntemleri uygulanır. Aynı zamanda psikolojik değerlendirme için farklı psikiyatrik testlere de başvurulabilir. Tüm bunların dışında genetik test yapılır ve sonraki çocuklarda hastalığın gelişme riski ya da şiddeti açısından kolaylıkla bilgi alınır.

Huntington Hastalığı Tedavisi

Kesin bir tedavisi yoktur ancak kişinin yaşam kalitesini artırması ve hayat koşullarını iyileştirmeye çalışması gerekmektedir. Bunun dışında ilaç tedavisi, psikoterapi, fizik tedavi ve konuşma terapileri gibi yöntemler tercih edilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Huntington hastaları ne kadar yaşar?

Altta yatan genetik özelliğe bağlı olsa da, hastalığın başlangıcından itibaren kişiler 15 – 20 yıl yaşayabilme potansiyeline sahiptirler. Erken başlangıçlı form söz konusu ise, hastalığın başlangıcından itibaren kişiler 10 – 15 yıl kadar yaşayabilirler.

Huntington hastalığı genetik mi?

Çok nadir görülse de, günümüzde henüz tedavisi olmayan bir hastalık türüdür. 4. kromozomdaki HTT adındaki gende ortaya çıkan bir mutasyon neden olur.

Huntington hastalığının tedavisi var mı?

Tamamen tedavisi olan bir hastalık değildir ancak ortaya çıkan semptomların kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar yapılır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣