İsilik: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

İsilik belirtileri gösteren kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İsilik Nedir?

Ter kanallarının tıkanması ile meydana gelen isilik, tıbbi adıyla miliare, her yaş kesiminde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Miliaria kristalina, miliaria rubra, miliaria profunda ve miliaria püstülosa olmak üzere dört gruba ayrılan bu hastalık, genel olarak bebeklerde görülür. Ancak sadece bebeklere has bir durum değildir. Sıcak ve nemli havalarda yetişkinleri de etkileyen bu rahatsızlık, kendi kendine geçebilir. Fakat daha ciddi vakalarda tıbbi yardım gerekebilir. Peki isilik belirtileri nelerdir? İsilik neden olur? ve İsilik nasıl geçer? Tüm bunlar ve daha fazlasını öğrenmek için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İsilik Neden Olur?

Çevresel sıcaklık arttığında vücut, ısı dengesini sağlamak adına, fazla ısıyı ter bezlerinden salgılanan ter ile beraber dışarı atar. Terin buharlaşması ile birlikte vücudun soğuması sağlanmış olur. Eğer bu kısımda çevresel ya da diğer faktörlerden dolayı vücutta aşırı terleme meydana gelirse, ter kanalları tıkanabilir ve kistler gelişebilir. Ter kanallarının tıkanması sonucunda ter dışarı atılamaz ve cildin alt katmanlarından üst tabakasına sızar. Bunun sonucunda da kızarıklık gibi bir semptomun görülmesine neden olur.

Çok kalın giyinmek veya geceleri battaniye altında çok uzun süre kalmaktan dolayı, aşırı ısınma meydana gelir ve bu nedenle isilik ortaya çıkar. Bunun dışında tropik iklimlerde ya da yaz döneminde ortaya çıkan sıcak ve nemli havalarda da bu hastalık meydana gelebilir. Yoğun egzersiz, sıkı çalışma düzeni ya da aşırı terleme gibi etkenlerin yanı sıra ateşli vakalarda ve uzun süreli yatak istirahatlerinde de bu rahatsızlık görülebilir.

İsilik Belirtileri

 • Küçük boyutlu, kırmızı ya da pembe renkli yara – içi su dolu kabarcıklar
 • Ağrılı veya ağrısız, içi su ya da irin dolu yaralar ve kabarcıklar
 • Koltuk altı, diz arkası, dirsek içleri, kuyruk sokumu, kasıklar, kadınlarda göğüs arasında ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerde görülür.
 • Bebeklerde boyunda, omuzda, yüzde, koltuk altında, diz arkasında, dirsek içinde, popoda, kasıklarda ve göğüs bölgesinde görülür.
 • Kaşıntı
 • Ağrı ve batma hissi
 • Şişlik ve yumrular
 • Uyuşma ve karıncalanma
 • İltihaplanma
 • Ateş
 • Titreme
 • Şiddetli ağrı

İsilik Teşhisi

Belirgin semptomları ve kendine has bir görüntüsü olduğu için herhangi bir tarama testine ya da örnek alma işlemine gerek yoktur. Bir uzman tarafından yapılan fiziksel muayene yeterlidir ve bununla rahatlıkla bir teşhis konulabilir.

İsilik Tedavisi

Hafif geçen türlerinde; isilik olan kısımları serin ve temiz tutmak gerekmektedir. Ayrıca aşırı ısınmayı önlemek de bu süreci iyileştirir. Cildin soğuması ile beraber isilik daha çabuk bir şekilde düzelir. Daha şiddetli ve ağır vakalarda ise; rahatsızlığı gidermek ve olası yan etkileri önlemek adına topikal tedavilere, yani isilik kremi gibi yöntemlere, başvurulur.

İsilik Nasıl Önlenir?

 • Yetişkinler aşırı kalın giyinmekten kaçınmalı ya da bebekler aşırı kalın giydirilmemeli,
 • Yaz aylarında hafif, yumuşak ve pamuklu giysiler tercih edilmeli,
 • Kış aylarında çocuklar, bir yetişkinin ihtiyacı olacak kadar kalınlıkla giydirilmeli,
 • Cildi tahriş edecek sıkı ya da sert giysiler giyilmemeli,
 • Sıcak havalarda, güneş ışığından uzak kalınmalı, gölgede ya da klimali bir binada kalınmalı,
 • Bir yelpaze ya da vantilatör kullanılmalı,
 • Uyku alanı serin tutulmalı ve oldukça iyi havalandırılmalı,
 • Vücut temizliğine önem verilmeli,
 • Cildi kurutmayan sabun ve soğuk su kullanarak yıkanılmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İsilik nasıl geçer?

Normal şartlarda kendiliğinden ve sorunsuzca iyileşir ancak bazı durumlarda bakteriler tarafından enfeksiyona ve iltihaplı, kaşıntılı püstüllere neden olabilir.

İsilik ne iyi gelir?

İsiliğe ne iyi gelir diye merak edenlere, sık ve ılık bir banyo yapmanın iyi geleceğini belirtmeliyiz. Ayrıca yumuşak bir temizleme ürünü ya da antiseptik içeren sabunlar ve banyonun ardından cildinize uygun nemlendirici ürünleri kullanabilirsiniz.

İsilik ne kadar sürer?

Yetişkinlerde 3 – 4 gün içerisinde geçer ancak bebeklerde isilik 7 – 10 gün arasında sürmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣