Belirti Göstermeyen Kalp Hastalıkları

Ana sayfa / # avicenna VİDEOLARI / Belirti Göstermeyen Kalp Hastalıkları

Belirti Göstermeyen Kalp Hastalıkları

Belirti göstermeyen kalp rahatsızlıkları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzman Hekimi Mehmet Maraşlı, belirti göstermeyen kalp hastalıkları hakkında detaylar verdi.

Belirti göstermeyen kalp rahatsızlıkları genellikle yüzde 70 seviyesinin altındaki damar tıkanıklıklarıyla tanımlanabilmektedir. Bu tarz damar tıkanıklıklarına rağmen kişide herhangi bir belirti görülmemektedir. Bir şekilde yaşamını sürdürmeye devam eden hasta, hiçbir belirti ile karşılaşmamışken birden yaşanan bir stres ya da yoğun efor harcama esnasında kalp krizi geçirebilmektedir. Belirti göstermeyen kalp krizi sonucu hasta yaşamını bile kaybedebilir.

Belirti Göstermeyen Kalp Rahatsızlıkları

Kalp hastalıkları belirtileri çoğu zaman kendisini net bir şekilde gösterse de, kimi hastalarda hiçbir belirti olmadan da görülebilir. Belirti göstermeyen kalp rahatsızlıkları genellikle aniden gelişen ve beklenmeyen bir kalp krizine neden olabilmektedir. Bunun sonucunda göğüs ağrısı, yanma hissi, kalp sıkışması gibi bir başlangıçla birlikte, sol kola ve hatta serçe parmağa kadar devam eden, üst taraftan da boyun bölgesine kadar ilerleyen genel bir ağrı görülmektedir. Alın bölgesinde soğuk terleme görülür. Kimi hastalarda ise ağrısız kalp krizi denilen durum ile karşı karşıya kalınabilir. Sessiz kalp krizi belirtileri olarak da karşımıza çıkan bu durum, kimi zaman hasta için çok geç kalınmasına neden olabilmektedir. Bu tarz kalp krizi durumlarında ağrılar dinlenirken azalsa da asla kesilmez. Soğuk terleme ve mide bulantısı görülebilir. Özellikle yaşlılarla kalp krizi belirtileri oldukça az görülebilmektedir.

Belirti Göstermeyen Kalp Hastalıkları İçin Risk Faktörleri

 • Sigara tüketmek
 • LDL yüksekliği (Kötü kolesterol)
 • HDL düşüklüğü (İyi kolesterol)
 • Şeker hastalığı
 • Hareketsizlik ve şişmanlık
 • Yaşlılık
 • Tansiyon hastalığı
 • Sağlıksız gıda tüketimi
 • Ailede kalp hastalığı öyküsü bulunması

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri, belirti göstermeyen kalp hastalıkları sonucu ortaya çıkabilmektedir. Peki, kalp krizi belirtileri ne zaman başlar? Damarlarda belirti göstermeyen tıkanmalar, aniden tam tıkanmaya neden olabilir ve hasta kalp krizi geçirebilir. Kalp krizi belirtileri kendisini şu şekillerde göstermektedir:

 • Göğüs bölgesinde yanma, ağrı ve baskı hissetme ile birlikte bu hissiyatların sol kola ve çeneye yayılımı.
 • Soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı yaşama. Bu belirtiler kendisini oldukça hızlı gösterir ve kalp krizi teşhisi için kritiktir.
 • Azalsa bile geçmeyen ağrı

 

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣