Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri

Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ataşehir Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları uzman hekimleri, gece uyurken ağızdan kan gelmesi ve bunun nedenlerini anlattılar.

Gece Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi

Hemen hemen her insan, gece uyurken ağzından kan gelmesiyle birlikte tedirginleşir. Bu tedirginlik oldukça doğaldır. Sonuçta bu durumun çok sayıda nedeni olabilmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak çok sayıda ciddi hastalık da oluşabilmektedir. Kanın yoğunluğuna ve rengine göre hastalık belirlenebilir. Gece uyurken ağızdan kan geliyorsa mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına görünmek gerekir.

Uyurken Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri

  • Mide Hastalıkları: Genellikle en sık karşılaşılan sebep, mide hastalıklarıdır. Özellikle mide ülseri hastalığında ağızdan kan geldiği bilinmektedir. Benzeri hastalıklarda da ağızdan kan geldiği görülebilir. Mide hastalıklarına bağlı kanamalarda kan rengi koyu kırmızı ya da kahverengidir.
  • Kanser: Genel olarak sindirim sistemi üzerinde bir kanser bulunuyorsa, vücuda verdiği zarar giderek artar ve yayılır. Bu da uyurken kan gelmesine neden olabilir. Kanamalar giderek artan şekilde seyredebilir.
  • Boğaz Tahrişi: Boğazda yaşanabilecek tahrişler ve yaralar, uyurken ağızdan kan gelmesi şeklindeki kanamalara neden olabilir. Hasarın oranına göre kanamanın oranı artar. Şiddetli öksürük kanamayı arttırabilir.
  • Yaralanma: Boyun ve kafaya alınabilecek darbelere bağlı olarak çeşitli travmalar oluşabilir ve ağızdan kan gelebilir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığı zaman mutlaka doktora gidilmelidir. Zira, tedavi edilmezse hasar büyür ve gece uyurken ağızdan kan gelebilir.
  • Diş Eti Kanaması: Diş ve diş eti kanamalarına bağlı olarak ağızdan kan geldiği görülebilmektedir. Gece boyunca devam eden mini kanamalar, kanın ağızda birikmesine neden olabilir. Daha sonra da yastıkta kan lekesi ile karşı karşıya kalmak mümkün olabilir.
  • Üst Solunum Yolu Hastalıkları: Akciğer kaynaklı hastalıklar da kanama yapabilmektedir. Apse, tüberküloz, tümör ya da kanser gibi ciddi örnekleri görülebilir.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için öncelikle bir iç hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekir. Burada hastalıkla ilgili tanı koyulacaktır. Daha sonra tedavi süreci, hastalığa göre planlanacaktır. Ağızdan uyku esnasında kan gelmesi gibi kötü bir durum ile karşılaşan herkesin hiç vakit kaybetmeden doktora görünmesi gerekir. Zira bu durum, kanser kaynaklı bile olabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyurken ağızdan kan gelmesinin nedeni nedir?

Üst solunum yolu hastalıkları, akciğer kaynaklı hastalıklar, apse, tüberküloz, tümör veya kanser gibi hastalıklar neden olabilir.

Uyurken ağızdan kan gelir mi?

Üst solunum yolu ve sindirim sistemi sorunları uyurken ağızdan kan gelmesine yol açar.

Ağızdan kan gelmesi hangi hastalığın belirtisi?

Tüberküloz, kanser, tümör, apse ve bronşektazi gibi hastalıklarda ağızdan kan gelmesi görülebilir ve kanama aniden artabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣