Bulanık Görme (Sisli Puslu Görme) Nedenleri

bulanık görme teşhisi görüş testi yapılan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bulanık görme, sanki gözlere bir sis bulutu inmiş gibi odaklanma problemleri yaşamanıza neden olabilmektedir. Bulanık görme, kendi başına bir göz hastalığı değil, çeşitli göz hastalıklarının bir belirtisidir. Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, sisli puslu görme hakkında merak edilenleri anlattılar.

Bulanık görmeye başlamak sadece görüşünüzün belli bir bölümünü etkileyebileceği gibi, tamamını da etkileyebilmektedir. Bazı hastalarda görüş alanının tek bir yönü bulanıklaşabilirken (Örneğin sağ ya da sol taraf), bazı hastalarda da tamamen bulanık görüş ortaya çıkabilir.

Bulanık Görme Nedenleri

Puslu sisli görme sorunun çok sayıda nedeni olabilir. Öte yandan bulanık görme, bütün bu nedenlerin en önemli belirtisi olabilir.

 • Miyopluk ve astigmat gibi kırılma hastalıkları
 • Kornea yaralanmaları
 • Makula dejenerasyonu
 • Katarakt
 • Diğer kornea problemleri
 • Retinit
 • Migren
 • Optik nevrit
 • Diyabetik retinopati
 • İnme
 • Göz travmaları ya da yaralanmaları
 • Psikolojik bulanık görme

Diyabet hastalarında, kan şekerinin önemli seviyelerde dalgalanmalar yaşamasına bağlı olarak da sisli puslu görme durumu gerçekleşebilmektedir.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmek Gerekir?

Gözde sisli puslu görme ve baş ağrısı gibi problemlerin aniden ortaya çıkması halinde hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekmektedir. Ani bulanık görme belirtisinin yanı sıra, aşağıda yer alan belirtiler de kendisini gösteriyorsa, en yakın zamanda bir doktor kontrolünden geçmelisiniz:

 • Yoğun baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü çekme
 • Kas kontrol kaybı
 • Yüz kaslarında problemler yaşanmaya başlanması
 • Bulanıklıkla beraber diğer görme problemlerinin ortaya çıkması

Yukarıdaki semptomlar genellikle felç (inme) gibi durumlarda ortaya çıkar. Aniden başlayan gözlerin puslu görmesi durumu da bu semptomlardan biridir. İnme, acilen tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir problemdir. Bu tarz aniden başlayan belirtiler dışında, yavaş yavaş ortaya çıkan ve yavaş ilerleyen bir bulanıklık, uzağı bulanık görme ya da tek gözün bulanık görmesi gibi bir durum söz konusuysa, bir göz hastalıkları doktorundan randevu almalısınız. Böyle durumlarda yüksek ihtimalle sisli görmeye yol açan bir göz kusuru ile karşı karşıya kalınmış demektir.

Bulanık Görme Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz, size ilk ne zaman bulanık gördüğünüzü fark ettiğinizi ve sisli görmeyi azaltan ya da artıran etkiler olup olmadığını sorarak muayeneye başlayacaktır. Ardından genel sağlık öykünüzü dinleyecek, ailenizde görülen göz hastalıklarını soracak ve genel göz muayenesine geçiş yapacaktır. Genel göz muayenesi sonrasında bir takım göz testleri ve kan testleri yaptırmanız istenebilir. Spesifik bir bulanık görme testi bulunmamaktadır.

Bulanık Görmenin Tedavi Yöntemleri

Sisli puslu görme, kendi başına bir hastalık değil, bir hastalık belirtisi olduğu için, “bulanık görme hastalığı tedavisi” diye bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak puslu görmelerin genel nedenlerinden birisi kan şekeri düşmesi olduğu için, hızlı etki edecek şekerli gıdaları tüketmek kısa süreli ve etkili bir tedavi olacaktır. Meyve suyu içmek ya da bir takım şekerlemeleri yemek buna dahildir. Bazı insanların kan şekerini hızlıca artıran glikoz tabletlerini yanlarında taşımaları bile gerekebilmektedir.

Genel olarak bir puslu sisli görme tedavisi gerçekleştirebilmek için, önce hastalığın teşhis edilmesi, sonra da bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Eğer altta yatan hastalık tedavi edilebilirse, sisli puslu görme durumu ortadan kalkacaktır.

Bulanık Görmeyi Önlemenin Yolları

Eğer bir hastalığa bağlı olarak bulanık görmeye başlanmışsa, bunu önlemenin basit yolları yoktur. Ancak göz sağlığınızı korumaya yönelik yaşamsal değişiklikler yaparak, sisli puslu görme gibi belirtilere neden olabilen göz hastalıklarının oluşmasını engelleyebilirsiniz. Sağlıklı bir görüş için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

 • Güneşli havalarda dışarıya çıkarken her zaman yanınıza koruyucu bir güneş gözlüğü alın.
 • Göz sağlığı açısından etkili bir beslenme düzenine geçiş yapın. Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı gıdaların göz sağlığı için önemli olduğu bilinmektedir. Ton balığı ve alabalık gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaları tüketmeye de özen gösterin. Öte yandan içerisinde A vitamini bulunan havuç gibi besinler de göz sağlığınız için oldukça önemlidir.
 • Sigarayı bırakın.
 • Aile bireyleri arasında göz hastalıkları yoğun bulunuyorsa, düzenli göz muayenesi randevularınızı aksatmayın.
 • Eğer lens kullanıyorsanız, lensi takıp çıkarmadan önce her zaman ellerinizi yıkayın. Böylece enfeksiyon riskini bir hayli azaltmış olursunuz.
 • Ağır makineleri kullanmak zorunda olduğunuz bir işte çalışıyorsanız ya da evinizde bir takım onarım işleri yapıyorsanız, koruyucu gözlük takmayı unutmayın.

Günlük hayatı ciddi derecede etkileyen ve aşa kalitesini düşüren sisli puslu görme zamanla daha rahatsız edici hale gelebilir. Bulanık görmenin önüne geçmek ve ilerleyip farklı hastalıklara sebep olmaması adına erken tedavisi önemlidir. Sisli puslu görme ve diğer göz hastalıkları kontrolleri adına, Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Adrenalin göz bulanıklığına neden olur mu?

Evet. Vücutta yüksek düzeyde adrenalin artışı gözlerde basınca sebep olarak, bulanık görmeye yol açabilmektedir. Aynı durum stres anlarında da mümkündür.

Yakını bulanık görme neden olur?

Yakını görememe olarak bilinen hipermetropi sahibi kişiler, nesneleri bulanık şekilde görme sorunu yaşayabilirler. Bu bulanıklık durumu nesnelere yakınlaştıkça artık, uzaklaştıkça azalmaktadır. Hipermetropi tedavisi ile yakını sisli ve puslu görme sorunu çözülebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣