genital estetik

Genital Estetik Uygulamaları

Genital estetik uygulamaları, gelişen tıp teknolojileriyle birlikte daha kapsamlı ve daha başarılı bir hal almıştır. Genital estetik uygulamalarının içerisine artık günümüzde, ameliyatsız estetik uygulamaları da katılmıştır. Lazer ve radyofrekans gibi uygulamalarla, vajinal estetik operasyonları bir adım ileriye taşınmıştır. Böylece operasyon sonrası iyileşme süreci de en aza indirilmiştir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü uzman hekimleri, genital bölge estetiği hakkında merak edilenleri anlattılar.

Genital Estetik Nedir?

Göğüs, kol, kalça, karın ve burun gibi birçok estetiğin yanında, günümüzde labioplasti operasyonları da büyük önem kazanmıştır. Vajina genişliğiyle estetik operasyonlara başvuranların sayısı günümüzde bir hayli artmıştır. Bu sorun cinsel birleşme esnasında ciddi problemlerin yaşanmasına neden olacağı için, beraberinde sosyal ve psikolojik sorunları da getirmektedir. Fonksiyonel şikayetlere bağlı olarak ilişkiler zarara uğrayabilmektedir. Genital bölge estetiğine başvuranların bir diğer kısmı da, vajinal görünümden şikayetçidir. Vajina dudaklarının büyük ve sarkık olması en büyük şikayetlerdendir. Yine darlık ve fazla sıkılık gibi şikayetler de bulunmaktadır. Genel olarak vajinanın dış görünümünden ya da iç genişliğinden şikayetçi olan her kadın, genital estetik yaptırabilir.

Genital Estetik Uygulamaları

Genital bölge estetiği uygulamaları kendi içerisinde farklı farklı bölümlere ayrılır.

  • İç ve dış dudak estetiği operasyonları (Labioplasti)
  • Klitoris üstü katlanmalarının düzeltilmesi (Klitoral Hudoplasti)
  • Vajina daraltma operasyonu (Vajinoplasti)
  • Lazerle genital beyazlatma
  • Vajina sıkılaştırma (Vajinal Lazer Rejuvenasyon)
  • Vajinal dudak dolgusu (Labia Majora Enjeksiyonu)
  • Vajinal küçük dudak estetiği (Labia Majora Estetiği)
  • Pubis tepesi operasyonu (Puboplasti – Venüs Estetiği)

Labioplasti gibi genital estetik türlerinden birini yaptıracak olanların ya da genel bir vajina estetiği operasyonu geçirecek olan insanların dikkat etmesi gereken belli başlı detaylar vardır. Operasyonlardan sonra az da olsa kesi izleri kalabileceğinin unutulmaması gerekir. Geçen yıllar içerisinde her ne kadar bu izler olabildiğince azalacak olsa da, bir miktar görünmeye her zaman devam edecektir.

Vajinal Sarkmalar

En çok karşılaşılan genital problemlerden birisi, iç ve dış dudak büyüklüğü ya da sarkmasıdır. Vajinanın iç dudakları, yukarıdaki klitorisin başlangıcından, vajinanın giriş kısmının altına kadar giden kıvrımlı yapıdır. Kadınlarda iç dudakların dış dudakların dışına bir miktar taşması normal karşılanabilir. Ancak iç dudakların, dış dudaklardan sarkacak kadar dışarı çıkması ve uzun olması, görüntünün bozulmasına neden olabilir. Bu tarz durumlar bazı insanlar için hiç problem edilmezken, bazı insanlar için de estetik operasyon ihtiyacı doğurur. Zaman zaman bazı kadınlarda dış dudakların da olması gerekenden uzun ya da asitmetrik olabildiği görülmektedir.

Lazer Teknolojisiyle Genital Estetik

Lazer teknolojisinin giderek gelişmesi, vajina daraltması gibi operasyonların 15 dakika içerisinde yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Lazer teknolojisiyle gerçekleştirilen bir genital ameliyat, hastalar için de gayet konforlu geçmektedir. Vajina daraltma operasyonu sonrası kişilerin hem psikolojik olarak rahatmaları sağlanırken, hem de genişlemeye bağlı cinsel istek azalmasının da önüne geçilebiliyor.

Lazerli Genital Bölge Beyazlatması

Genital bölgedeki iç ve dış dudaklarda doğuştan, hormonal ya da henüz sebebi belirlenemeyen farklı nedenlerle renk koyulaşmaları olabilmektedir. Rengin koyulaşması zaman içerisinde artar ve kadınları rahatsız edebilmektedir. Lazer kullanılarak gerçekleştirilen bir renk açma operasyonuyla, rahatsızlığa neden olan durum yok edilebilmektedir.

Vajina Estetiği

Vajina ve vajina çevresinde oluşabilecek estetik kaygıların giderilmesine genital estetik uygulamaları kullanılmaktadır. Hangi uygulamanın tercih edileceğini ise, hastanın şikayetleri ve doktorun tercihi belirliyor. Vajina daraltma, iç dudak operasyonları, doğumdan sonra vajinal estetik, klitoris katlanmalarının estetik tedavisi, gibi yöntemlerle genital bölge güzelleştirme işlemleri cerrahi olarak gerçekleştiriliyor. Öte yandan, vajen daraltma ve sıkılaştırma, vajina gençleştirme, dudak sıkıştırmaları, vajinal beyazlatma lazer uygulamaları, genital siğillerin tedavisi ve idrar kaçırma problemlerinin bir bölümü lazer ile tercih edilebilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti operasyonu, kadınlarda dış genital dudakların küçültülmesine yönelik bir operasyondur. Bu küçültme operasyonu estetik kaygılarla gerçekleştirilmektedir. Bu operasyonu tercih eden kadınlarda, özellikle ayakta dururken ya da bacaklar kapalıyken iç dudakların dışarıya sarkması söz konusudur. Labioplasti operasyonu uygulamalarında çok çok tercih edilen teknik, parsiyel rezeksiyondur. Bu tekniği kama rezeksiyon, delaminasyon gibi teknikler takip eder. Hangi teknikle operasyonun gerçekleştirileceğine hastanın doku yapısı ve istekleri etki etmektedir. Ancak doktorlar, kişi için uygun olduğunu düşündüğü tekniği hastaya belirtmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Genital estetik neden yapılır?

Genital estetik, genital bölgenin iç veya dış görünümünden şikayetçi olan kadınlarda uygulanmaktadır. Genital bölgedeki sarkmaların ve genişliğin toparlanmasında için genital estetik tercih edilebilir.

Genital estetiği ile vajina beyazlatma yapılabilir mi?

Genital bölge estetiğinde lazer uygulaması kullanılarak, genital bölgedeki kararmalar düzeltilebilir. Genital bölge beyazlaması için lazer uygulaması kullanılmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.