obstetri usg kullanılan hamile kadın

Obstetri Nedir? İlgi Alanları Nelerdir?

Obstetri (kadın doğum), modern tıbbın hamilelik ve doğum ile ilgilenen koludur. Kadınların oldukça büyük bir bölümü herhangi bir komplikasyon ile karşılaşmadan hamilelik dönemini tamamlamaktadır. Obstetri (kadın doğum) bölümü, hamilelik ve doğum gibi süreçleri anne ve bebek açısından sağlıklı tutmayı hedefler. Kadın doğum uzmanları, oluşabilecek problemleri önceden tespit etmek, önleyici tedbirleri almak ve gerekirse tedavi etmekle görevlidir.

Obstetri Polikliniği Nedir? Farkları Nelerdir?

Peki, kadın doğum obstetri ne demek? Obstetri ve jinekoloji arasındaki fark nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum branşının diğer alt dallarından farkları nelerdir? Normal bir hamilelik ortalama 40 hafta sürmektedir. Obstetri, jinekolojiden farklı olarak, kadınların hamilelik dönemini ele alır. Jinekoloji, hamilelik dışı hastalıkların ve rahatsızlıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ürejinekoloji ise, kadın üreme organı hastalıklarıyla ilgilenen tedavi odağıdır. Son yıllarda giderek gelişme gösteren pediatrik jinekoloji ise, pediatri, jinekoloji, çocuk cerrahisi, toplum sağlığı ve psikiyatri gibi çok sayıda alanın kesişim noktasıdır. Obstetri ile jinekolojik onkoloji arasındaki en büyük fark ise, jinekolojik onkolojinin kadın üreme sistemi kanserleriyle ilgileniyor olmasıdır.

Obstetri, normal ve sorunlu gebelikler ile ilgilidir. Yani hamile bir anne adayının hiçbir problemi olmasa da, gebelik sürecini düzenli doktor kontrolleri altında geçirmesi gerekir. Obstetri kadın doğum uzmanları, gebelik süreci boyunca annenin ve bebeğin sağlık durumunu takip eder. Avicenna Ataşehir Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Obstetri Polikliniği, tüm anne adaylarının gebelik süreci takibini ve doğum sürecini başarıyla yürütmektedir.

Bebek ve Anne Sağlığı

Obstetri bölümü, kadın hastalıkları ve doğum bölümünün bir alt dalıdır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Kadın Doğum Ekibi, bir kadının hayatındaki en özel serüveni, öncesiyle ve sonrasıyla destekler. Uzman bir jinekolog, hem doğum öncesi hem de doğum sonrası süreçte, annenin pratik eğitimlerini verir, düzenli olarak bebeğin sağlığını kontrol eder ve başarılı bir doğum için anneyi hazırlar. Hamilelik dönemi, hafta hafta değerlendirilir ve bebeğin gelişimiyle ilgili her neyi gözlem aileye anlatılır. Hamilelik takibinde ultrasonografik görüntüleme tekniklerinden faydalanılır. Yüksek riskli gebelik olmadığı durumlarda, normal doğum teşvik edilir.

Gebelik Süreci

Hamilelik, beklenen regl döneminin başlamamasıyla ve tahmini regl döneminden ortalama 15 gün önce yaşanan döllenmeyle başlar. Döllenmeyle beraber embriyonun ilk hücresi oluşur. Bu noktadan itibaren gebelik takibi bazı annelerde ay ay, bazı annelerde de doktorun uygun gördüğü daha sık aralıklarda yapılır. Anne adayı her randevuda ultrason muayenesine alınır, çeşitli testler verir, kilo ölçümüne alınır ve tansiyon takibi yürütülür. Eğer anne ve bebek açısından riskli durumlar varsa, perinatoloji yaklaşımına geçilir. Embriyo gelişmemişse ve ölü gebelik durumu oluşmuşsa, yine cerrahi operasyon da aynı doktor tarafından yapılabilir.

40 haftalık süreç sorunsuz bir şekilde tamamlandığında, bebeğin doğumu yine kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Mutlaka hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken doğuma ebe olarak da bilinen hemşireler de katılır. Bir doğumun mutlaka yeni doğan yoğun bakımı olan bir hastanede yapılması gerekir. Çünkü her doğum, çeşitli sürprizlere açık olabilir.

Doğum sonrası 8 haftalık süreç lohusalık dönemi olarak bilinir. Bu sürecin hem anne hem de bebek tarafından sağlıklı geçirilmesiyle de obstetri bölümü ilgilenir. Lohusalık döneminde annenin vücudu, gebelikten önceki haline geri dönmek için enerji harcar. Genital organ ve rahim, eski boyutlarına geri dönmeye çalışır. Anneler bu süreçte enfeksiyonlara açık olur. Aynı zamanda hem metabolik hem de psikolojik açıdan zayıf olabilirler. Bu süreçte kadın doğum doktoru kadar, ailenin de annenin yanında olması gerekir.

Obstetrik USG Nedir?

Obstetrik ultrasonografi, gebelik sürecinin en yoğun kullanılan görüntüleme tekniğidir. Normal şartlarda insan kulaklarının algılayamayacağı sesleri algılamaya ve dokuların görüntülenmesine olanak sağlar. Böylece anne karnı içerisindeki bebeğin görüntülerini görmek mümkün olur. Obstetrics USG ile amaçlanan, anne karnındaki bebekte her hangi bir hastalık ya da problem varsa, bunun erkenden tespit edilmesi ve gereken müdahalelerin başlatılabilmesidir.

İlerleyen zamanlarda ise, bebeğin kan dolaşımı ve vücut gelişimi izlenir. Bebeğe herhangi bir zararı olmayan bu görüntüleme tekniği ile aynı zamanda bebeğin kalp atışının sesleri de dinlenebilir.

İleri Düzey Obstetri Ultrasonografisi

Hamileliğin en önemli değerlendirme basamaklarından birisi olan ilerleyen dönem obstetrik USG, normal ultrasonlara göre çok daha detaylı görüntüler sunar. Bu süreçte en büyük hedef, bebekte olabilecek rahatsızlıkların en ayrıntılı şekilde görüntülenebilmesidir. Her 100 gebelikten 3 tanesinde görülebilen hastalıkların tamamına olmasa da, yüzde 70 gibi büyük bir bölümüne erken teşhis koyulabilmektedir. Genellikle ortalama 20. haftada gerçekleştirilmeye başlanan bu incelemelerde, hem bebekte olabilecek problemler incelenir, hem de riskli gebelik olup olmadığına bakılır.

Erken gebelik döneminde de ileri düzey obstetrik USG’den faydalanılır. Bu süreçte dış gebelik olup olmadığı, bu yöntemle tespit edilebilir. Aynı zamanda annenin kaç haftadır gebe olduğu da saptanabilir. Ayrıntılı ultrasonografi ile bebeğin tahmini ağırlığı, fiziksel ölçüleri ve sıvı miktarı belirlenebilir. Bir Perinatoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilecek ileri düzey obstetri ultrasonografisi ile, bebeğin omurga, beyin, kalp, göğüs, bağırsak, böbrek, mide gibi organlarının detaylı sağlık durumu gözlemlenebilir. Yine tüp bebek tedavisi sonrası gebelik süreci de obstetrik USG ile takip edilmektedir.

Türkiye’de obstetri alanındaki bilimsel çalışmalar, TJOD obstetri derneği (Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği) tarafından yürütülmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Obstetri bölümü neye bakar?

Obstetri, kadın hastalıkları ve doğum bölümünün bir alt dalıdır. Bu bölümde hamilelik süreci boyunca anne desteklenir ve gereken sağlık kontrolleri sağlanırken gerek pratik eğitim desteği verilmektedir.

Obstetrik USG nedir?

Obstetrik ultrasonografi, gebelikte kullanılan görüntüleme tekniğidir. Karnın içerisindeki bebeğin görüntülerini görülmesini ve hastalıkların tespit edilmesinde kullanılmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.