Diyabet Kontrolü Nasıl Yapılır?

parmaktan diyabet kontrolü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Şeker hastaları için diyabet kontrolü oldukça önemlidir. Kan şekerini kontrol altında tutabilmek adına, yaşamsal değişiklikler yapmak ve düzenli bir hayat sürdürmek gerekir. Bunun yanında, bir takım ilaçlarla şeker hastalığı kontrolü yapmak da mümkündür. İlaçlar tedavi sürecinin bir yarısı, yaşamsal değişiklikler ise diğer bir yarısıdır.

Şeker Hastalığı Kontrolü

Diyabet, halk arasında korku veren bir hastalıktır. Fakat, bir takım kurallar çerçevesinde yaşanıldığına, şeker hastalığı kontrolü sağlanabilir. Diyabetin kontrolü için gerekenlerle, sağlıklı insanların yapması gerekenler arasında bir fark yoktur. Bu yüzden aşırı korkutucu sağlıklı beslenme ve diyet önerilerine ihtiyaç yoktur. Fakat bu kuralların tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet hastaları için biraz daha sert ve kesin uyulması gereken şekilde uygulanması elbette gerekmektedir.

Diyabette kan şekeri kontrolü en önemli konudur. Bu durum yüksekte olduğu gibi düşük kan şekeri kontrolü için de geçerlidir. Uzmanların önerdiği beslenme düzenini oturtan hastalarda, kan şekeri seviyeleri yükselmez ve buna bağlı olarak kronik hastalık gelişimi meydana gelmez. Kendisinde gizli şeker hastalığı olduğunu düşünen insanların da, bir takım yaşamsal önlemler alarak, hastalığın gelişmesini engelleyebileceklerini unutmamalı gerekmektedir.

Kan Şekeri Kontrolü Nasıl Yapılır?

Diyabet hastalarında kan şekeri kontrolü için bir takım önemli kurallar bulunmaktadır. Bu önemli kuralların başında, konuyla ilgili bilgili olmak yer alır. Diyabet hastaları hangi besinleri ne kadar yiyebileceklerini ya da fazla yedikleri zaman bunu nasıl dengeleyebileceklerini bilmelilerdir. Bu bilgileri bir yaşam tarzı haline getirmek ve uygun yaşamak gerekir.

Böylece beslenme ve diyet kuralları çerçevesinde yaşıyormuş gibi değil, özgürlük hissi gelir. Ancak kimi zaman beslenme kültürü oluşturmak yeterli olmaz. Bazı şeker hastaları aynı zamanda obezite problemi yaşarlar. Böyle hastaların uzman bir diyetisyenden yardım alması ve diğer zayıflama yöntemlerinin tamamını uygulaması gerekmektedir. Ancak diyet, spor ve ilaç gibi yöntemlerin yetersiz kaldığı hastalarda obezite cerrahisi yöntemleri uygulanabilir.

Kan Şekeri Neden Yükselir?

Kan şekerinin kontrol altında tutulabilmesi için, kan şekerinin yükselme nedenleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Kanda bulunan şeker düzeyinin artmasına neden olan en temel problem, vücuttaki insülin isimli hormonun yetersizliğidir. Bazı hastalarda insülin yetersizliği olurken, bazılarında insülin hiç bulunmaz. Bazı hastalarda insülin bol miktarda olsa bile, gereken etkiyi gösteremez. Her nasıl olursa olsun, insülinle ilgili dengesizlikler kan şekerini yükseltir ve diyabete sebep olur.

İnsülin Yetersizliğinde Diyabet Kontrolü

Şeker hastaları dengeli ve düzenli beslenerek, insülin yetersizliğiyle başa çıkabilirler. Hastalar için önemli olan, ne yedikleri değil, ne kadar yedikleridir. Bu dengeyi kurabilmek için sağlık kuruluşlarında önemli eğitimler ve bilgilendirmeler bulunmaktadır. Her şeker hastasının bu tarz eğitimleri alması gerekmektedir.

Diyabet hastaları için karbonhidrat üzerine değinilmesi gereken bir konudur. Hastaların karbonhidratı tümüyle kesmesi mümkün değildir. Zira kesilse dahi, oldukça zararlı etkileri görülecektir. Fakat yerken; ekmek, pirinç, makarna, hamur, bal, meyve ve şeker gibi gıdaların seviyesini de iyi ayarlamak gerekir. Bu gıdaların fazla tüketilmesi halinde kan şekeri yükselecektir. Oysa hasta gereken eğitimlerle kendi bilgi birikimini geliştirirse, neyi ne kadar yemesi gerektiğini öğrenmiş ve kan şekerinin yükselmesini engellemiş olur.

Şeker hastalığı kontrolü için oluşturulan beslenme sisteminde proteinlerin ve yağların da belli bir düzen içerisinde tüketilmesi gerekir. Protein ve yağ oranlarını belirli seviyelerde ayarlamayı başaramayan hastaların diyetisyenlerden yardım almaları gerekir. Diyetisyenler, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet fark etmeksizin gereken diyet listesini hazırlarlar.

Şeker Hastalığı Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Şeker hastalığının erken teşhis edilmesi hayat kurtarıcıdır. Bununla beraber, hayat kurtarıcı özelliği bulunan diğer bir durum da diyabet kontrolüdür. Bu yüzden hastaların düzenli kontrol yaptırmaları ve uzman görüşlerinin dışına çıkmamaları çok önemlidir. Düzenli kontroller bir süre sonra zorlayıcı olabilir. Böyle hastalar için evde rahatlıkla uygulanabilecek testler vardır. Çok sayıda insülin cihazı, basit bir şekilde hastanın kendi kendisinin insülin oranını ölçmesini sağlar.

Bu ölçümlerin sadece farklılık ya da kötülük hissedildiğinde değil, en sağlıklı günlerde bile düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli diyabet kontrolleri ile doğum sonrası şeker kontrolü birbirleriyle karıştırılmamalıdır. Doğum sonrası şeker kontrolü, bebek doğduktan sonra annenin kan şekeri seviyesini ölçmek için yapılır. İkinci test doğumdan 6 hafta sonra ve üçüncü test doğumdan 3 yıl sonra gerçekleştirilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Şeker hastalığı kontrolü için hangi bölüme gidilir?

Şeker hastalığı (diyabet) rahatsızlığı kontrolü için iç hastalıkları (dahiliye) bölümüne başvurabilirsiniz.

Şeker hastalığı hangi testlerle ortaya çıkar?

Şeker hastalığı tanı yöntemleri arasında; açlık ve tokluk kan şekeri testleri yer almaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣